Saudo Arabijoje milijonai musulmonų pradėjo hadžo apeigas

Daugiau nei 2,5 mln. musulmonų maldininkų penktadienį pradėjo kasmetinės hadžo piligriminės kelionės ritualus – iš šventojo Mekos miesto išėjo prie Arafato kalno, ant kurio, kaip tikima, pranašas Muhammadas pasakė savo paskutinį hadžo pamokslą.
Meka
Meka / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Baltus drabužius vilkintys maldininkai užplūdo gatves, keliaudami į Miną, esančią už penkių kilometrų į rytus nuo musulmonų švenčiausios mečetės.

Vadinamąją Girdymo (Tarvijos) dieną piligrimai tradiciškai pagirdė savo nešulinius gyvulius ir paruošė vandens atsargas kelionei į Arafato kalną, esantį dar maždaug už 10 kilometrų.

Daugelis piligrimų į Miną važiavo autobusais, tačiau kiti ėjo pėsčiomis į palapinių miestą, kuris atgyja tik penkias dienas per metus.

Kiti prie Arafato kalno, kuriame šeštadienį vyks pagrindinės Arafato dienos apeigos, išvažiavo geležinkeliu „Mashair“, dar vadinamu Mekos metropolitenu.

Šis Kinijos bendrovių nutiestas geležinkelis šiemet pirmą kartą veiks visu pajėgumu ir per valandą gali pervežti 72 tūkst. žmonių, siekiant sumažinti kamščių keliuose ir išvengti mirtinų spūsčių miniose, kurios per kelerius pastaruosius metus nusinešė šimtus žmonių gyvybių.

2006 metų sausį 364 piligrimai buvo mirtinai sutrypti kilus spūsčiai prie tilto Minoje, vedančio į vietą, kur maldininkai mėto akmenis į Šėtoną simbolizuojančius stulpus.

Dviejų juostų geležinkelis jungia tris šventąsias vietas – Miną, Muzdalifą Mekoje ir Arafato kalną, kuriose per penkių dienų piligriminę kelionę susidarydavo didžiulės spūstys.

Traukiniai pakeis 30 tūkst. automobilių, kurie buvo naudojami anksčiau, sakė šio projekto direktorius Fahdas Abu Tarbushas.

Apie 1,7 mln. musulmonų susirinko į Meką iš viso pasaulio, o dar 700–800 tūkst. piligrimų atvyko iš Saudo Arabijos.

Hadžas yra vienas iš penkių islamo stulpų. Šią kelionę bent kartą gyvenime turi atlikti visi tai padaryti galintys musulmonai, o daugeliui šios svajonės išsipildymo tenka laukti daug metų.

„Man tai stebuklas. Daug metų svajojau atlikti hadžą, o dabar ši svajonė pildosi“, – 67 metų maldininkas iš Nigerijos Salahuldinas Mohammedas (Salahuldinas Mahomedas) sakė naujienų agentūrai AFP.

Hadžas baigsis penktadienį Aukojimo (Id al Adhos) švente.

Šis didžiausias pasaulyje kasmetinis žmonių sambūris tampa didžiuliu saugumo iššūkiu Saudo Arabijoje, kurioje yra dvi švenčiausios musulmonų vietos – Meka ir Medina, laikomos islamo gimtine.

Daugiausiai naftos eksportuojanti valstybė per daugelį metų investavo milijardus dolerių, siekdama išvengti mirtinų spūsčių, kurios anksčiau aptemdydavo hadžą.

2006 metų sausį 364 piligrimai buvo mirtinai sutrypti kilus spūsčiai prie tilto Minoje, vedančio į vietą, kur maldininkai mėto akmenis į Šėtoną simbolizuojančius stulpus. Tuo tarpu  2004 metais čia buvo mirtinai sutryptas 251 žmogus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų