Jelena Maglevanaja „prašymą suteikti politinį prieglobstį policijai įteikė praėjusį ketvirtadienį“, – agentūrai sakė žmogaus teisų grupės „Finrosforum“ narė Anu Harju.
J.Maglevanaja dirbo Volgogrado laikraštyje „Svobodnoje slovo“. Praėjusią savaitę ji dalyvavo Helsinkyje „Finrosforum“ surengtame seminare. Ši organizacija remia demokratiją Rusijoje.
Manoma, kad žmogaus teisių padėtis Rusijoje bus aptariama trečiadienį, kai Suomijoje lankysis Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas. Jis susitiks su savo kolega Matti Vanhanenu ir šalies prezidente Tarja Halonen .
A.Harju sakė, kad J.Maglevanaja sukėlė valdžios ir komunistinės jaunimo organizacijos pyktį rašydamas apie nežmoniškas kalinių sąlygas Rusijos kalėjimuose.
„Pagrindinis Volgogrado kalėjimo daktaras ją įspėjo, kad žurnalistė bus uždaryta į psichiatrijos ligoninę, jeigu ji nesiliaus rašiusi“, – sakė A.Harju.
Pasak Rusijos laikraščio „Komersant“, Volgogrado teismas pripažino J.Maglevanaja kalta dėl dezinformacijos apie Federalinę bausmių vykdymo tarnybą skleidimo, kai ji papasakojo apie čečėnų kalinių kankinimus.
J.Maglevanajai priteista suimokėti 200 tūkst. rublių (4 590 eurų) baudą ir paskelbti paneigimą, tačiau žurnalistė nesutiko to padaryti.
„Ši byla ją paskatino apsispręsti ir išvykti iš savo šalies, nes ji nebegali laisvai rašyti“, – sakė A.Harju.
Rusų žurnalistė šiuo metu gyvena pabėgėlių centre Tikimasi, kad jos prašymo svarstymas užtruks kelis mėnesius.
„Manau, kad ji galės apskųsti šį sprendimą, jeigu jos prašymas bus atmestas, ir tai užtruks daug mėnesių“, – sakė A.Harju.
Vasarį Suomijos imigracijos tarnyba nesutiko suteikti prieglobsčio Aleksandrui Novikovui, tvirtinusiam, kad jis Rusijos slaptosios tarnybos FSB buvo užverbuotas sekti liberalios pakraipos opozicinę grupę. A.Novikovas baiminosi dėl savo saugumo, jeigu bus sugrąžintas į Rusiją.
Kol kas teismas dar nepradėjo nagrinėti A.Novikovo apeliacinio skundo.