Saugumo garantijos Ukrainai: kaip tai gali veikti?

Prieš pasirašant Ukrainos saugumo garantijų susitarimą turėtų būti visiškai nutraukta ugnis ir išvesta Rusijos kariuomenė, o tada Ukrainos žmonės referendume turėtų pritarti Ukrainos neutralumo statusui ir atsisakyti narystės NATO vardan taikos su Rusija.
Derybų dalyvius pasveikino Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas
Derybų dalyvius pasveikino Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tai sakė Ukrainos delegacijos derybose su Rusija vadovas Davidas Arachamija, skelbia pravda.ua.

D.Arachamija patikino, kad Ukrainos pusė sukuria „daugybę apsaugos priemonių“ ir jas įtraukia į „Sutarties dėl saugumo garantijų Ukrainai“ projektą.

Jis pripažino, kad pirminiame Rusijos plane buvo siūloma sudaryti dvišalį susitarimą, tačiau Ukrainos delegacija atsisakė, nes Rusija kariauja su Ukraina.

D.Arachamija teigė, kad Rusijos delegacija patvirtino, jog Rusijos Federacija pripažįsta Vienos konvenciją, pagal kurią susitarimai, pasirašyti darant spaudimą, yra niekiniai.

Jis paaiškino, kad, laikydamasi Vienos konvencijos, jokia gerbiama šalis nepasirašys sutarties, kai Rusijos kariai yra Ukrainoje.

Delegacijos vadovas pabrėžė, kad susitarimas gali būti pasirašytas „tik kaip paketas“.

Kaip gali būti įgyvendinamas susitarimas?

D.Arachamija išvardijo tokius žingsnius galimiems susitarimams įgyvendinti:

Visiškos paliaubos.

Didelis partnerių susitikimas.

Rusijos karių išvedimas – mažiausiai į vasario 23 d. užimtas pozicijas.

Sutarties parafavimas.

Laikinas sutarties taikymas, kad šalys garantės ją ratifikuotų.

Referendumas Ukrainoje.

Konstitucijos pakeitimas, siekiant pereiti prie neutralaus statuso.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Derybų dalyvius pasveikino Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Derybų dalyvius pasveikino Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas

Pasak D.Arachamijos, referendumui surengti Ukrainai prireiks mažiausiai šešių mėnesių, o Konstitucijai pakeisti kreipiantis į Konstitucinį Teismą – mažiausiai metų (nes reikia dviejų balsavimų po 300 balsų per dvi Aukščiausiosios Rados sesijas).

Dėl referendumo klausimo formuluotės vis dar ginčijamasi, nes Rusijos Federacija dar net neatsakė į Ukrainos pasiūlymus.

Paklaustas, kaip veiktų pagalbos Ukrainai mechanizmas, jei iš pradžių karo veiksmai nutrūktų, o paskui vėl prasidėtų agresija, D.Arachamija atsakė: „Surašėme išsamų straipsnį agresijos, specialiųjų operacijų, provokacijų ir t. t. atveju... Nustatėme 72 valandas konsultacijoms (su šalimis garantėmis)“.

Pasak Ukrainos delegacijos vadovo, kelios šalys teigia, kad ukrainiečiai sugalvojo Ukrainai „nemokamą NATO“ ir pasirinko galingas šalis, kurių prašo garantijų.

„Žinoma, negalima tvirtinti, kad visi sutiks (tapti garantais, – red. past.). Jau pradėjome konsultacijas. Kol kas negaliu pasakyti, kad bet viena šalis jau yra garantuota. Gera šalis pasakė “mes su jumis„. Kelios galingos šalys – ukrainiečiai apsidžiaugs, kai apie jas išgirs – sako: “preliminariai esame pasirengę, bet pateikite išsamią informaciją„. Juos šiek tiek trikdo toks bekompromisis 72 valandų aktyvavimo mechanizmas... Bet mes dėl to mes primygtinai ir reikalaujame, kad visi bijotų pulti Ukrainą“.

D.Arachamija taip pat patikino, kad Ukrainos delegacija nieko nedaro nepasitarusi su kariškiais ir diplomatais.

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Davydas Arachamija
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Davydas Arachamija

Dėl Rusijos leidimo rengti karines pratybas derybininkas sakė, kad neutralios šalys paprastai apskritai nerengia pratybų, tačiau dabartinėmis aplinkybėmis galima pasinaudoti susitarimo su garantais procedūra.

Kas sumokės už atstatymą?

Jis taip pat sakė, kad delegacijos taip pat aptarė, kas sumokės už Ukrainos atstatymą.

„Šiuo metu mūsų šalys kariauja. Anksčiau ar vėliau pasieksime taikos susitarimą. Tai bus labai skausmingas klausimas, bus sprendžiamas klausimas, kaip bus kompensuojama už viską, kas buvo sunaikinta, kas už tai sumokės, kokiu laiku, kokiomis dalimis ir pan. Daugybė klausimų, taip pat ir ekonominių... Kas už viską sumokės?

Turime dvi galimybes: ieškiniai tarptautiniuose teismuose arba teisminiai ieškiniai, o tada taikos susitarimas ir kompensacija. Be to, yra faktinis užstatas – kitas klausimas, kaip jį paversti realiu užstatu, kuris yra tiesiog Rusijos turtas, konfiskuotas įvairių šalių. Prie to dirba ir mūsų diplomatai“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis