Serbijos dilema – eiti su Europa ar po senovei su Rusija?

Premjero Aleksandaro Vučičiaus valdoma Serbija blaškosi tarp svajonių apie ateitį Europoje ir vis ryškėjančios autoritarinės šalies raidos krypties. Neseniai įvykęs Rusijos prezidento Vladimiro Putino vizitas Belgrade dar labiau išryškino Serbijos dilemą. Nors Belgradas save ir mato ES dalimi, tačiau atsisako įvesti sankcijas agresorei Rusijai, rašo savaitraštis „The Economist“.
Vladimiras Putinas su Serbijos premjeru Aleksandaru Vuciciumi
Vladimiras Putinas su Serbijos premjeru Aleksandaru Vuciciumi / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Pagerbdama V.Putiną, Serbija net keturiomis dienomis paankstino Belgrado išlaisvinimo nuo nacių 70–mečio minėjimą. A.Vučičiaus elgesys su Serbijos žiniasklaida taip pat primena rusišką braižą.

Neseniai buvo nutraukta vienos populiarios pokalbių laidos transliacija, o žurnalistai vis dažniau prabyla apie tai, jog svarbių pokalbių klausosi šalies specialiosios tarnybos. Žurnalistai, užduodantys kritiškus klausimus A.Vučičiui ir jo aplinkos žmonėms, rizikuoja dėl savo karjeros.

Serbijos nepriklausoma žurnalistų asociacija tikina, kad kritiški straipsniai ir laisvas žodis šalies žiniasklaidoje merdi, o tiriamoji žurnalistika beveik išnykusi.

„Serbijos nepriklausoma žurnalistų asociacija“ tikina, kad kritiški straipsniai ir laisvas žodis šalies žiniasklaidoje merdi, o tiriamoji žurnalistika beveik išnykusi. Balkanų šalies žiniasklaidoje vis labiau įsigali savicenzūra, o kritiškus straipsnius apie valdžią rašančios interneto svetainės patiria programišių atakas.

A.Vučičius tapo Serbijos premjeru po kovo mėnesio rinkimų, kuriuos jis laimėjo triuškinama balsų persvara. Nuo to laiko vis labiau atsiskleidžia autoritarinis jo valdymo stilius.

Vis dėlto, nepaisant į recesiją grimztančios šalies ekonomikos, viešojo sektoriaus išlaidų karpymo ir įvairių subsidijų mažinimo, daugeliui serbų yra priimtinas A.Vučičiaus valdymo stilius. Apklausos atskleidžia, kad jeigu rinkimai vyktų dabar, opozicinės jėgos vargiai patektų į Serbijos parlamentą.

Nepaisant bandymo įsiteikti Briuseliui, ES kritiškai žvelgia į politines tendencijas Serbijoje. 

Tuo pat metu Serbijos premjeras bando įtikti ES ir remti stabilumą regione. Lapkritį įvyks susitikimas su Albanijos premjeru Edi Rama ir, tikėtina, su Serbijos nepripažinto Kosovo prezidente Atifete Jahjaga.

Be to, siekdama parodyti, kad gerbia žmogaus teises, Serbija pasiuntė daugiau negu 7000 policijos pareigūnų į gėjų eitynes Belgrade rugsėjo pabaigoje, kurios ankstesniais metais buvo užpultos.

Nepaisant bandymo įsiteikti Briuseliui, ES kritiškai žvelgia į politines tendencijas Serbijoje. Naujausioje ES ataskaitoje apie Serbiją pažymima, kad išraiškos ir žiniasklaidos laisvės šalyje kelia nerimą ir nėra panašu, kad politinė situacija artimiausioje ateityje pagerės. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų