Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Saudo Arabijos sosto įpėdinis vadovauja musulmoniško aljanso šalių vadovų susitikimui

Saudo Arabijos sosto įpėdinis sekmadienį pradėjo pirmą šios karalystės vadovaujamo musulmoniškų šalių aljanso prieš terorizmą aukšto rango susitikimą ir pažadėjo, kad ekstremistai daugiau „nebejuodins mūsų nuostabios religijos“.
Mohammedas Bin Salmanas
Mohammedas Bin Salmanas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Mohammedas bin Salmanas tai pareiškė išstūmus šį aljansą suburti paskatinusią „Islamo valstybę“ (IS) iš Irako ir jos paskelbtos „kalifato“ sostinės Sirijoje.

Tačiau Saudo Arabijos vadovaujamam aljansui nepriklauso Iranas, Irakas ir Sirija, o priklausantis Kataras, kilus diplomatiniam konfliktui tarp jo ir keturių kitų arabų valstybių su Saudo Arabija priešakyje, neatsiuntė savo atstovo į vienos dienos susitikimą Rijade.

Saudo Arabija apie šio aljanso subūrimą paskelbė 2015 metų gruodį, kai 32 metų kronprincas Mohammedas bin Salmanas dar buvo tik karalystės gynybos ministras. Kronprincu jo tėvas karalius Salmanas jį paskyrė vėliau.

Neseniai Mohammedas bin Salmanas dėl įtarimų korupcija Rijade areštavo virtinę turtingų princų, verslininkų, karininkų ir kitų veikėjų.

Iš pradžių aljansą sudarė 34 šalys, o dabar jam priklauso 41 valstybė, nurodo Saudo Arabijos vyriausybė. Kreipdamasis į gynybos ministrus ir kitus aukšto rango pareigūnus, kronprincas Mohammedas sakė: „(Šis susitikimas) pasiunčia stiprų signalą, jog mes dirbsime drauge ir drauge koordinuosime, kad paremtume vieni kitus.“

„Didžiausias šio terorizmo ir ekstremizmo pavojus yra mūsų mylimos religijos reputacijos juodinimas ... Mes neleisime, kad tai vyktų, – sakė jis. – Šiandien mes pradedame terorizmo persekiojimą ir matome jo pralaimėjimą daugelyje briaunų aplinkui, pasaulyje, ypač – musulmoniškose šalyse. Toliau kovosime, kol pamatysime jo pralaimėjimą.“

Kronprincas taip pat pareiškė užuojautą Egiptui, kur penktadienį islamistų kovotojai surengė 305 gyvybių pareikalavusią ataką prieš mečetę Sinajaus pusiasalio šiaurėje.

„Tai išties skausmingas įvykis, kuris dar kartą primygtinai primena mums apie šio terorizmo pavojus“, – sakė jis.

Susitikime nedalyvauja Iranas, kuris padėjo Sirijos prezidentui Basharui al Assadui jo šalies pilietiniame kare ir rėmė šiitų kovotojų grupuotes, suvaidinusias labai svarbų vaidmenį išstumiant IS iš Irako.

Sunitiška Saudo Arabija yra pagrindinė šiitiško Irano konkurentė Artimuosiuose Rytuose ir toliau nerimauja dėl jo įtakos regione po Teherano 2015 metų susitarimo su pasaulio galiomis dėl iraniečių branduolinės programos. Saudo Arabija taip pat vadovauja šalių koalicijai, Jemene kovojančiai su šiitų sukilėliais, kuriuos remia Iranas.

Be to, Saudo Arabija iškėlė mintį, kad susitikime nedalyvaujantis Kataras turėtų būti 41 aljanso valstybės sąrašo pabaigoje.

Saudo Arabija, Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE), Bahreinas ir Egiptas santykius su Kataru nutraukė birželio mėnesį, iš dalies – dėl įtarimų, kad Doha remia ekstremistus ir palaiko pernelyg glaudžius santykius su Iranu. Saudo Arabija taip pat uždarė Katarui savo sausumos sieną, uostus ir oro erdvę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais