Saudo Arabijos valdžios kritikams – ir tūkstantinės baudos, ir rimbo kirčiai

Nuo 2014-ųjų pradžios Saudo Arabijoje jau buvo įvykdytos šešios mirties bausmės. Daugelis bausmių teokratinėje karalystėje yra pateisinamos islamo gynimu. Saudo Arabijos valdžios kritikai gali būti nubausti ilgiems metams kalėjimo, išplakti rimbu arba nužudyti įvykdant mirties bausmę, rašo naujienų svetainė dw.de.
Saudo Arabija
Saudo Arabija / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Savo interneto svetainėje „Laisvieji Saudo Arabijos liberalai“, Raifas Badawis kritikavo karalystės dvasininkus ir islamo vaidmenį Saudo Arabijos viešajame gyvenime. Teisėjas apkaltino R.Badawį religijos įžeidimu ir pasijuokimu iš islamo dvasininkų.

Šioje griežta islamo pakraipa, vahabizmu, besivadovaujančioje valstybėje žmogaus teisių gynėjai ir valdžios kritikai dažnai sulaukia itin žiaurių bausmių.

Vyras buvo apkaltintas religijos išsižadėjimu, o už tai Saudo Arabijoje gresia mirties bausmė. 2013 m. liepą buvo priimtas teismo verdiktas – 600 rimbo kirčių ir septyneri metai kalėjimo.

Kai R.Badawis šį nuosprendį apskundė, 2014 m. gegužę teisėjas priėmė naują, dar griežtesnį sprendimą – 1000 rimbo kirčių ir dešimt metų kalėjime bei 195 tūkst. eurų bauda.

Tokio pobūdžio byla ir bausmė toli gražu nėra retenybė Saudo Arabijoje. Šioje griežta islamo pakraipa, vahabizmu, besivadovaujančioje valstybėje žmogaus teisių gynėjai ir valdžios kritikai dažnai sulaukia itin žiaurių bausmių.

Liepos mėnesį žmogaus teisių aktyvistas Walidas Abu al Khairas buvo nubaustas 15 metų kalėjimo bausme už „nepaklusimą valdovui“, „abejojimą karaliaus legitimumu“, „šalies reputacijos gadinimu tarptautinėse organizacijose“ ir „viešajai tvarkai pavojingos informacijos ruošimu ir skleidimu“. W.A. al Khairas anksčiau buvo R.Badawio advokatas. 

Savo nuosprendyje W.A. al Khairo teisėjas taip pat rėmėsi neseniai priimtu antiteroristiniu įstatymu, nors jis teoriškai ir dar nebuvo įsigaliojęs šio teismo proceso metu. Ekspertai teigia, kad 2014 m. vasarį priimtą antiteroristinį įstatymą Saudo Arabijos valdžia naudoja kaip įrankį susidorojimui su savo kritikais. 

Kaltinimas terorizmu gali būti pritaikytas kiekvienam Saudo Arabijos gyventojui, reiškiančiam kritišką nuomonę apie islamišką tvarką. 

Per pastaruosius dvejus metus septyni Saudo Arabijos žmogaus teisių aktyvistai ir tinklaraštininkai buvo nuteisti ilgiems metams kalėjimo, taip pat buvo dar labiau apribota spaudos laisvė šalyje. Šiuo metu pagal organizacijos „Reporteriai be sienų“ sudarytą spaudos laisvės indeksą, Saudo Arabija užimą 164 vietą tarp 180 valstybių.

Dažnai mirties bausmė yra įvykdoma nukertant galvą, rečiau užmėtant akmenimis arba sušaudant.

Mirties bausmė dažniausiai yra skiriama už nužudymus, prekybą narkotikais ir nusikaltimus islamo religijai – raganavimą, svetimavimą, islamo atsižadėjimą ar pasiskelbimą netikru pranašu. Dažnai mirties bausmė yra įvykdoma nukertant galvą, rečiau užmėtant akmenimis arba sušaudant.

Spalio viduryje mirties bausmė buvo skirta vienam šiitų dvasininkui už „neapykantos tarp religijų skleidimą“ ir nepaklusimą karaliui.

Valdančioji Saudo Arabijos karališkoji šeima save vaizduoja kaip islamo ir šventų musulmonams vietų sergėtoją. Bet kokią religijos kritiką Saudo Arabijos monarchai vertina kaip savo pačių kritiką. Dėl šios priežasties ji remiasi itin žiauriais įstatymais, kurie padeda išlaikyti jos valdžios monopolį šalyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų