Ši šiaurinė Somalio teritorija, kuri gentiškai yra labiau homogeniška ir stabilesnė už likusią šalies dalį, 1991 metais vienašališkai paskelbė nepriklausomybę ir nuo tada siekia tarptautinio pripažinimo.
Somalilando prezidento posto siekia trys patyrę politikai: valdančiosios partijos „Kulmiye“ atstovas Musa Bihi Abdi ir opozicijos kandidatai Abdirahmanas Mohamedas Abdullahi, žinomas kaip Irro, bei Faysalas Ali Warabe, patyręs pralaimėjimą 2010-asiais vykusiuose valstybės vadovo rinkimuose.
„Procesas šįryt prasidėjo taikiai. Esame tikri, kad šie rinkimai taps svarbia gaire visam regionui“, – sakė savo balsą atidavęs Irro.
Somalilando prezidentas turėtų būti renkamas kas penkerius metus, tačiau rinkimai buvo dvejiems metams atidėti dėl sausros ir techninių problemų.
Kadenciją baigiantis Ahmedas Mohamudas Silaanyo nesiekia perrinkimo.
Taikiais, patikimais rinkimais ir savo demokratine pereiga Somalilandas smarkiai skiriasi nuo anarchijos apimtų Somalio pietų ir praktiškai visos Rytų Afrikos.
Anksčiau šiais metais prezidento rinkimai vyko ir Somalyje. Tačiau juose balsuoti galėjo tik delegatai, kuriuos paskyrė parinkti klanų vyresnieji.
Pažangūs rinkimai
Prieš rinkimus Somalilande trys kandidatai dalyvavo televizijos debatuose, kurių metu pristatė savo politines programas. Jose daugiausiai dėmesio skiriama ekonomikai, naujų darbo vietų kūrimui ir Somalilando tarptautiniam pripažinimui.
„Tai itin svarbūs rinkimai... jaunimui – jiems reikia lyderio, galinčio vystyti ekonomiką ir garantuoti naujas darbo vietas, kad visi galėtų likti savo šalyje ir džiaugtis gyvenimu čia“, – sakė universiteto studentas Ismailas Mohamedas.
Tai bus pažangiausi iš visų iki šiol Somalilande vykusių rinkimų. Maždaug 700 tūkst. rinkėjų užsiregistravo balsuoti juose pasinaudodami biometriniais akies rainelės skaitytuvais – tai leis juos identifikuoti prieš atiduodant balsą.
Somalilando valdžios sprendimas nuo 18 val. (17 val. Lietuvos laiku), kai bus uždarytos balsavimo apylinkės, blokuoti socialinius tinklus praėjusią savaitę sulaukė griežtos žmogaus teisių organizacijos „Human Rights Watch“ kritikos.
Nacionalinės rinkimų komisijos atstovas spaudai Saidas Ali Musa sakė, kad toks žingsnis būtinas siekiant užkirsti kelią kišimuisi iš kitapus sienų ir spekuliacijoms dėl rezultatų.
Buvęs britų protektoratas Somalilandas 1960 metais tapo nepriklausoma valstybe ir iškart prisijungė prie Somalio. Po daugelį metų trukusio karo su Mogadišo vyriausybe jis 1991-aisiais vienašališkai paskelbė nepriklausomybę.