Gegužės 23-ąją iš Atėnų į Vilnių skridusį lėktuvą Minsko režimas, pasitelkęs net naikintuvą, nukreipė į Baltarusijos sostinės oro uostą. Ten milicija sulaukė orlaiviu keliavusį aktyvistą ir žurnalistą Romaną Protasevičių, su kuriuo dabar elgiasi kaip su trofėjumi ar įkaitu, bei jo partnerę Sofią Sapegą.
Anot M.O'Leary, lėktuvo nutupdymas Minske buvo „iš anksto suplanuotas visų tarptautinės aviacijos taisyklių pažeidimas“, rašo „Irish Times“.
„Visiška netiesa“
Antradienį liudydamas Jungtinės Karalystės, kuri teigia, kad lėktuvas buvo nukreiptas į Minsko oro uostą remiantis netikru pranešimu apie bombą, parlamento Transporto komitete, „Ryanair“ vadovas papasakojo, ką žino apie incidentą.
Jis teigė, kad lėktuvo įgulai Minsko oro uosto dispečeriai pareiškė gavę informacijos apie „rimtą grėsmę, jog orlaiviui patekus į Lietuvos oro erdvę ar pabandžius leistis Vilniaus oro uoste bus susproginta laineryje palikta bomba“.
M.O'Leary aiškino, kad kapitonas „pakartotinai“ prašė baltarusių sujungti įgulą su „Ryanair“ operacijų kontrolės centru Varšuvoje, bet jam esą buvo pasakyta, jog „Ryanair“ nekelia ragelio: „Tai buvo visiška netiesa.“
Pasak kompanijos vadovo, Rytų Europoje kursą keisti ar neplanuotai nusileisti priversti „Ryanair“ lėktuvai paprastai tupia Lenkijoje ir vienoje Baltijos valstybių. Tačiau konkrečiai šio orlaivio kapitonas buvo „nemažai spaudžiamas“ leistis būtent Minske.
„Jam nebuvo nurodyta taip elgtis, bet jam nebuvo palikta alternatyvų“, – komitete teigė M.O'Leary.
Nenustatyti asmenys
„Kai lėktuvas nusileido Minske, į jį įėjo keli nenustatyti asmenys, kurie su savimi turėjo vaizdo kameras“, – pasakojo „Ryanair“ vadovas.
„Šie asmenys vis bandė priversti įgulą prieš kameras patvirtinti, kad jie patys nutarė nukreipti lėktuvą į Minską, bet įgulos nariai atsisakė tai padaryti“, – pridūrė M.O'Leary.
Tada keleiviai ir įgulos nariai buvo nuvesti į terminalo pastatą, o kapitonas pasiliko lėktuve. Tiesa, kiekvieną kartą, kai jis išeidavo iš kabinos, jį lydėdavo ginkluotas sargybinis.
„Atmosfera buvo priešiška ir grėsminga. Galiausiai po maždaug aštuonių valandų išskraidinome lėktuvą iš Minsko“, – tvirtino M.O'Leary, patvirtinęs, kad į Vilnių nesugrįžo penki keleiviai – R.Protasevičius, S.Sapega ir dar trys žmonės.
„Iš saugumo tarnybų girdime, kad tikėtina, jog šie žmonės buvo KGB agentai. Nežinome, ar Rusijos KGB, ar Baltarusijos KGB – bet kokiu atveju nesame tikri, ar yra didelis skirtumas“, – pridūrė „Ryanair“ vadovas.