Sakartvele kalinamas M.Saakašvilis patyrė „kankinimą“, sako jo advokatas

Įkalintas buvęs Sakartvelo prezidentas Michailas Saakašvilis patyrė „kankinimą“, nes jam nebuvo suteikta tinkama medicininė pagalba po ilgo bado streiko, trečiadienį teismui pareiškė eksprezidento advokatas.
Michailas Saakašvilis
Michailas Saakašvilis / „Scanpix“/ITAR-TASS nuotr.

Provakarietiškos opozicijos lyderis, vadovavęs šiai nedidelei Kaukazo valstybei 2004–2013 metais, buvo įkalintas spalį, praėjus kelioms dienoms po to, kai slapta grįžo iš savanoriškos tremties Ukrainoje.

Vėliau 54 metų eksprezidentas 50 dienų atsisakinėjo maisto, protestuodamas prieš įkalinimą dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi. Šią bylą jis pasmerkė kaip paskatintą politinių motyvų.

Nepriklausomi gydytojai tuomet nustatė, kad dėl netinkamas elgesys su M.Saakašviliu areštinėje ir bado streikas rimtai pakenkė jo sveikatai.

„Faktas, kad M.Saakašviliui nebuvo suteiktos tinkamos medicininės paslaugos pagal tarptautinę teisę yra tęstinio kankinimo forma“, – per Tbilisio miesto teismo posėdį kalbėjo eksprezidento advokatas Nika Gvaramija.

M.Saakašvilis teisiamas dėl kaltinimų neteisėtai kirtus Sakartvelo sieną iš Ukrainos, kur jis 2017 metais įgijo pilietybę ir dirbo keliuose politiniuose postuose.

Jei buvęs prezidentas bus pripažintas kaltu šioje atidžiai stebimoje byloje, pakursčiusioje politinę įtampą šalyje, jam gali grėsti laisvės atėmimas iki penkerių metų.

Pats M.Saakašvilis teismo posėdyje atrodė išblyškęs, o jo kadaise juodi kaip degutas plaukai visiškai pražilo.

Vienu metu jis paprašė medicininės pagalbos ir, padedamas sargybinių, trumpam paliko teismo salę.

Opozicijos lyderis pareiškė, kad šiuo metu „sveria tiek pat, kiek ir pavojingiausiu bado streiko laikotarpiu“ ir kad vien per pastarąsias kelias dienas jis neteko 12 kilogramų.

„Nuo sekmadienio nebegaliu pajudinti kojų, nebegaliu vaikščioti“, – sakė M.Saakašvilis ir pridūrė, kad jį kamuoja skausmas, jis negali valgyti, kenčia nuo nuolatinio nuovargio ir prastai miega.

„Nebūčiau galėjęs dalyvauti teismo posėdyje, jei ne stipraus analgetiko injekcija“, – pareiškė jis teisme.

M.Saakašvilis aktyviai dalyvavo Ukrainos politikoje, persikėlęs į šią šalį, kai 2013 metais baigėsi jo antroji ir paskutinė kadencija prezidento poste.

Užpernai ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis paskyrė M.Saakašvilį savo vyresniuoju patarėju reformų klausimais.

Anksčiau pastarasis dirbo strateginės Ukrainos Odesos srities gubernatoriumi, kur daugiausia dėmesio skyrė kovos su korupcija priemonėms.

2008 metais M.Saakašvilis priešinosi Rusijos invazijai į savo Juodosios jūros valstybę, turinčią 4 mln. gyventojų. Tas karas tapo įtampos su Maskva dėl provakarietiškos Tbilisio orientacijos kulminacija.

Žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ Sakartvelo vyriausybės elgesį su M.Saakašviliu laiko „ne tik selektyviu teisingumu, bet ir akivaizdžiu politiniu kerštu“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs