Vėliausios abiejų kaimyninių Balkanų šalių derybos vyko vaizdo ryšiu vyko beveik prieš metus, stengiantis išspręsti nesutarimus, tebetemdančius jų santykius, praėjus daugiau kaip dviem dešimtmečiams po jų atsiskyrimo per karą.
Serbija atsisako pripažinti Kosovo vienašališkai paskelbtą nepriklausomybę, kai ši provincija atsiskyrė per kruviną 1998–1999 metų konfliktą, užbaigtą tik NATO pradėjus bombarduoti serbų pajėgas.
Antradienį planuojamas susitikimas bus pirmasis nuo reformas palaikančio Kosovo kairiųjų pažiūrų premjero Albino Kurti triuškinamos pergalės per vasarį įvykusius parlamento rinkimus. Dabar Kosovo vyriausybės vadovas žada per derybas su Serbijos prezidentu Aleksandru Vučičiumi laikytis naujos taktikos.
„Pagrindinis šių diskusijų siekis – aptarti kelią į priekį, nes turime naują partnerį Kosovo pusėje“, – sakė ES atstovas Peteris Stano.
Nuo pat Kosovo vadovybės pasikeitimo ES ir Jungtinės Valstijos spaudė abi šalis tęsti derybas.
„Tikimės iš abiejų šalių tęsiamo įsipareigojimo plėtoti šį dialogą ir įgyvendinti visus ankstesnius susitarimus, taip pat pademonstruoti norą ir reikiamą pasiruošimą leistis į kompromisą, kad pasiektume galutinį, nuodugnų susitarimą dėl santykių normalizavimo“, – pridūrė P.Stano.
Jungtinės Valstijos, vadovavusios NATO operacijai, padėjusiai išvyti serbų pajėgas, skyrė daug dėmesio Kosovui, kai kada vadinamam labiausiai proamerikietiška šalimi pasaulyje.
Kosovo nepriklausomybę yra pripažinusios daugiau kaip 100 šalių, bet Serbija jį tebelaiko savo pietine provincija. Belgrado poziciją taip pat remia Rusija ir Kinija.