Rusijos Komunistų partijos kandidatas į prezidentus – ūkininkas milijonierius

Šių metų kovą vyksiančiuose Rusijos prezidento rinkimuose Komunistų partija iškėlė neįprastą kandidatą – savo turtu besididžiuojantį milijonierių. Be to, jis atvirai atmeta pagrindinius komunizmo principus, rašo „The Associated Press News“.
Pavelas Grudinininas
Pavelas Grudinininas / „Scanpix“/AP nuotr.

Pavelas Grudininas – pirmas naujas Komunistų partijos kandidatas per pastaruosius 14 metų. Panašu, kad komunistai tikisi atsinaujinti ir išplėsti tradicinę rinkėjų bazę, kurią šiuo metu sudaro vyresnio amžiaus žmonės, jaučiantys nostalgiją Sovietų Sąjungai.

Vis dėlto nei P.Grudininas, nei bet kuris kitas kandidatas kovo 18-osios rinkimuose greičiausiai neįveiks dabartinio šalies lyderio Vladimiro Putino. Manoma, kad P.Grudinino, kaip ir kitų oficialių kandidatų, dalyvavimas tėra Kremliaus strategija į rinkimus pritraukti daugiau rinkėjų.

Nedidelis rinkėjų aktyvumas užtrauktų gėdą Kremliui. Todėl neoficialią kompaniją vykdantis Aleksejus Navalnas, kuriam uždrausta dalyvauti rinkimuose, skatina rinkėjus boikotuoti balsavimą ir taip panaikinti jo teisėtumą.

P.Grudininas ragina rinkėjus ateiti prie balsadėžių ir, dalyvaujant politiniame procese, įgyvendinti pokyčius.

Sako neduodąs kyšių

57 metų amžiaus kandidatas, turintis žemės ūkio inžinieriaus išsilavinimą, vadovauja netoli Maskvos įsikūrusiai žemės ūkio bendrovei „Lenino žemės ūkis“.

Dėl vešlių ūsų ir žilstelėjusių plaukų P.Grudininas savo išvaizda dažnai lyginamas su jaunu Josifu Stalinu. Devintojo dešimtmečio viduryje pradėjęs dirbti ūkyje, po dešimtmečio P.Grudininas buvo paskirtas jo direktoriumi.

„Scanpix“ nuotr./Sovietų Sąjungos diktatorius Josifas Stalinas.
„Scanpix“ nuotr./Sovietų Sąjungos diktatorius Josifas Stalinas.

Nors dauguma netoli Maskvos plytinčių kolektyvinių sklypų prieš metų metus buvo išparduoti nekilnojamojo turto vystytojams, „Lenino žemės ūkis“ tapo sėkmingu privačiu verslu, užsiimančiu žemdirbyste ir gyvulininkyste. Čia išauginama trečdalis visų Rusijos braškių.

Vis dėlto P.Grudininas pripažįsta, kad pastaruosius šešerius metus iš žemės ūkio produktų pardavimo buvo gauta tik trečdalis ar pusė įmonės pajamų. Kandidatas į prezidentus kaltina vyriausybę, esą, ši skiria nepakankamai paramos, o dėl mažų atlyginimų pirkėjai neišgali įsigyti jo organiškų produktų.

Dabar didžiąją dalį „Lenino žemės ūkio“ pajamų sudaro nekilnojamojo turto sandoriai – žemės nuoma ir pardavimas prekybos centrams.

Maskvos regione, kurioje nekilnojamasis turtas brangesnis nei bet kur kitur Rusijoje, korupcija yra tvirtai įsišaknijusi. Vis dėlto daugelis čia veikiančių tarptautinių korporacijų nesutinka pildyti pareigūnų kišenių kyšiais.

P.Grudininas itin didžiuojasi sandoriais su tokiomis įmonėmis kaip švedų „IKEA“: neva tai – įrodymas, kad jis neduoda kyšių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„IKEA“ logotipas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„IKEA“ logotipas

Miestelio filantropas

Miestelyje, kuris vadinasi taip pat, kaip ir ūkis, stūkso dvi Disneilendą primenančios pilys, taip pat galima rasti futuristinio stiliaus pastatą, atrodantį kaip moderni sporto arena.

P.Grudininas: „Leidžiame pinigus pagal socialistinius principus: leidžiame juos žmonėms.“

Vis dėlto 1,7 mlrd. rublių (24 mln. eurų) atsiėjusiame pastate įkurta aukštųjų technologijų nestokojanti mokykla, kurią žemės ūkio bendrovė pastatė vietos gyventojams.

„Leidžiame pinigus pagal socialistinius principus: leidžiame juos žmonėms“, – sako P.Grudininas.

Kandidatas giriasi, kad kovoja su korupcija kaip A.Navalnas, tačiau „ne tik žodžiais, bet ir darbais – neduodant kyšių“.

Nors P.Grudininas nesutinka pripažinti, kad A.Navalnas – vienintelė įmanoma alternatyva V.Putinui, jis ketina įgyvendinti dalį opozicionieriaus darbotvarkės.

„Turime per daug biurokratų, niekas neprisiima atsakomybės, – P.Grudininas kalbėjo valstybinėje televizijoje. – Jei pasakysiu turtingiesiems, kad vietoj jachtų pirkimo jie turėtų mokėti didesnius mokesčius čia, taip, kaip daro užsienyje, galbūt papildysime biudžetą, modernizuosime švietimą ir sveikatos apsaugą.“

„Scanpix“/AP nuotr./Aleksejus Navalnas (viduryje) ir jo bendražygiai
„Scanpix“/AP nuotr./Aleksejus Navalnas (viduryje) ir jo bendražygiai

Nėra naujokas politikoje

P.Grudininas, kurio deklaruotos pajamos per pastaruosius šešerius metus siekia 157 mln. rublių (2,2 mln. eurų), nėra naujokas politikoje. Anksčiau jis priklausė miesto tarybai, iki 2010-ųjų buvo partijos „Vieningoji Rusija“ narys.

P.Grudininas: „Nesakyčiau, kad varžausi su Putinu. Aš palaikau kitokį šalies plėtros būdą.“

V.Putinui pirmą kartą dalyvaujant prezidento rinkimuose 2000-aisiais, P.Grudininas buvo vienas iš 100 jam atstovaujančių įgaliotinių.

Paklaustas, ar dabar varžydamasis su V.Putinu nesijaučia keistai, atsakė: „Nesakyčiau, kad varžausi su Putinu. Aš palaikau kitokį šalies plėtros būdą.“

P.Grudininas neslepia kritikos dabartinei šalies tvarkai: sako, kad „žmonės nepasitiki pareigūnais“ ar „korupcija paėmė viršų“. Vis dėlto jis išlieka atsargus ir nekaltina vien V.Putino, kuris vadovavo Rusijai pastaruosius 18 metų. Anot P.Grudinino, V.Putinas – tik sistemos dalis.

Toks požiūris atkartoja jo įpėdinio, ilgamečio Komunistų partijos pirmininko Genadijaus Ziuganovo retoriką. Jis nuo 1996-ųjų prezidento rinkimuose dalyvavo keturis kartus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos komunistų lyderis Genadijus Ziuganovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos komunistų lyderis Genadijus Ziuganovas

Buvęs prezidento Boriso Jelcino kritikas, 73 metų amžiaus G.Ziuganovas ir Komunistų partija bendradarbiauja su Kremliumi. Šiandien komunistai palaiko visas svarbiausias Kremliaus direktyvas, pavyzdžiui, Krymo aneksiją, tačiau prieštarauja mažesnės reikšmės klausimais. Tai leidžia V.Putinui sukurti demokratijos iliuziją.

1996 m. varžydamasis su B.Jelcinu, G.Ziuganovas gąsdino Rusijos oligarchus ir užsienio investuotojus: žadėjo renacionalizuoti strateginius ekonomikos sektorius išlaikant teisę į privačią nuosavybę.

P.Grudininas nesutinka, kad reikėtų drausti turėti privačios žemės. Kitaip tariant, nesutinka su vienu pagrindinių komunizmo principų.

Žmonės prezidentu nemato

Priešingai nei Rusijos oligarchų, perkančių užsienio sporto komandas ar milžiniškas jachtas, P.Grudinino investicijos miestelyje, turinčiame 5 000 gyventojų, suteikė jam populiarumo.

P.Samoilovas: „Žmonės regionuose gyvena kur kas blogiau, nei jie kalba per televizorių.“

Autoservise dirbantis Pavelas Samoilovas „The Associated Press News“ teigė, kad norėtų dirbti P.Grudininui, tačiau gauti darbą ūkyje nėra lengva.

„Žmonės regionuose gyvena kur kas blogiau, nei jie kalba per televizorių“, – sako 33 metų amžiaus P.Samoilovas. Jis tikina palaikantis V.Putino užsienio politiką, tačiau mano, kad prezidentas „leido nuvaryti šalį“.

V.Putiną palaiko apie 80 proc. populiacijos. Anksčiau P.Grudininas apklausose likdavo antras, tačiau jį aplenkė Vladimiras Žirinovskis, jau šeštą kartą dalyvaujantis prezidento rinkimuose.

Vis dėlto nemažai mėgstančiųjų P.Grudininą nemato jo Rusijos prezidento poste.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kasmetinė V.Putino spaudos konferencija
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kasmetinė V.Putino spaudos konferencija

Dviejų vaikų mama Marija, nenorėjusi atskleisti pavardės, džiaugiasi puikiai aprūpinta vietos mokykla ir vaikų darželiu, sako, kad palaiko P.Grudininą. Vis dėlto prezidento rinkimuose už jį nebalsuos.

„Turime balsuoti už Putiną, nes jis – stiprus lyderis, – sakė Marija. – Tai – Putino vieta.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų