Liepos 3 d. naktį Belgorodo centre nugriaudėjo keli sprogimai, po kurių užsidegė Majakovskio gatvėje esantis gyvenamasis namas. Kaip pranešė gubernatorius Viačeslavas Gladkovas, dėl to žuvo trys žmonės ir dar keturi buvo sužeisti. Iš viso mieste buvo apgadinta 11 daugiabučių ir 39 privatūs gyvenamieji namai. Penki iš jų buvo visiškai sunaikinti.
Rusijos gynybos ministerijos teigimu, visas raketas sunaikino priešlėktuvinės gynybos priemonės, tačiau vienos iš jų nuolaužos nukrito ant gyvenamojo namo.
Maskva kaltina Ukrainą, kad ši, kaip teigiama Rusijos gynybos ministerijos pranešime, sudavė „apgalvotą smūgį“ Belgorodo gyvenamiesiems rajonams, panaudodama tris balistines raketas „Tochka-U“ su kasetiniais šaudmenimis.
„Be to, Rusijos priešlėktuvinės gynybos pajėgos sunaikino du ukrainiečių bepiločius lėktuvus Tu-143 „Reis“ su sprogmenimis, kurie artėjo prie Kursko“, – sakė Rusijos gynybos ministerijos atstovas spaudai Igoris Konašenkovas. Jo teigimu, raketų smūgis buvo „sąmoningai suplanuotas ir įvykdytas prieš civilius Rusijos miestuose“.
Ukraina kol kas niekaip nekomentavo Rusijos kaltinimų ir neprisiima atsakomybės už sprogimus Belgorode.
Kuo smogta Belgorodui ir kas tai galėjo padaryti?
Ukrainos arsenale nėra savaeigių žemė-oras raketų „Pantsir-S1“ paleidimo įrenginių, pareiškė Odesos regioninės karinės administracijos pirmininkas Serhijus Bratčiukas. Taip jis komentavo žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose pasirodžiusias nuotraukas, kuriose, kaip teigiama, matyti raketos „Pantsir-S1“ fragmentas, įstrigęs daugiabučiame name Belgorode.
Ukrainos žiniasklaida, remdamasi šiomis nuotraukomis, spėja, kad miestą apšaudė ne Ukrainos kariai. Kyjivas nekomentavo to, kas įvyko Belgorode per naktį.
Rusija dėl apšaudymo apkaltino Ukrainos pajėgas, o senatorius Andrejus Klišas pareiškė, kad tai yra „tiesioginis Ukrainos agresijos aktas“, ir pareikalavo „triuškinančio karinio atsako“. Belgorodo srities valdžia taip ir nepasakė, kas konkrečiai įvyko mieste, o srities gubernatorius tai, kas įvyko, apibūdino kaip „garsius sprogimus“.
2012 m. Rusijoje pradėta eksploatuoti Tulos prietaisų projektavimo biure sukurta žemė-oras raketų ir patrankų sistema „Pantsir“. Visų pirma sistema skirta mažų objektų priešlėktuvinei gynybai. Ši sistema buvo aktyviai naudojama Sirijoje, kur, Rusijos valdžios institucijų duomenimis, ja buvo numušta daugiau kaip 40 Turkijos bepiločių orlaivių.
Nuo vasario 24 dienos, kai Maskva užpuolė Ukrainą, Rusija ne kartą kaltino Kyjivą vykdant smūgius Rusijos teritorijoje, ypač Belgorodo regione.
V.Gladkovas apkaltino Ukrainą balandžio 1-ąją dviem sraigtasparniais atakavus Belgorodo mieste esančią naftos bazę. Balandžio 25-ąją didelis gaisras įsiplieskė naftos bazėje vakariniame Briansko mieste, priklausančioje bendrovės „Transneft-Družba“, kontroliuojamos valstybinės naftos milžinės „Transneft“. Pastaroji valdo su Europa jungiantį eksporto naftotiekį „Družba“ („Draugystė“), bet dėl gaisro Brianske naftos tiekimas nebuvo sutrikdytas.
Tą pačią dieną Brianske užsiliepsnojo dar viena degalų saugykla.
Be to, balandžio gale keli sprogimai supurtė didelį šaudmenų sandėlį Belgorodo srityje ir sukėlė didžiulį gaisrą.
Ukraina atsakomybės dėl šių incidentų oficialiai neprisiėmė. Rusijos pareigūnai taip pat jų nevadino Ukrainos atakų padariniais, išskyrus balandžio 1-osios incidentą.