S.Cichanouskaja: Baltarusijos sugrįžimas prie demokratijos užtruks ilgiau, nei planuota

Baltarusijai sugrįžti prie demokratijos prireiks šiek tiek daugiau laiko, nei planuota, interviu Šveicarijos dienraščiui „Le Temps“ sakė ištremta šalies opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja, pripažinusi, kad opozicija šią akimirką yra pralaimėjusi mūšį gatvėse. Šis interviu pasirodė artėjant S. Cichanouskajos kelionei į Šveicariją, kur ji teigė norinti paraginti tenykštes valdžios institucijas įšaldyti autoritarinio Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos turtą. Vis dėlto ji pripažino, kad opozicija pralaimi mūšį gatvėse.
Sviatlana Cichanouskaja
Sviatlana Cichanouskaja / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Mes neturime galimybių kovoti su režimo smurtu prieš demonstrantus“, – sakė ji.

„Jie turi ginklus, turi jėgą, todėl taip, šiuo metu atrodo, kad mes praradome gatves, – S.Cichanouskaja sakė laikraščiui „Le Temps“. – Sugrįžimas prie demokratijos užtruks ilgiau, nei planuota.“

Baltarusiją kelis mėnesius buvo apėmę masiniai protestai prieš rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas autoritarinis prezidentas A.Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų, rezultatus.

Jo oponentai sako, kad rinkimai buvo suklastoti ir tikroji jų nugalėtoja yra politikos naujokė S.Cichanouskaja, kandidatavusi vietoj savo įkalinto vyro.

Tačiau Baltarusijos saugumo pajėgos ėmėsi griežtų represijų prieš protestuotojus, sulaikė demonstrantų ir privertė opozicijos lyderius palikti šalį.

Greitų sprendimų nėra

„Baltarusijoje žmonės nori matyti šviesą tunelio gale, galvoti apie dieną, kai pagaliau viskas bus gerai. Kadangi jie tikisi greito sprendimo, jie dabar tikisi fantastiško plano... Tačiau tokio plano nėra“, – sakė S.Cichanouskaja „Le Temps“.

Ji ragino baltarusius kurti struktūras „rytojaus kovoms“, nepaisant nuovargio ir baimės jausmo.

„Mūsų strategija yra geriau organizuotis, daryti nuolatinį spaudimą režimui iki to momento, kai žmonės vėl bus pasirengę grįžti į gatves, galbūt pavasarį“, – sakė S.Cichanouskaja.

Tačiau ji pabrėžė, kad tai turi būti taiki revoliucija, pridurdama, jog nemano, kad gali prašyti baltarusių statyti save į pavojų.

S.Cichanouskaja, kuri šiuo metu yra įsikūrusi Lietuvoje, kovo mėnesį vyks į Šveicariją, jei tai leis su pandemija susiję apribojimai.

Ten ji tikisi susitikti su Jungtinių Tautų žmogaus teisių komisare Michelle Bachelet ir aptarti „teisingumo atkūrimo“ jos šalyje būdus.

Gruodį sakydama kalbą JT žmogaus teisių taryboje M.Bachelet pasmerkė prastėjančią žmogaus teisių situaciją Baltarusijoje.

Ji rėmėsi pranešimais, kad nuo rugpjūčio 9-osios rinkimų šalyje buvo areštuota daugiau kaip 27 tūkst. žmonių, įskaitant taikiuose protestuose dalyvavusius senjorus.

Per ketvirtadienį prasidėsiančią JT žmogaus teisių tarybos sesiją bus aptarta ir padėtis Baltarusijoje, taip pat bus pristatyta M.Bachelet ataskaita apie šią šalį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų