Vienas iš užpuolikų – kaip manoma, ekstremistas iš Australijos – šios pražūtingos atakos vaizdą veikiausiai tiesiogiai transliavo.
Naujosios Zelandijos policija, tirianti penktadienį įvykdytą išpuolį prieš mečetes pietiniame Kraistčerčo mieste, dar evakavo žmones, gyvenančius šalia vieno namo Danidino mieste, anot pareigūnų, susijusio su šia ataka.
„Aišku, kad tai dabar tegali būti apibūdinta kaip teroristinė ataka“, – sakė premjerė Jacinda Ardern, kalbėdama apie „vieną tamsiausių dienų Naujajai Zelandijai“.
Žemiau apžvelgiami kai kurie pasaulio lyderių atsiliepimai apie šį išpuolį.
Turkija: musulmonai tapo masinio žudymo taikiniu
„Įvykus šiai atakai priešiškumas musulmonams, kurį pasaulis kurį laiką pasyviai stebėjo ir netgi skatino, peržengė asmenų persekiojimo ribas ir pasiekė masinio žudymo lygį“, – pareiškė Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.
„Jeigu dabar pat nebus imtasi priemonių, po šios nelaimės sulauksime žinių apie kitas“, – pridūrė jis.
Rusija: žiauri, ciniška ataka
„Išpuolis prieš taikius gyventojus, susirinkusius melstis, sukrečia savo žiaurumu ir cinizmu. Tikiuosi, kad visi, prisidėję prie šio nusikaltimo, sulauks pelnytos bausmės“, – J.Ardern adresuotoje telegramoje rašo Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
„Visiškai baisingas įvykis. Maskvoje reiškiamas solidarumas su Naujosios Zelandijos žmonėmis šios tragedijos akivaizdoje“, – žurnalistams sakė V. Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.
ES: šiurpi žinia
„Šiurpi žinia iš Naujosios Zelandijos, gauta praeitą naktį, – parašė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas. – Ši žiauri ataka niekuomet nesumažins tolerancijos ir padorumo, kuriuo garsėja Naujoji Zelandija.“
Londonas: „Šlykštus smurto aktas“
Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Theresa May pareiškė užuojautą „po šiurpos teroristinės atakos Kraistčerče. Mano mintys – su visais, paveiktais šio šlykštaus smurto akto.“
Vokietija: žiaurūs nusikaltimai
Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas sakė, kad jo šalis yra „smarkiai paveikta žiaurių nusikaltimų Kraistčerče“.
Ispanija: fanatikai nori sugriauti visuomenę
Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas sakė mintimis esąs su aukomis, jų artimaisiais ir Naujosios Zelandijos vyriausybe po „fanatikų ir ekstremistų, norinčių sugriauti mūsų visuomenes“, atakos.
Norvegija: ataka atgaivino skausmingus prisiminimus
Norvegijos ministrė pirmininkė Erna Solberg pareiškė, kad išpuolis Kraistčerče atgaivino skausmingus prisiminimus apie 2011 metais ultradešiniųjų pažiūrų ekstremisto Anderso Behringo Breiviko surengtas žudynes, per kurias žuvo 77 žmonės.
„Aišku, tai labai liūdna. Tai atgaivina mūsų pačių liepos 22-osios – sunkiausio momento Norvegijoje per pokario laikotarpį – skausmingus prisiminimus“, – premjerė sakė televizijai TV2.
„Tai rodo, kad ekstremizmas daugelyje vietų tebeklesti, – pridūrė E.Solberg. – Be to, tai perspėjimas, kad kova su visų pavidalų ekstremizmu turi būti aukštai darbotvarkėje.“
Vatikanas: popiežius reiškia solidarumą
Popiežius Pranciškus išreiškė „nuoširdų solidarumą visiems Naujosios Zelandijos gyventojams, ypač musulmonų bendruomenei“.
Popiežių „giliai nuliūdino žinia apie sužeistuosius ir žuvusiuosius per beprasmiškus smurto aktus“, telegramoje pareiškė Vatikano valstybės sekretorius Pietro Parolinas.
JAV: „siaubingos žudynės“
JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kurį savo manifeste giria žudikas, pasmerkė „siaubingas žudynes“ Naujojoje Zelandijoje.
„Mano šilčiausia užuojauta ir geriausi linkėjimai Naujosios Zelandijos žmonėms po siaubingų žudynių mečetėse. 49 nekalti žmonės beprasmiškai mirė, o dar daugybė – sunkiai sužeisti, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė D.Trumpas. – JAV palaiko Naująją Zelandiją viskuo, kuo galime. Telaimina visus Dievas!“
Kiek anksčiau jo atstovė Sarah Sanders pareiškė: „Solidarizuojamės su Naujosios Zelandijos žmonėmis ir jų vyriausybe prieš šį žiaurų neapykantos aktą.“
Karalienės reakcija
Karalienė Elizabeth II, kuri yra Naujosios Zelandijos valstybės galva, pareiškė, kad ją „labai nuliūdino“ penktadienio ataka dviejose mečetėse, nusinešusi 49 žmonių gyvybes.
„Mane labai nuliūdino pasibaisėtini įvykiai Kraistčerče. Šiuo tragišku metu galvoju apie visus Naujosios Zelandijos gyventojus ir meldžiuosi už juos“, – sakoma jos pareiškime.
„Princas Philipas ir aš reiškiame užuojautą tų, kas neteko gyvybių, šeimoms ir draugams“, – sakė karalienė ir išreiškė pagarbą gelbėtojams bei savanoriams, kurie padeda sužeistiesiems.
92 metų Elizabeth II – seniausias ir ilgiausiai valdantis dabartinis monarchas pasaulyje – neskaitant Jungtinės Karalystės, yra 15 valstybių, tarp jų Australijos, Kanados ir Naujosios Zelandijos, karalienė.
Praėjusį kartą Naujojoje Zelandijoje ji lankėsi 2002 metais, jos įžengimo į sostą 50-ųjų metinių proga.
Lietuva: brutalus ir niekaip nepateisinamas smurtas
Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė smerkianti „šį brutalų ir niekaip nepateisinamą smurtą“ ir reiškia paramą visiems Naujosios Zelandijos gyventojams.
Savo ir Lietuvos žmonių vardu šalies vadovė palinkėjo stiprybės ir ištvermės aukų šeimoms bei artimiesiems, sveikatos sužeistiesiems, vienybės ir susitelkimo Naujajai Zelandijai šią sunkią akimirką.
Premjeras Saulius Skvernelis taip pat pabrėžia, kad „protu nesuvokiamas, nepaaiškinamas brutalaus smurto protrūkis prieš paprastus ir nekaltus žmones negali būti niekaip pateisinamas“. Jis taip pat reiškia užuojautą aukų artimiesiems bei linki gijimo sužeistiesiems, taip pat „vienybės bei susitelkimo visai Naujosios Zelandijos tautai“.
„Nekaltųjų kraujas negali būti liejamas tenkinant kažkieno ambicijas. Tai smerktina ir nežmoniška“, – užuojautoje sako Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.