„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 04 19 /09:30

Šiaurės Airijoje nušauta žurnalistė, policija laiko tai „teroristiniu incidentu“

Šiaurės Airijoje Londonderyje buvo nušauta viena moteris, o pareigūnai šį nužudymą laiko „teroristiniu incidentu“, penktadienį pranešė policija. Vėliau patvirtina, kad auka – žurnalistė.
Šiaurės Airijos policininkai
Šiaurės Airijos policininkai / „Associated Press“/„Scanpix“ nuotr.

„Su liūdesiu galiu patvirtinti, kad nuo šįvakar Kregane paleistų šūvių žuvo 29-erių moteris. Laikome tai teroristiniu incidentu ir pradėjome tyrimą dėl nužudymo“, – socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė policijos viršininko pavaduotojas Markas Hamiltonas.

Keli reporteriai sakė, kad tai buvo Lyra McKee, žurnalistė, anksčiau tądien socialiniuose tinkluose pasidalijusi nuotrauka, kurioje matyti Derio mieste vykstantys protestai, su prierašu „Deris šįvakar. Visiška beprotybė“. Vėliau informacija buvo patvirtinta.

Socialiniuose tinkluose vartotojai dalijosi nuotraukomis, kuriose matyti padegtų transporto priemonių, taip pat veidus užsidengę žmonės, mėtantys Molotovo kokteilius ir fejerverkus į policijos automobilius.

Kol kas neaišku, kas nušovė moterį, bet vienas įtakingas vietos politikas dėl to apkaltino „vadinamuosius disidentus“.

Žurnalistas Matthew Hughesas sakė, kad buvo nužudyta jo draugė L.McKee.

„Ką tik sužinojau širdį veriančią naujieną, kad mano draugė @LyraMcKee buvo nužudyta šįvakar Deryje per teroristinį incidentą“, – parašė jis tviteryje.

Laikraščio „The Belfast Telegraph“ reporterė Leona O'Neill sakė buvusi šalia tos moters, kai į ją buvo šauta.

„Stovėjau šalia tos jaunos moters, kai ji sukniubo prie policijos „Land Roverio“ šįvakar Kregane, Deryje. Iškviečiau jai greitąją pagalbą, bet policija paguldė ją ant savo automobilio galinės sėdynės ir nuvežė ją į ligoninę, kur ji ir mirė. Vos 29 metai. Šį vakarą jaučiuosi labai nusiminusi“, – parašė ji tviteryje.

VIDEO: Šiaurės Airijoje nušauta moteris – policija laiko tai „teroristiniu incidentu“

Didžiojo penktadienio susitarimas

Moteris nužudyta prieš Velykų savaitgalį, kai respublikonai minės 1916 metų sukilimo prieš britų valdymą Šiaurės Airijoje metines.

Dėl bombos automobilyje susprogdinimo ir dviejų mikroautobusų užgrobimo Londonderyje anksčiau šiais metais taip pat buvo kaltinama viena sukarinta disidentų grupuotė.

Airių respublikonų partijos „Sinn Fein“ lyderio pavaduotoja Michelle O'Neill pasmerkė žudikus.

„Iš visos širdies užjaučiu jaunos moters, kurią nušovė vadinamieji disidentai, šeimą“, – tviteryje parašė ji.

„Tai buvo išpuolis prieš bendruomenę, išpuolis prieš taikos procesą ir išpuolis prieš Didžiojo penktadienio susitarimą“, – rašė ji, paminėdama taikos susitarimą, prieš 21 metus iš esmės nutraukusį smurtą saloje.

M.O'Neill taip pat paragino laikytis rimties.

Demokratinės junionistų partijos (DUP), kuri palaiko britų valdymą Šiaurės Airijoje, lyderė Arlene Foster šį nužudymą pavadino „širdį veriančiomis naujienomis“.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./DUP lyderė Arlene Foster
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./DUP lyderė Arlene Foster

„Beprasmis aktas. Šeima išdraskyta. Tie, kurie 8-ame, 9-ame ir 10-ame dešimtmečiais atnešė ginklus į mūsų gatves, buvo neteisūs. Tai lygiai taip pat blogai 2019 metais. Niekas nenori grįžti“, – tviteryje rašė ji.

1998-ųjų Didžiojo penktadienio susitarimas iš esmės nutraukė tris dešimtmečius trukusį tarpkonfesinį kraujo liejimą Šiaurės Airijoje tarp respublikonų ir junionistų ginkluotų grupuočių, ir, taip pat, britų ginkluotųjų pajėgų.

Londonderyje įvyko vienas tamsiausių konflikto epizodų – 1972-ųjų Kruvinasis sekmadienis, kai britų kariai ėmė šaudyti į demonstraciją už pilietines teises ir nušovė 13 žmonių.

Per konfliktą žuvo maždaug 3,5 tūkst. žmonių, daugelis – nuo Airijos respublikonų armijos (IRA) kovotojų rankos.

Dėl smurto suintensyvėjimo pastaraisiais mėnesiais policija kaltino grupuotę „Naujoji IRA“.

Kai kas nuogąstavo, jog pastarojo meto atakos galėtų būti ženklas, kad kovotojai siekia išnaudoti dabartinius, „Brexit“ išprovokuotus politinius neramumus dėl Šiaurės Airijos ir jos sienos su Airijos Respublika.

Londonderyje įvyko vienas tamsiausių konflikto epizodų – 1972-ųjų Kruvinasis sekmadienis, kai britų kariai ėmė šaudyti į demonstraciją už pilietines teises ir nušovė 13 žmonių. 14-oji auka dėl patirtų sužeidimų mirė vėliau.

To įvykio simboliu tapo nuotrauka, kurioje matyti katalikų kunigas su kruvina nosine, bandantis padėti 17-metei aukai Jackie Duddy.

Po ilgo tyrimo 2010-aisiais tuometinis Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas paskelbė oficialų atsiprašymą už „nepagrįstus ir nepateisinamus“ nužudymus.

Vienas buvęs britų karys praėjusį mėnesį dėl dviejų aukų mirties buvo apkaltintas nužudymu.

Šiam buvusiam desantininkui, vadinamam „kariu F“, taip pat pateikti kaltinimai bandymu nužudyti dar keturis žmones.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs