Saugumo Taryba šeštadienį balsuos dėl neatidėliotinų paliaubų Gazos Ruože – šaltiniai

Saugumo Taryba šeštadienį balsuos dėl naujo rezoliucijos projekto, kuriuo siekiama neatidėliotino ugnies nutraukimo Gazos Ruože, pranešė diplomatai, tačiau Jungtinės Valstijos užsiminė galinčios jį vetuoti.
Yuki Iwamura / AP
Yuki Iwamura / AP

Balsavimas įvyks praėjus dienai po to, kai Jungtinės Valstijos pateikė rezoliucijos projektą dėl būtinybės nutraukti ugnį, kurį vetavo Rusija ir Kinija ir kuriam nepritarė arabų valstybės, teigusios, kad tekste nepakankamai aiškiai išreikštas spaudimas Izraeliui.

Balsavimas dėl naujos rezoliucijos, kuriam iš dalies vadovauja Alžyras – 15 narių Saugumo Taryboje šiuo metu esanti arabų valstybė – turėtų įvykti 10 val. ryto vietos (16 val. Lietuvos) laiku, sakė trys diplomatai.

Rezoliucijos projekte, su kuriuo susipažino naujienų agentūra AFP, „reikalaujama nedelsiant nutraukti ugnį“ per musulmonų šventąjį ramadano mėnesį, kad būtų sudarytos „nuolatinės ir tvarios paliaubos“, kurių laikytųsi visos šalys.

Jame taip pat reikalaujama „nedelsiant ir besąlygiškai“ paleisti įkaitus, paimtus per „Hamas“ spalio 7-osios išpuolį, ir suteikti galimybę teikti humanitarinę pagalbą karo nuniokotame Gazos Ruože.

Tarp rezoliucijos bendraautorių yra trys Europos valstybės – Malta, Slovėnija ir Šveicarija, taip pat Mozambikas, Gajana bei Siera Leonė.

Anksčiau penktadienį Rusija ir Kinija vetavo Jungtinių Valstijų inicijuotą rezoliucijos projektą Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje dėl ugnies nutraukimo Gazos Ruože, o Maskva apkaltino Vašingtoną „veidmainišku spektakliu“, nedarant spaudimo Izraeliui.

Vašingtonas, pagrindinis Izraelio sąjungininkas, vetavęs ankstesnius raginimus nutraukti ugnį, buvo pasiūlęs rezoliuciją, kuria pirmą kartą būtų pritarta „būtinybei nedelsiant ir ilgam nutraukti ugnį“ ir pasmerktas spalio 7 dieną islamistų grupuotės „Hamas“ įvykdytas išpuolis.

Projekte ugnies nutraukimas buvo susietas su vykstančiomis derybomis, kurioms vadovauja Kataras, remiamas Jungtinių Valstijų ir Egipto, dėl karo nutraukimo mainais į „Hamas“ paimtų įkaitų paleidimą.

Tačiau Rusija ir Kinija pasinaudojo veto teise, Alžyras taip pat balsavo „prieš“, o Gajana susilaikė. Kitos 11 Saugumo Tarybos narių, įskaitant nuolatines nares Prancūziją ir Jungtinę Karalystę, balsavo „už“.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) Rusijos ir Kinijos sprendimą vetuoti JAV inicijuotą Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijos projektą dėl ugnies nutraukimo Gazos Ruože pavadino cinišku.

Tuo tarpu Vašingtono ambasadorė prie JT Linda Thomas-Greenfield (Linda Tomas Grinfild) Rusijos ir Kinijos veto pavadino ne tik cinišku, bet ir menku elgesiu.

„Rusija ir Kinija paprasčiausiai nenorėjo balsuoti už Jungtinių Valstijų parengtą rezoliuciją“, – sakė ji.

„Būkime sąžiningi – nepaisant ugningos retorikos, visi žinome, kad Rusija ir Kinija diplomatinėmis priemonėmis nedaro nieko, kad užtikrintų ilgalaikę taiką ar reikšmingai prisidėtų prie humanitarinio atsako“, – teigė ji.

Savo ruožtu Rusijos ambasadorius Vasilijus Nebenzia pareiškė, jog JAV nieko nedaro, kad pažabotų Izraelį, ir pasišaipė iš Vašingtono, kad šis kalba apie ugnies nutraukimą tada, kai „Gazos Ruožas praktiškai nušluotas nuo žemės paviršiaus“.

„Stebėjome tipišką veidmainišką spektaklį, – sakė jis. – Amerikiečių produktas yra itin politizuotas, o vienintelis jo tikslas – pataikauti rinkėjams ir mesti jiems kaulą kaip nors paminint ugnies nutraukimą Gazos [Ruože].“

Rezoliucija „užtikrins nebaudžiamumą Izraeliui, kurio nusikaltimai projekte net neįvertinti“, kalbėjo jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis