Prezidentas Aleksandaras Vučičius valstybiniam transliuotojui RTS sakė, kad Serbija buvo oficialiai informuota, jog sprendimas dėl sankcijų įsigalios sausio 1 dieną, tačiau jis iš Jungtinių Valstijų kol kas negavo jokių susijusių dokumentų.
JAV pareigūnai jokių komentarų nepateikė.
Serbija yra beveik visiškai priklausoma nuo Rusijos dujų, kurias gauna kaimyninių valstybių vamzdynais. Šalyje dujas skirsto „Petroleum Industry of Serbia“ (NIS), kurios kontrolinis akcijų paketas priklauso Rusijos valstybinei bendrovei „Gazprom Neft“.
„Prie sankcijų prisijungia ir britai, o tai reiškia, kad visi. Tai tikriausiai viena sunkiausių naujienų“, – sakė A.Vučičius.
Jungtinė Karalystė šio klausimo taip pat kol kas nekomentavo.
A.Vučičius sakė, kad gavę oficialius dokumentus „pirmiausia pasikalbėsime su amerikiečiais, o tada eisime kalbėtis su rusais“ ir bandysime pakeisti sprendimą.
„Tuo pat metu stengsimės išsaugoti draugiškus santykius su rusais ir negadinti santykių su tais, kurie įveda sankcijas“, – pridūrė jis.
Nors Serbija oficialiai siekia narystės Europos Sąjungoje, šalis atsisakė prisijungti prie Vakarų sankcijų Rusijai dėl jos invazijos Ukrainoje, iš dalies dėl itin svarbaus rusiškų dujų tiekimo.
A.Vučičius sakė, kad, nepaisant embargo grėsmės, „šiuo metu nesu pasirengęs svarstyti galimų sankcijų Maskvai“.
Paklaustas, ar JAV sankcijų Serbijai grėsmė galėtų pasikeisti sausio mėnesį į valdžią atėjus Donaldo Trumpo administracijai, A.Vučičius atsakė: „Pirmiausia turime gauti (oficialius) dokumentus, o tada kalbėtis su dabartine administracija, nes mes skubame.“
NIS interneto svetainėje skelbiama, kad 50 proc. bendrovės akcijų priklauso „Gazprom Neft“, 6,15 proc. – Rusijos dujų milžinei „Gazprom“, o 29,9 proc. – Serbijos Respublikai.
Likusios akcijos priklauso Serbijos piliečiams, darbuotojams, buvusiems darbuotojams ir kitiems smulkiesiems akcininkams.