Rusijos inžinierių išvada: Malaizijos lėktuvas virš Donbaso numuštas sistemos „Buk“ raketa

Į „Novaja gazeta“ dienraščio žurnalistų rankas pateko „itin konfidenciali“ informacija – ataskaita, pavadinta „Ekspertų tyrimo rezultatai dėl Boeing-777 (reisas MH17) aviakatastrofos Rytų Ukrainoje“, skelbia unian.net. Rusijos ekspertai teigia, kad lėktuvas buvo numuštas sistemos „Buk“ raketa, tačiau esą ne iš tos vietos, kurioje buvo separatistų ginkluotė. Tuo tarpu Ukrainos atstovai teigia, kad ekspertai išvadas daro remdamiesi Rusijos Generalinio suklastotomis štabo nuotraukomis.
Numušto „Malaysia Airlines“ lėktuvo nuolaužos Donecke, Ukrainoje.
Numušto „Malaysia Airlines“ lėktuvo nuolaužos Donecke, Ukrainoje. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Rusijos opozicinis laikraštis „Novaja gazeta“ teigia gavęs Rusijos inžinierių, tarp kurių yra ir raketinių sistemų „Buk“ kūrėjai, ataskaitą, skirtą olandų specialistams, tiriantiems katastrofos aplinkybes.

Rusijos ekspertai neabejoja: į lėktuvą pataikė nuo žemės paleista raketa

Paskelbtoje ataskaitoje analizuojama orlaiviui iš išorės padarytas poveikis, jį pažeidusių elementų savybės bei galima raketos ir orlaivio susidūrimo tiksli vieta.

Ekspertų išvadose teigiama, kad raketa į lėktuvą pataikė 72-75 laipsnių horizontalioje plokštumoje ir 20-22 laipsnių vertikalioje plokštumoje. Šis faktas leido nustatyti raketos paleidimo vietą. Ekspertai tikina, kad raketa negalėjo būti paleista iš Snižnės rajono, kur buvo užfiksuota separatistų raketinė sistema „Buk M-1”, kaip manoma, atgabenta iš Rusijos.

„Labiausiai tikėtina, kad raketa paleista iš srities į pietus nuo Zarošensko. Tik iš šio rajono buvo galima paleisti raketą, kuri pataikytų į MH17 reiso lėktuvą“, – teigiama išvadose. Išvadas cituojanti Rusijos žiniasklaida tikina, kad šioje vietoje galėjo būti Ukrainos pajėgos.

Ataskaitoje taip pat teigiama, kad 298 žmones gabenęs Malaizijos oro linijų lėktuvas buvo numuštas zenitine raketa 9M38M1 su kovine galvute 9М314М iš raketinės sistemos „Buk M-1”.

Anksčiau Rusija bandė įrodinėti, kad lėktuvą galėjo numušti Ukrainos naikintuvas, tačiau ekspertai šią versiją atmeta.

Ukrainos specialiosios tarnybos: „Buk M-1” separatistams atgabeno rusų kariai

Rusijos remiami kolaborantai iš karto po numušimo paskelbė apie sėkmingą karinį veiksmą, tačiau vėliau, paaiškėjus, jog numuštas civilius gabenęs lėktuvas Boeing-777, skubiai paneigė tokią informaciją.

Ukrainos specialiųjų tarnybų teigimu, ši raketinė sistema buvo atgabenta sukilėliams iš Rusijos.  Ukraina tuo metu pranešė turinti ir teroristų pokalbių įrašus, kurie patvirtina faktą, jog  vadinamos Donecko liaudies respublikos smogikams iš Rusijos teritorijos buvo atgabentas „Buk-M“ zenitinių raketų kompleksas ir kartu su ekipažu perduotas ties Suchodolsku.

Pirma „Buk-M“ buvo nugabentas į Donecką, o vėliau iš ten perkeltas į Pervomaiską. Kartu su „Buk“ teroristai gavo ir tris savaeiges artilerijos sistemas „Gvozdika“.

Ekspertai išvadas darė remdamiesi klastotėmis?

Ukrainos saugumo tarnyba teigia, kad raketos paleidimo vietą nustatę Rusijos ekspertai rėmėsi Rusijos Generalinio štabo parengtomis klastotėmis, rašo leidinys „Apostrof“.

Ukrainos saugumo tarnyba (UST) teigia, kad Rusijos Generaliniam štabui po katastrofos prireikė keturių dienų, kad sufabrikuotų įkalčius bei palydovų darytas nuotraukas tam, kad dėl tragedijos kaltę būtų galima suversti Ukrainai.

UST teigimu, lyginamoji Rusijos pateiktų iš kosmoso darytų nuotraukų lyginamoji analizė padaryta remiantis palydovų duomenimis. Nustatyta, kad Rusijos pateikti įrodymai daugeliu atvejų ir padirbti ar retušuoti. Be to, dalis Rusijos pateiktų nuotraukų buvo darytos daug anksčiau nei buvo numuštas Malaizijos laineris.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis