Įtampa tarp Serbijos ir jos buvusios teritorijos tvyro nuo 2008-ųjų, kai Kosovas vienašališkai atsiskyrė nuo jos ir paskelbė nepriklausomybę. Šį žingsnį pripažino daugelis Vakarų šalių, bet jam priešinosi Serbija, remiama Rusijos ir Kinijos.
Pastaruoju metu ši įtampa sustiprėjo dėl, atrodytų, nereikšmingų dalykų, tokių kaip transporto priemonių valstybinių numerių formatai ar etninio serbo policijos pareigūno areštas, todėl Vakarų lyderiai vėl susirūpino, kad prasidėjus antriesiems Rusijos karo Ukrainoje metams gali kilti naujas Balkanų konfliktas.
Tikimasi, kad susitikimuose Briuselyje Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius ir Kosovo ministras pirmininkas Albinas Kurti aptars, kaip įgyvendinti Europos pasiūlymus. Abu lyderiai jau apsvarstė planą, kuris nebuvo paskelbtas viešai, ir ES pareigūnai tiki pažanga.
Vienas aukšto rango ES pareigūnas prieš derybas sakė, kad „turime nutraukti užburtą krizės ratą“. Jis teigė, kad pasiūlymai „nėra kelio pabaiga“, kai kalbama apie Belgrado ir Prištinos santykių normalizavimą, tačiau, atsižvelgiant į pastaruoju metu tvyrančią įtampą, ES planas „šiuo metu yra maksimalus įgyvendinamas“ dalykas.
Pareigūnas su žurnalistais kalbėjo su anonimiškumo sąlyga, nes susitikimai yra labai jautraus pobūdžio. Ankstesnės A.Vučičiaus ir A.Kurti derybos virto ginčais ir abipusiais kaltinimais, tačiau šį kartą abu lyderiai iš esmės jau pritarė pasiūlymams, sakė jis.
A.Vučičius sekmadienį, prieš ES užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio prižiūrimus susitikimus, sakė, kad yra „pasirengęs dirbti prie pasiūlyto plano koncepcijos ir įgyvendinimo su aiškiai apibrėžtais apribojimais“.
Jis nenurodė, kokie tai apribojimai, tačiau ne kartą yra sakęs, kad jie apima atsisakymą pripažinti Kosovą nepriklausoma valstybe ir sutikimą, kad jis taptų JT nariu.
Nuo 2011 metų ES tarpininkavo Serbijos ir Kosovo derybose, tačiau tik keli iš 33 pasirašytų susitarimų buvo įgyvendinti. Nuo tada, kai Rusija pernai pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą, ES ir JAV spaudė siekti greitesnės pažangos.
Šio mėnesio pradžioje šimtai Serbijos nacionalistų susirinko Belgrade reikalauti, kad A. Vučičius atmestų ES planą ir pasitrauktų iš derybų.
Šaukdami „Išdavystė“ ir nešini plakatais su užrašu „Nepasiduoti“ dešiniojo sparno protestuotojai blokavo eismą, susirinkę prie Serbijos prezidentūros pastato.
Pastaraisiais mėnesiais JAV ir ES pasiuntiniai reguliariai lankėsi Prištinoje ir Belgrade, kad paragintų juos priimti naujuosius pasiūlymus, o šio mėnesio pradžioje abu vadovai susitiko su aukšto rango ES atstovais Vokietijos Miuncheno mieste vykusioje svarbioje saugumo konferencijoje.