Konfliktas pusiasalyje tarp komunistinės Kinijos remiamos Šiaurės Korėjos ir kapitalistinės JAV palaikomos Pietų Korėjos baigėsi tik paliaubomis, o ne formalia taikos sutartimi, todėl Pchenjanas ir Vašingtonas formaliai tebekariauja.
„Aš manau, kad yra tokia galimybė“, – žurnalistams pareiškė Pietų Korėjos prezidentūros – Mėlynųjų rūmų – atstovas Kim Eui-kyeomas, kalbėdamas apie politinį pareiškimą dėl karo užbaigimo.
„Kol kas nežinoma, kokia tai bus deklaracija, bet aš manau, kad JAV ir Šiaurės Korėja gali susitarti“, – pridūrė jis.
Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-inas spalį sakė, kad „tėra tik laiko klausimas“, kada Vašingtonas ir Pchenjanas paskelbs karo pabaigą.
Jungtinės Valstijos šiuo klausimu taip pat teikia vilčių. JAV ypatingasis atstovas Šiaurės Korėjai Stephenas Biegunas anksčiau šį mėnesį pareiškė, kad D.Trumpas „yra pasiruošęs užbaigti šį karą“. Šiuo savo komentaru atstovas pakurstė kalbas apie galbūt artėjantį oficialų konflikto užbaigimą.
Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas trečiadienį ir ketvirtadienį turėtų susitikti su JAV prezidentu Vietnamo sostinėje, kur tikimasi pažangos jų derybose dėl Korėjos pusiasalio denuklearizacijos ir galbūt oficialios taikos sutarties.
Tačiau Mėlynųjų rūmų atstovas nurodė, kad net jeigu JAV ir Šiaurės Korėjos lyderiai paskelbs Korėjos karo pabaigą, formaliai taikos sutartis bus pasirašyta tik Korėjos pusiasalio „paskutiniame denuklearizacijos proceso etape“, ir jos realizavimas gali pareikalauti laiko.
„Taikos sutartis ir pareiškimas dėl karo pabaigos paskelbimo yra skirtingi dalykai“, – sakė jis. Pietų Korėjos prezidentūros atstovas pridūrė, jog sutartis turi būti „daugiašalė“, į ją turi būti įtrauktos Pietų Korėja ir Kinija.
Paliaubų sutartį pasirašė Šiaurės Korėja ir JAV vadovaujamų Jungtinių Tautų pajėgų vadovybė ir Kinija.
Pernai birželį Singapūre Kim Jong Unas ir D.Trumpas suformulavo miglotą deklaraciją dėl pastangų siekti Korėjos pusiasalio branduolinio nusiginklavimo, bet nuo tada beveik jokios pažangos nebuvo pasiekta. Abi šalys vėliau nesutarė, ką iš tiesų reiškia ta deklaracija.
Pasak ekspertų, Hanojuje lyderiams reikės pateikti aiškesnių atsakymų ir įrodyti, jog pirmoji jų deklaracija nebuvo viešųjų ryšių triukas, siekiant atsidurti žiniasklaidos dėmesio centre ir gauti trumpalaikės naudos.
Tuo metu JAV interneto svetainė „38 North“ pirmadienį paskelbė, kad nėra ženklų, jog Pchenjanas naudotųsi savo branduoliniais reaktoriais Jongbjono branduoliniame komplekse.
Šio komplekso demontavimas turėtų būti vienas denuklearizacijos etapų, kuriuos JAV ir Šiaurės Korėjos lyderiai turėtų aptarti Hanojuje.