Megztas kaukes ir minisijonėlius dėvinčios protestuotojų grupės „Pussy Riot“ narės vasarį įsiveržė į Kristaus Išganytojo katedrą ir sudainavo dalį savo dainos, kurioje smerkiamas Bažnyčios palaikymas išrinktajam prezidentui Vladimirui Putinui.
Šis incidentas iš pradžių nesulaukė didelio dėmesio, o grupės narės buvo greitai paleistos iš arešto.
Tačiau Bažnyčia pasinaudojo šiuo įvykiu, ragindama tikinčiuosius ir kitus V.Putino šalininkus, kad šie suvienytų jėgas ir sukurtų judėjimą, kuris taptų atsvara ankstesniems protestams, vykusiems prieš buvusio KGB agento išrinkimą trečiai kadencijai.
Daugiau kaip 50 tūkst. tikinčiųjų, kurie susirinko į maldos stovėjimą prie Kristaus Išganytojo katedros, patriarchas Kirilas paragino melstis už tai, kad Viešpats apsaugotų šiuolaikinį jaunimą nuo „velniškų gundymų, kuriais kažkada buvo taip susiviliojusi mūsų tauta“.
„Mes šiandien patyrėme persekiotojų antpuolį. Jis nėra sulyginamas su tuo, kas buvo praeityje, bet pavojinga tai, kad patį šventybių pajuokimą, šventvagystę, tyčiojimąsi iš to, kas šventa, siūloma laikyti teisėtu žmogaus laisvės pasireiškimu, laikyti tuo, ką turi ginti dabartinė visuomenė“, – sakė patriarchas.
Kreipdamasis į tūkstančius maldininkų patriarchas pažymėjo, kad „visa Bažnyčios istorija – tai kankinystės ir tikėjimo išpažinimo istorija“. Be to, pridūrė jis, nė vienoje pasaulio šalyje tikėjimas nebuvo taip nuožmiai persekiojimas kaip Rusijoje.
„Mes su jumis atėjome ne į mitingą – Bažnyčia nerengia mitingų. Mes atėjome todėl, kas pasimelstume Dievui už mūsų šalį, už jos tautą, kad daugiau niekada jokiomis aplinkybėmis nebūtų niekinamos mūsų šventovės, nebūtų šmeižiama mūsų istorija, nebūtų darkoma mūsų dvasia. Mes niekam negrasiname, niekam nedemonstruojame savo jėgos – Dievo galią įvykdo silpnumas“, – sakė patriarchas.
Beveik 30 „Pussy Riot“ gerbėjų ketvirtadienį buvo suimti po to, kai surengė mitingą prie vienų Maskvos teismo rūmų, kuriuose grupės narėms kardomasis areštas buvo pratęstas iki birželio pabaigos.
Jis paragino susirinkusius dar kartą pasimelsti už visą istorinę Rusią, bet ypač – už Rusiją ir už tai, kad Dievas duotų mums galimybę „su ramybe sieloje, su džiaugsmu širdyje pasitikti ateitį, sykiu prisimenant tai, kad Dievas yra su mumis“.
Ikonos, „išniekintos“ per „Pussy Riot“ išsišokimą ir kitus išpuolius visoje Rusijoje, buvo išneštos prieš besimeldžiančius tikinčiuosius per specialią ceremoniją, skirtą apvalyti jas nuo kitų žmonių nuodėmių.
Anksčiau sekmadienio rytą per tradicinį pamokslą patriarchas sakė, kad „neseniai mūsų žmonės, mūsų liaudis – iš kurių dauguma ortodoksai – ir Bažnyčia patyrė pakartotinį mūsų relikvijų išniekinimą, paties tikinčiojo vardo pažeminimą“.
„Blogis paliečia tai, kas šventa, bet jis negali sunaikinti šventumo“, – sakė per pamaldas Rusų Ortodoksų Bažnyčios vadovas.
Bažnyčia pranešė, kad patriarchas vėliau paragino „šventovių ir gero Bažnyčios vardo niekintojas pasitaisyti“, taip pat meldėsi už „likusių tamsoje apšvietimą“.
Tuo tarpu prie katedros įrengtuose dideliuose ekranuose buvo rodomos įvairios garsenybės, raginančios Rusijos žmones susivienyti ortodoksų tikėjime.
„Kai nebeliko komunizmo, paskutine Rusijos genetinio kodo tvirtove, jos raktu, tapo ortodoksų tikėjimas“, – viename vaizdo įraše sakė „Oskaro“ laureatas režisierius Nikita Michalkovas.
Daugelis iš susirinkusių ankstyvą popietę atsinešė carų laikų vėliavų, simbolizuojančių nacionalistų pajėgas, taip pat įvairius jaunimo judėjimus.
Kai kurie žygiavo su vėliavomis, ant kurių buvo užrašyta „Šventoji Rusija“, o kiti laikė plakatą su užrašu: „Sukilk dėl savo tikėjimo, Rusijos žeme.“
Viena vidutinio amžiaus moteris iš Baltarusijos sakė, kad atvyko į Maskvą anksčiau ir kad jautusi pareigą ateiti į pamaldas.
„Dalykai, kurie vyksta mūsų dienomis, kursto žmonių įtūžį“, – sakė kita moteris, galvą apsirišusi skarele.
Beveik 30 „Pussy Riot“ gerbėjų ketvirtadienį buvo suimti po to, kai surengė mitingą prie vienų Maskvos teismo rūmų, kuriuose grupės narėms kardomasis areštas buvo pratęstas iki birželio pabaigos.