Rusijos programišius: vykdyti kibernetines atakas prieš JAV demokratus įsakė FSB

Rusų programišius Konstantinas Kozlovskis, galimai priklausantis grupuotei „Lurk“, vasarą Maskvos teisme teigė, kad įsakymą įsilaužti į Demokratų nacionalinio komiteto (DNC) serverius jis gavo iš Rusijos federalinė saugumo tarnybos (FSB), praneša nepriklausomas rusų portalas „The Bell“.
Programišius
Rusų programišius: vykdyti kibernetines atakas prieš JAV demokratus įsakė Rusijos saugumo tarnyba / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

K.Kozlovskis priklauso devynis narius turinčiai programišių grupuotei, kaltinamai nuo 2013-ųjų iš didžiausių Rusijos finansinių institucijų pasisavinus 17 mln. dolerių (14 mln. eurų). K.Kozlovskis rugpjūtį Maskvos teismui sakė, kad grupuotė su FSB bendradarbiavo keletą metų. Įsilaužimas į DNC – šio bendradarbiavimo dalis.

Rugpjūčio 15 d. vykusio posėdžio metu K.Kozlovskis teigė, esą, jis „atliko įvairias užduotis su FSB priežiūra“, įskaitant įsilaužimą į DNC serverius ir kibernetines atakas, nukreiptas į „labai rimtas JAV karines įmones ir kitas organizacijas“.

K.Kozlovskis savo feisbuko paskyroje pasidalijo posėdžio protokolu ir garso įrašu. „The Bell“ teigimu, jų autentiškumą patvirtino du šaltiniai, įskaitant posėdyje dalyvavusį asmenį. K.Kozlovskis taip pat paviešino laišką, rašytą 2016-ųjų lapkričio 1 d. Jame jis apibūdina savo darbą FSB ir teigia, kad bendradarbiavimas tęsiasi beveik dešimtmetį. Laiške minimas ir FSB įsakytas įsilaužimas į DNC serverius.

K.Kozlovskis kaip savo vadovą iš FSB įvardijo Dmitrijų Dokučajevą – kibernetinio saugumo ekspertą, kuris, prieš prisijungdamas prie FSB, užsiėmė kibernetiniais nusikaltimais, pasivadinęs „Forb“ pseudonimu. Be to, D.Dokučajevas yra siejamas su programišių grupuote „Šaltai Boltai“, paviešinusia premjero Dmitrijaus Medvedevo ir kitų Kremliaus pareigūnų elektroninius laiškus.

„Scanpix“/AP nuotr./FTB ieško D.Dokučajevo
„Scanpix“/AP nuotr./FTB ieško D.Dokučajevo

2016-ųjų birželį kibernetinio saugumo firma „CrowdStrike“ paskelbė, kad 2015-aisiais prieš DNC kibernetinę ataką vykdę programišiai yra susiję su FSB. „WikiLeaks“ 2016-ųjų liepą paviešino vidinius komiteto elektroninius laiškus.

„Viską, ką jie liepė“

K.Kozlovskis taip pat įvardijo Ruslaną Stojanovą, pagrindinį kibernetinių nusikaltimų tyrėją, dirbusį kibernetinio saugumo firmoje „Kaspersky“. Jis praeitą gruodį buvo sulaikytas kartu su D.Dokučajevu ir FSB informacijos saugumo departamento direktoriaus pavaduotoju Sergejumi Michailovu.

„Twitter“ nuotr./Sergejus Michailovas
„Twitter“ nuotr./Sergejus Michailovas

S.Michailovas buvo apkaltintas neva JAV žvalgybos pareigūnams suteikęs informacijos apie serverių nuoma užsiimančią kompaniją „King Servers“. Praeitą gruodį nepriklausomas laikraštis „Novaja Gazeta“ rašė, kad per šios įmonės serverius rusų programišiai puolė JAV institucijas. „The Bell“ anksčiau šį mėnesį rašė, kad S.Michailovui greitai gali būti pateikti oficialūs kaltinimai išdavyste.

Nepriklausomo rusų naujienų portalo „Meduza“ duomenimis, D.Dokučajevui ir R.Stojanovui nuo praeito gruodžio yra skirtas kardomasis įkalinimas.

Jei K.Kozlovskio bendradarbiavimas su FBS bus įrodytas, nuolatiniai Kremliaus teiginiai, neva jis neturi nieko bendro su įsilaužimu į DNC serverius 2016-ųjų prezidento rinkimų kampanijos metu, bus paneigti.

Jei K.Kozlovskio bendradarbiavimas su FBS bus įrodytas, nuolatiniai Kremliaus teiginiai, neva jis neturi nieko bendro su įsilaužimu į DNC serverius 2016-ųjų JAV prezidento rinkimų kampanijos metu, bus paneigti.

Be to, tai patvirtintų įtarimus, kad rusų žvalgybos pareigūnai samdo patyrusius programišius, jog šie užsiimtų kibernetiniais nusikaltimais.

Samdydamos elitinius programišius ar ugdydamos juos nuo jauno amžiaus, tokios Rusijos tarnybos kaip FSB ar Vyriausioji žvalgybos valdyba (GRU) pagerina savo šnipinėjimo pajėgumus, vyriausybė gali kontroliuoti galimai pavojingus programišius.

Apie šį fenomeną praeitą gruodį rašė „The New York Times“ žurnalistas Andrew Krameris. Jo teigimu, „pastaruosius trejus metus, užuot kliautųsi kariniais pareigūnais, dirbančiais izoliuotuose bunkeriuose, Rusijos vyriausybės verbuotojai taikosi į platų programuotojų spektrą. Jie pasitelkia reklamas socialiniuose tinkluose, siūlo darbą studentams ir profesionaliems programuotojams, net atvirai kalba apie tai, kaip potencialių talentų ieško Rusijos kriminaliniame pogrindyje“.

„Jei esi baigęs aukštąją mokyklą, jei esi techninis specialistas, jei esi pasiruošęs panaudoti savo žinias, mes tau suteiksime galimybę“, – „The New York Times“ teigimu rašoma vienoje iš reklamų.

Savo ruožtu K.Kozlovskis lapkričio 1 d. rašytame laiške teigia, kad pradėjo bendradarbiauti su FSB dar 2008-aisiais – būdamas vos 16 metų amžiaus. Programišiaus teigimu, jį užverbavo D.Dokučajevas ir jis „darė viską, ką jie sakė“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis