Rygoje viešėjęs Dalai Lama apie įvykius Ukrainoje: „Jokia prievarta negali būti pateisinta“

Per gegužės 5 – 6 Rygoje vykusius mokymus Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama išgirdo nemažai klausimų apie Rusijos agresiją Ukrainoje. Jo šventenybė pabrėžė, kad situacija Ukrainoje ir Rusijoje yra labai sudėtinga ir kad pats svarbiausias dalykas yra dabar nenaudoti prievartos. „Prievarta yra visada neteisingas metodas. Noras sunaikinti savo priešą yra prievarta“, – pabrėžė Dalai Lama, atsakinėdamas ir į rusų, ir į ukrainiečių klausimus.
Dalai Lama
Dalai Lama / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Karas atneša tik kančią. Šis amžius turi būti dialogo amžius“, – Dalai Lama tvirtino, jog situaciją Ukrainoje svarbu išspręsti ne ginklais, o kalbomis. „Jėgos demonstravimas visada sukelia nepasitikėjimą ir niekada neišsprendžia problemos“.

Karas atneša tik kančią. Šis amžius turi būti dialogo amžius, – tvirtino Dalai Lama.

Kaip turėtų elgtis budistas, jei jo šalis yra puolama? Ar nereaguoti, ar pasiimti automatą ir eiti ginti valstybės?

Iš savo šalies dėl Kinijos okupacijos turėjęs pasitraukti Dalai Lama į šį klausimą neatsakė vienareikšmiškai. „Čia nėra absoliučios taisyklės, sprendimas priklauso nuo aplinkybių. Svarbu yra, kokią naudą tai gali atnešti“, – Tibeto dvasinis lyderis pabrėžė, jog nauda – tai žmonių gyvybių išsaugojimas. Gali atsitikti taip, kad laiku nepasipriešinus agresijai, agresorius nužudys dar daugiau žmonių. „Tolerancija nereiškia, kad turime viską priimti. Kartais reikia veikti, kad sustabdytume tam tikrą elgesį. Tačiau tai turi vykti be pykčio, be neapykantos. Jūs turite aiškiai parodyti, kad tai neteisinga.“

Jo šventenybė diplomatiškai, bet gana aiškiai išsakė savo poziciją apie Rusijos bažnyčios paramą Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui. „Rusijos religiniai lyderiai yra truputį korumpuoti, – Tibeto dvasinis lyderis sakė, jog religinės institucijos dažnai tampa korumpuotos, – Tibete taip pat kai kurios religinės institucijos yra korumpuotos. Dalai Lamos institucija taip pat gali lengvai tapti korumpuota, stengiuosi, kad taip neatsitiktų.“

Į Lietuvą Dalai Lama šį pavasarį atvykti neketina. Tačiau gegužės pabaigoje Vilniuje lankysis artimas Dalai Lamai mokytojas Čoden Rinpočė, kuris Kinijai okupavus Tibetą pasitraukė į atsiskyrimą ir devyniolika metų praleido slaptai medituodamas savo kambarėlyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs