Rusijos ginklas – ir svirpliai? Mokslininkai neigia teorijas dėl slapto garsinio ginklo Kuboje

Stebėtojai dabar juokauja: Rusija ginklu pavertė ir svirplius. Nors visus praėjusius metus kalbėta, kad JAV diplomatai Kuboje nukentėjo nuo mįslingų garsinių atakų, kurias galimai organizavo Maskva, mokslininkai dabar skelbia, kad iš tiesų sveikatos sutrikimus sukėlė geismo apimtų svirplių čirškimas, rašo „The New York Times“.
Mįslingus garsus Kuboje skleidė svirpliai?
Mįslingus garsus Kuboje skleidė svirpliai? / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Viskas prasidėjo 2016 metų lapkritį, kai Amerikos diplomatai ėmė skųstis girdėję keistus aukšto dažnio garsus ir sveikatos sutrikimais. Jiems skaudėjo ir svaigo galva, sutriko klausa.

Medikai po tyrimų nustatė, kad skundai pagrįsti, o tada prabilta, kad prieš amerikiečius galėjo būti panaudotas garsinis ginklas.

Tokia teorija sparčiai paplito po pasaulį, o Vašingtonas, apkaltinęs Kubą įvykdžius atakas ar neapsaugojus JAV pareigūnų, atšaukė daugiau nei pusę savo ambasados Havanoje darbuotojų ir išsiuntė iš Amerikos 15 kubiečių diplomatų.

Pernai rugsėjį taip pat paskelbta, kad JAV pareigūnai dėl atakų Kuboje linkę kaltinti Rusiją. Prie tokios išvados esą linko tiek Centrinė žvalgybos tarnyba, tiek Federalinis tyrimų biuras, tiek kitos tarnybos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV ambasada Kuboje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV ambasada Kuboje

Vis dėlto praėjusią savaitę du mokslininkai pristatė įrodymus, kad mįslingieji garsai nebuvo tokie jau mįslingi – esą juos skleidė svirpliai.

Tiesa, ekspertai suskubo pabrėžti, kad tai nereiškia, jog JAV diplomatai nebuvo užpulti. Svarbu tiesiog tai, kad reikia kalbėti ne apie kokį nors slaptą garsinį ginklą.

Diplomatų padarytus garsų įrašus išstudijavo Alexanderis Stubbas iš Berklio universiteto Kalifornijoje ir Fernando Montealegre-Z, dirbantis Linkolno universitete Jungtinėje Karalystėje. Tuos įrašus anksčiau paskelbė naujienų agentūra AP.

„Medikų bendruomenėje netrūksta diskusijų, kokia fizinė žala buvo padaryta šiems asmenims. Aš tegaliu pasakyti, kad AP įraše girdimi svirpliai. Manau, kad žinome, kokios rūšies“, – teigė A.Stubbsas.

Jis tvirtino, kad pirmąsyk išgirdęs įrašą iškart prisiminė vabzdžius, su kuriuos buvo susidūręs dirbdamas Karibuose. Atsisiuntę įrašą, mokslininkai nustatė, kad akustiniai požymiai – pavyzdžiui, stipriausi dažniai – būdingi konkrečių svirplių čirškimui.

Be to, būtent tokius garsus skleidžia vyriškos lyties svirplys siekdamas suvilioti patelę. Patelės partnerius atsirenka pagal jų „dainą“.

A.Stubbas: „Medikų bendruomenėje netrūksta diskusijų, kokia fizinė žala buvo padaryta šiems asmenims. Aš tegaliu pasakyti, kad AP įraše girdimi svirpliai. Manau, kad žinome, kokios rūšies.“

Anot F.Montealegre-Z, kone identiškai „dainuoja“ konkreti svirplių rūšis – Indijos trumpauodegis svirplys (Anurogryllus celerinictus). Kiti svirplių „dainų“ ekspertai su tokia mokslininkų išvada sutiko.

„Twitter“ nuotr./Indijos trumpauodegis svirplys
„Twitter“ nuotr./Indijos trumpauodegis svirplys

„Visa tai yra logiška. Hipotezė gana gerai paremta“, – pareiškė akustinį vabzdžių bendravimą nagrinėjantis McGillo universiteto specialistas Geraldas Pollackas.

Su problema susidūrę JAV diplomatai nepanoro kaltę dėl keistų garsų suversti vabzdžiams. Bet Indijos trumpauodegiai svirpliai yra išskirtiniai – jau seniai žinoma, kad jie patelių vilionių metu skleidžia nepaprastai didelį triukšmą.

„Šių svirplių patinai nuolat čirškia z-z-z-z-z-z didžiuliu garsu, kuris iš esmės užtvindo kambarį tikru ūžesiu“, – dar 1957 metais rašė entomologas iš Dominikos Respublikos.

Pats A.Stubbas trumpauodegių svirplių čirškimą buvo įrašęs Kosta Rikoje: „Jie nepaprastai triukšmingi. Juos įmanoma išgirsti net iš dyzeliu varomo sunkvežimio, važiuojančio 60 km per valandą greičiu, kabinos.“

Indijos trumpauodegiai svirpliai paplitę pačiuose JAV Floridos valstijos pietuose, Jamaikoje ir Didžiojo Kaimano saloje. A.Stubbas įtaria, kad jų yra ir Kuboje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų