„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Rusų ekspertas apie JAV smūgius Sirijoje: „Tai netiesioginio karo pradžia“

JAV smūgiai Sirijoje tikriausiai žymi Vašingtono ir Maskvos netiesioginio konflikto pradžią, spręsdama dėl atsakomosios reakcijos, Rusija atsidūrė labai keblioje padėtyje, penktadienį pareiškė vienas rusų ekspertas.
JAV smogė raketomis Sirijai
JAV smogė raketomis Sirijai / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Analitinio centro „Rusijos tarptautinių reikalų taryba“ (RSMD) generalinis direktorius Andrejus Kortunovas pridūrė, kad JAV smūgiai taip pat sukuria nepalankią aplinką ateinančios savaitės suplanuotam JAV valstybės sekretoriaus Rexo Tillersono vizitui Maskvoje.

„Rusijos ir JAV susidūrimų tikimybė Sirijoje didėja, kalbama ne tik apie tai, kad šios dvi šalys vykdo karines operacijas vienos šalies teritorijoje, jų tarpusavyje nekoordinuodamos“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė ne pelno organizacijos.

„Galima sakyti, kad netiesioginis Rusijos ir JAV karinis konfliktas jau prasidėjo, nes JAV suduoda smūgius Rusijos sąjungininkui – Sirijos prezidento Basharo al Assado pajėgoms ir infrastruktūrai, kurią kontroliuoja Damaskas“, – pažymėjo A.Kortunovas.

Pasak jo, aerodrome, kurį apšaudė JAV pajėgos, šaltinių teigimu, buvo ir rusų lėktuvų. Eksperto nuomone, tokie Vašingtono veiksmai didina tiesioginės Rusijos ir JAV priešpriešos riziką.

„Žinoma, tiesioginės karinės Rusijos ir JAV priešpriešos rizika reikšmingai didėja, tačiau ar nuves ir kokiu laipsniu šis galimas susidūrimas prie trečio pasaulinio karo, yra šių šalių lyderių atsakomybės klausimas“, – pabrėžė A.Kortunovas.

Jis taip pat mano, jog pastarieji įvykiai „sukuria nepalankią aplinką JAV valstybės sekretoriaus Rexo Tillersono vizitui Maskvoje ir nepalankią atmosferą Rusijos ir JAV santykių plėtojimui“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rexas Tillersonas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rexas Tillersonas

„Aišku, kad bus analizuojama padėtis Sirijoje ir bandoma rasti kokį nors sprendimą, kuris sudarytų sąlygas sumažinti įtampą ir negilintų konflikto, užuot aptarus bendradarbiavimo kryptį“, – sakė ekspertas.

Jo nuomone, politiniu ir diplomatiniu požiūriu Maskva atsidūrė keblioje padėtyje, kadangi jai sunku sugalvoti, kaip naudingai sureaguoti į tai, kas įvyko.

Ekspertas numato du galimus Rusijos reakcijos variantus.

„Galime įsivaizduoti, jog Rusija ir toliau sakys, kad cheminė ataka nesusijusi su Damasku, kad tai – provokacija blokuoti bet kokias JT Saugumo Tarybos rezoliucijas, bet tada egzistuoja galimybė, kad JAV tęs savo karinius veiksmus. Tai gali sukelti tiesioginės Rusijos ir JAV karinės priešpriešos Sirijoje pavojų su neprognozuojamomis pasekmėmis“, – sakė jis.

„Kita vertus, galima eiti kitu keliu – pripažinti Vakarų versiją, kad cheminę ataką įvykdė B.al Assado pajėgos ir kad režimas privalo atsakyti“, – pažymėjo A.Kortunovas.

Jo nuomone, „tokia pozicija liudytų, kad Rusija pasirengusi atiduoti B.al Assadą ir sutinka su režimo pakeitimu“.

„Tada kyla klausimas, ką mes ten veikėme visus tuos metus ir kokie yra mūsų pačių karinės kampanijos rezultatai“, – pridūrė jis.

„Manau, čia reikia didelio politinio meno ir lankstumo, kad neprarastume Sirijoje iškovotų pozicijų ir užkirstume kelią naujam įtampos tarp Amerikos ir Rusijos didėjimui, kuris gali sukelti padarinių ne tik regionui, bet ir visam mūsų santykių kompleksui“, – sakė A.Kortunovas.

VIDEO: Cheminis ginklas Sirijoje: mažiausiai 86 žuvę, 500 sužeistų ir JAV atsakas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs