Iš viešųjų bibliotekų pašalintos knygos bus peržiūrėtos ir įvertintos, ar nepažeidžia naujojo įstatymo.
Naujuoju Honkongo saugumo įstatymu draudžiami mėginimai skaldyti valstybę, kėsintis nuversti valdžią ar teroristinė veikla. Pažeidus naująjį įstatymą į kalėjimą galima sėsti iki gyvos galvos.
Kinijos opozicija teigia, kad Honkongo saugumo įstatymas panaikina bet kokią Honkongo privilegijuotą padėtį bei autonomiją Kinijos sudėtyje, tačiau Pekinas tam nepritaria.
Kinijai Honkongą 1997 metais perdavė Didžioji Britanija. Perduodant teritoriją buvo sutarta dėl kai kurių teisių užtikrinimo bent 50 metų, buvo priimtas „vienos šalies, dviejų sistemų“ susitarimas.
Naujasis saugumo įstatymas įsigaliojo antradienį. Nuo to laiko net keli demokratinio judėjimo atstovai atsitraukė iš savo pozicijų. Vienas iš jų – Nathanas Law – net paliko Honkongą.
Nuo įstatymo įsigaliojimo Honkongo viešosiose bibliotekose tapo neprieinamos bent 9 knygos. Pasak „South China Morning Post“ laikraščio, jos „šiuo metu yra peržiūrimos“. Tarp tokių knygų autorių bei bendraautorių – demokratinio judėjimo aktyvistas Joshua Wongas bei už demokratiją pasisakanti politikė Tanya Chan.
Šeštadienį J.Wongas savo tviterio paskyroje pranešė, kad naujasis įstatymas Honkonge įgalina likusioje Kinijoje egzistuojantį „cenzūros režimą“ ir pareiškė, kad tai – vos vienas žingsnis nuo tikro knygų draudimo.
Pekinas nesutinka su bet kokia kritika naujajam įstatymui ir teigia, kad būtina stabdyti 2019 metais prasidėjusius prodemokratinius protestus Honkonge, kurių metu kildavo susidūrimų tarp policijos ir protestuotojų.
Taip pat Kinija atmetė Vakarų šalių susirūpinimą Honkongo saugumo įstatymu ir teigia, kad tai – kišimasis į vidinius šalies reikalus.
Honkonge – baimė ir nežinomybė
Po Honkongo perdavimo Kinijai šiam buvo pažadėtos tam tikros politinės laisvės bent 50-iai metų. Tarp laisvių – ir tokios, kaip žodžio laisvė, susirinkimų laisvė bei nepriklausoma teisinė sistema. Daugeliui Honkongo gyventojų saugumo įstatymas simbolizuoja priešlaikinę šių laisvių pabaigą.
Įstatymą palaikantieji tvirtina, kad jis padės atkurti tvarką po metus trukusių protestų. Tačiau kritikai atkreipia dėmesį, kad šiuo įstatymu kriminalizuojama Pekino opozicija.
Naujasis saugumo įstatymas daug ką apima ir leidžia Pekinui kištis į Honkongo gyvenimą, ko daryti iki šiol galimybės jis neturėjo.
Politinių knygų pašalinimas iš viešųjų bibliotekų vos prieš savaitę buvo neįsivaizduojama situacija. Šiandienos Honkonge verslų savininkai pradėjo slėpti palaikymą protestuotojams baimindamiesi, kad tai gali būti palaikyta skatinimu nuversti valdžią.
Kol kas dėl įstatymo nesilaikymo suimti 10 žmonių. Tačiau baimė ir nežinomybė plinta žaibo greičiu. Protestuotojai ragina žmones į protestus rinktis su juodomis lentelėmis. Jie baiminasi, kad žodžiai ant transparantų gali lemti įkalinimą.
Naujasis saugumo įstatymas daug ką apima ir leidžia Pekinui kištis į Honkongo gyvenimą, ko daryti iki šiol galimybės jis neturėjo.