Trumpame vaizdo įraše, kuriuo sekmadienį socialiniame tinkle „Snapchat“ pasidalijo vartotojas „Khulood“, matyti, kaip atvirais drabužiais apsirengusi mergina vaikšto po senovinį Ušaikyro fortą Nadždo provincijoje, nuo sostinės Rijado nutolusioje apie 152 km.
Mergina ne tik dėvi atvirus drabužius, bet ir nėra prisidengusi galvos.
Tokie rūbai prieštarauja itin konservatyvioms islamo idėjoms, susijusioms su moterų apranga. Saudo Arabijoje taisyklės – itin griežtos: čia įstatymas reikalauja, kad viešumoje moterys dėvėtų abają – platų, beveik žemę siekiantį rūbą.
Tradiciškai Saudo Arabijos moterys turėtų dėvėti hidžabą ar kitą galvos apdangalą, kai kurios saudo arabės veidus prisidengia nikabais.
Užsienietėms paprastai tokios taisyklės netaikomos, vietinės moterys taip pat randa būdų jas apeiti. Tai kelia religingų ir itin konservatyvių saudo arabų nepasitenkinimą.
Vartotojo „Khulood“ vaizdo įrašas greitai pasklido internete ir sulaukė kritikos. Daugybė šalies gyventojų, naudodami specialią grotažymę, išreiškė norą, kad moteris dėl savo aprangos stotų prieš teismą.
I.al Munayfias: „Mes prašome keliaujančių žmonių gerbti šalių įstatymus, todėl žmonės turi gerbti ir šios šalies įstatymus.“
Kai kurie socialinių tinklų vartotojai tikino, kad Saudo Arabijoje gyvenančios moterys turėtų priimti šalies įstatymus.
„Mes prašome keliaujančių žmonių gerbti užsienio šalių įstatymus, todėl žmonės turi gerbti ir šios šalies įstatymus“, – „Twitteryje“ teigė rašytojas iš Saudo Arabijos Ibrahimas al Munayfias.
Vis dėlto kai kurie išreiškė paramą merginai sakydami, kad jos elgesys buvo drąsus, o kai kurios Saudo Arabijoje besilankančios užsienietės rengiasi panašiai.
Daugelis jų prisiminė Melanią Trump ir Ivanką Trump, kurios, gegužę lankydamosios šalyje, nedėvėjo abajų.
Vienas vartotojas sukūrė fotomontažą – ant dabar jau suimtos merginos kūno „užklijavo“ I.Trump veidą. „Išsprendėme problemą“, – sakoma beveik 2000 kartų pasidalytame tviterio įraše.
Vaizdo įraše pasirodžiusios merginos likimas kol kas nėra aiškus.
Sekmadienį Saudo Arabijos laikraštis „Okaz“ pranešė, kad vietos pareigūnai regiono gubernatoriui ir policijai išsiuntė laišką, raginantį imtis veiksmų prieš vaizdo įrašo kūrėjus.
Saudo Arabijos policija „Twitteryje“ pareiškė, kad jiems vaizdo įrašas yra žinomas, dėl jo pradėtas tyrimas.
S.L.Whitson: „Tariami Saudo Arabijos planai pakeisti visuomenę ir pagerinti moterų teisių situaciją nebus sėkmingi tol, kol valdžia persekioja moteris už tai, ką jos dėvi.“
Saudo Arabijoje moterims taikomi įstatymai – vieni griežčiausių pasaulyje. Akylai prižiūrima jų apranga, norėdamos dirbti ar keliauti, jos turi gauti „vyriškos lyties globėjo“ leidimą.
Saudo arabėms taip pat neleidžiama gauti vairuotojo pažymėjimo, todėl jos negali vairuoti.
„Nuolatinis moterų aprangos kontroliavimas Saudo Arabijoje rodo, kad valdžios pareigūnai nepasistūmėjo nuo diskriminuojančio mąstymo, trukdančio moterų gyvenimui“, – sakė žmogaus teisių stebėjimo organizacijos „Human Rights Watch“ Vidurio Rytų ir Šiaurės Afrikos padalinių direktorė Sarah Leah Whitson.
„Tariami Saudo Arabijos planai pakeisti visuomenę ir pagerinti moterų teisių situaciją nebus sėkmingi tol, kol valdžia persekios moteris už tai, ką jos dėvi“, – pridūrė S.L.Whitson.
Saudo Arabijos princas Mohammedas bin Salmanas paskelbė ambicingą planą reformuoti šalies visuomenę. Nors programa apima keletą socialinių aspektų, pavyzdžiui, pramogų skatinimą, abejojama, kad pavyks pakeisti įsisenėjusią lyčių nelygybę.
Kaltinimai nepateikti
Trečiadienį išplatintame Tarptautinės komunikacijos centro pranešime skelbiama, kad policija paleido minėtą moterį, kurios tapatybė nebuvo įvardyta.
Kaip pranešama, ji buvo išleista antradienio vakarą po kelias valandas trukusios apklausos. Pranešime tvirtinama, kad minėtas vaizdo įrašas buvo paviešintas be tos moters žinios.