Naujasis susitarimas, kurio kopija buvo nutekinta žiniasklaidai, pasirodė po praėjusį mėnesį pasirašyto ir prieštaringai vertinamo saugumo pakto.
Pagal saugumo paktą Pekinas turės karinį atramos tašką Ramiojo vandenyno pietuose, ir tai sukėlė nerimą Australijoje ir Jungtinėse Valstijose.
Trečiadienį Saliamono Salų premjeras Manassehas Sogavare atmetė kritiką nutekintam atskiram supratimo memorandumui dėl investicijų mėlynosios ekonomikos srityje ir sakė, kad tai „normali dvišalė plėtros iniciatyva“, dar oficialiai neįteisinta.
Mėlynąja ekonomika vadinama su vandenynais susijusi ekonominė veikla.
„Nėra nieko bloga... dėl Mėlynosios ekonomikos supratimo memorandumo“, – sakoma jo biuro pareiškime.
Diena anksčiau Australijos premjeras Scottas Morrisonas išreiškė susirūpinimą dėl šio memorandumo, apimančio jūros dugnu nutiestus kabelius, uostų prieplaukas, laivų statymą ir kitas sritis.
S.Morrisonas sakė, kad yra „labai susirūpinęs, kaip ir daugelis kitų Ramiojo [vandenyno regiono] lyderių, dėl Kinijos vyriausybės kišimosi ir brovimosi į tokius susitarimus“.
Saliamono Salų šiltėjantys santykiai su Kinija tapo svarbiu Australijos rinkimų kampanijos klausimu, kai kovo mėnesį pirmą kartą į socialinę žiniasklaidą buvo nutekintas Saliamono Salų saugumo susitarimo su Kinija projektas.
Projekte buvo numatytas Kinijos karinio jūrų laivyno dislokavimas Saliamono Salose ir tai išprovokavo JAV įspėjimą, kad jos „atitinkamai atsakys“, jei Kinija įkurs karinę bazę šiame Ramiojo vandenyno salyne.
Balandžio mėnesį M.Sogavare sakė, kad jam vadovaujant jo vyriausybė neleis šalyje įkurti Kinijos karinės bazės.
Naujausias nutekintas susitarimas dėl investicijų, kuriame kaip data nurodomi tik 2022 metai, apima investicijas į prieplaukas, laivų statybą ir remontą, naftos ir dujų telkinių žvalgymą jūroje, kitas mėlynosios ekonomikos sritis.
M.Sogavare trečiadienio pareiškime sakoma, kad supratimo memorandumas yra platus dokumentas ir kad po jo bus parengtas detalesnis susitarimas.