2022 06 22 /09:22

Saudo Arabijos sosto įpėdinis pirmąkart po J.Khashoggi nužudymo vyksta vizito į Turkiją

Saudo Arabijos de facto valdytojas trečiadienį žengs dar vieną žingsnį savo tarptautinės izoliacijos panaikinimo link ir nuvyks pirmojo vizito į Turkiją nuo žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymo karalystės konsulate Stambule 2018 metais.
Jamalas Khashoggi
Jamalas Khashoggi / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Saudo Arabijos sosto įpėdinio Mohammedo bin Salmano ir Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano derybos Ankaroje rengiamos mėnuo prieš planuojamą JAV prezidento Joe Bideno apsilankymą Rijade, kur jis turi dalyvauti regioniniame viršūnių susitikime dėl Rusijos invazijos Ukrainoje sukelto energijos trūkumo.

R.T.Erdogano sprendimas atgaivinti ryšius su vienu didžiausių savo varžovų taip pat didele dalimi yra pagrįstas ekonominiais ir prekybiniais sumetimais.

Likus metams iki visuotinių rinkimų, žadančių vieną didžiausių iššūkių du dešimtmečius trunkančiam R.T.Erdogano valdymui, turkų pragyvenimo lygis smunka.

Po J.Khashoggi nužudymo R.T.Erdogano islamiškų šaknų turinti vyriausybė informavo tarptautinę žiniasklaidą apie kraupias žmogžudystės detales ir tuo sudarė didelių keblumų Saudo Arabijos sosto įpėdiniui.

Tačiau dabar Turkija stengiasi pritraukti investicijas ir siekia pagalbos iš tų pačių šalių, kurioms ideologiškai prieštaravo po Arabų pavasario sukilimų.

„Manau, kad tai turbūt vienas reikšmingiausių užsienio lyderių vizitų į Ankarą per beveik dešimtmetį“, – sakė Vašingtono instituto bendradarbis Soneras Cagaptay.

„Erdoganas galvoja apie Erdoganą. Jis galvoja, kaip laimėti rinkimus ir, manau, nusprendė kažkaip pamiršti savo išdidumą“, – sakė S.Cagaptay.

Pasak jo, princas Mohammedas taip pat bando aiškintis, ar gali užsitikrinti didesnę paramą prieš galimą naują pasaulio galių ir Saudo Arabijos nesutaikomo priešininko Irano susitarimą dėl Teherano branduolinės programos.

„Jums turėtų būti gėda“

Turkijos ir Saudo Arabijos santykiai ėmė gerėti nuo balandį Stambulo teismo priimto sprendimo liautis teisti už akių 26 Saudo Arabijos piliečius, siejamus su J.Khashoggi nužudymu, ir perduoti bylą Rijadui.

JAV žvalgybos pareigūnai nustatė, kad princas Mohammedas pritarė sąmokslui prieš J.Khashoggi, bet Rijadas tai neigia.

Teismo sprendimas išprovokavo griežtus J.Khashoggi sužadėtinės turkės Hatice Cengiz protestus, bet sudarė sąlygas po trijų savaičių įvykusiam R.T.Erdogano vizitui Saudo Arabijoje, kur jis apkabino sosto įpėdinį.

„Jis išlipa iš lėktuvo ir apkabina žudikus“, – piktinosi Turkijos pagrindinis opozicijos lyderis Kemalis Kilicdaroglu – tikėtinas pagrindinis R.T.Erdogano varžovas prezidento rinkimuose.

„Jums turėtų būti gėda“, – sakė K.Kilicdaroglu.

Ankara tikisi dar labiau pagerinti dviejų sunitiškų galių santykius ir taip suteikti postūmį turkų ekonomikai svarbiu R.T.Erdogano valdymo etapu.

Vienas turkų pareigūnas sakė, kad šalys aptars virtinę klausimų, įskaitant bankų bendradarbiavimą ir paramą smulkiajam bei vidutiniam verslui.

Pasitikėjimo trūkumas

Netradicinė R.T.Erdogano ekonominė politika sukėlė infliacijos spiralę, kuriai įsisukus kainos pernai beveik padvigubėjo.

Analitikai mano, kad to nulemtas R.T.Erdogano populiarumo sumažėjimas ir valstybės rezervų išeikvojimas verčia Turkijos lyderį atsisakyti priešiškumo naftos dolerių pertekusių Persijos įlankos regiono valstybių atžvilgiu.

Turkijos problemos su Saudo Arabija prasidėjo Ankarai atsisakius sutikti su tuo, kad Egipte 2013 metais nuo valdžios buvo nušalinta Musulmonų brolija. Saudo Arabija ir kitos arabų karalystės šį judėjimą laikė egzistencine grėsme.

Priešiškumas padidėjo Turkijai pabandžius pralaužti Kataro beveik ketverių metų blokadą, Saudo Arabijos ir jos sąjungininkių įvestą 2017 metais.

Analitikai mano, kad Vašingtonas pritaria laipsniškam ramybės sugrįžimui regione.

Vis dėlto JAV įsikūrusio Vidurinių Rytų instituto Turkijos programos direktorė Gonul Tol abejojo tuo, kad princas Mohammedas yra pasirengęs visiškai pasitikėti R.T.Erdoganu.

Saudo Arabijos sosto įpėdinis „lengvai nepamirš Turkijos pozicijos po Khashoggi reikalo“, sakė ji.

„Nemanau, kad trumpuoju periodu Turkijos ekonomika smarkiai gerės“, – pridūrė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs