Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Šiaurės Korėja mini 1950–1953 metų karo pabaigos metines

Rūko gaubiamose kalvose Šiaurės Korėjos kariai, jūreiviai ir civiliai penktadienį rinkosi į savo didvyrių kapines paminėti ginklo brolių Korėjos karo pabaigos metinių proga.
Šiaurės Korėja mini 1950–1953 metų karo pabaigos metines
Šiaurės Korėja mini 1950–1953 metų karo pabaigos metines / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kovos veiksmai tarp JAV vadovaujamų Jungtinių Tautų pajėgų ir šiaurės korėjiečių bei jų sąjungininkų kinų prieš 65 metus baigėsi paliaubomis, o ne taikos sutartimi, todėl konfliktas pusiasalyje formaliai tebesitęsia.

Abi pusės įnirtingai kovojo, bet nesugebėjo įveikti priešininkų; žuvo milijonai žmonių, Korėjos pusiasalis buvo padalytas ir nuniokotas. Tačiau Šiaurės Korėjos vienašališkai paskelbta pergalė dešimtmečius buvo pagrindas, kuriuo rėmėsi Kimų dinastijos valdymas.

Pchenjano pakraštyje esančiose kapinėse, virš kurių stūkso didžiulis paminklas, vaizduojantis šautuvo vamzdį su durtuvu ir Korėjos Demokratinės Liaudies Respublikos didvyrio medalį, išsirikiavo kariniai daliniai.

Kariai dėjo gėlių vainikus prie didžiulio granitinio karsto, užkloto metaline vėliava.

Pranešėjas paskelbė: „Nusilenkime prieš kankinius, dalyvavusius Didžiajame Tėvynės išvadavimo kare“, o kariai nusiėmė kepures ir nusilenkė.

Šiaurės Korėjos režimas teigia, kad anksčiausiai žuvęs iš šiose kapinėse palaidotų karių – 22 metų Jang Thae Hwa – uždengė savo krūtine kulkosvaidžio ambrazūrą, kad jo dalinys galėtų pulti. Tai esą įvyko kitą dieną po Šiaurės Korėjos invazijos į Pietų Korėją pradžios 1950 metais.

Pchenjano istorikai sako, kad vėliausias per šį konfliktą žuvęs karys, palaidotas tose kapinėse, yra 20-metis Ri Hyon Junas, paskelbtas KLDR didvyriu už keturių priešo lėktuvų numušimą. Jis žuvo penkios dienos prieš paskelbiant paliaubas.

Pasibaigus ceremonijoms kariai vaikščiojo tarp eilėmis išrikuotų kapų, kuriuose kariai palaidoti chronologine tvarka pagal jų žūties datą.

Tuo pat metu kitoje šalies pusėje kiti palaikai – kaip manoma, per Korėjos karą žuvusių amerikiečių – buvo kraunami į JAV lėktuvą, ruošiantis juos pargabenti į Pietų Korėją, prasidedant jų paskutiniajai kelionei namo.

„Spindinti pergalė“

Pastaraisiais mėnesiais branduolinių ginklų turinčio Pchenjano ir Vašingtono santykiai stulbinamai pasikeitė.

Anksčiau Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas svaidėsi įžeidimais ir grasinimais karu, bet per praeitą mėnesį Singapūre surengtą precedento neturintį viršūnių susitikimą paspaudė vienas kitam rankas.

JAV karių palaikų grąžinimas buvo jų susitarimo dalis.

VIDEO: Istorinis susitikimas: Šiaurės Korėjos vadovas susitiko su JAV prezidentu

Tačiau lieka neaišku, ar Šiaurė nusiteikusi atsisakyti dešimtmečius kurto savo branduolinio arsenalo mainais į Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos sankcijų panaikinimą.

Singapūre pasirašytame pareiškime Kim Jong Unas pasižadėjo siekti Korėjos pusiasalio denuklearizacijos. Šį miglotą terminą abi pusės traktuoja skirtingai, o Pchenjanas vėliau nesiėmė jokių patvirtintų veiksmų, tik pasmerkė JAV „gangsteriškus“ reikalavimus vienašališkai nusiginkluoti.

Kita vertus, atrodo, kad Pchenjanas nusiteikęs susitelkti į savo nuskurdusios ekonomikos plėtrą ir užtikrinti, kad naujasis draugiškų santykių laikotarpis tęstųsi.

Kitaip nei per ankstesnius minėjimus, naujienų agentūrai AFP nebuvo leista imti interviu iš ceremonijų dalyvių kapinėse arba ant Mansu kalvos, kur buvo dedamos gėlės prie didžiulių paminklų ankstesniems šalies lyderiams – Kim Jong Uno seneliui Kim Il Sungui ir tėvui Kim Jong Ilui.

Diplomatai sostinėje sakė, kad dabar susitikimų su vyriausybės pareigūnais užsitikrinti sunkiau nei įprasta.

„Scanpix“/AP nuotr./Kim Jong-Ilo portretas
„Scanpix“/AP nuotr./Kim Jong-Ilo portretas

Be to, dabartiniuose propagandos plakatuose labiausiai stengiamasi pabrėžti Šiaurės Korėjos karių heroizmą, užuot smerkus priešus, kurie dažnai netgi neįvardijami.

Per ketvirtadienį vykusį karo veteranų nacionalinį suvažiavimą Politinio biuro prezidiumo pirmininkas Choe Ryong Hae daugiausiai kalbėjo apie „čučhė (Šiaurės Korėjos oficialiosios ideologijos) karinės idėjos, strategijos, taktikos ir iškilaus Kim Il Sungo vadovavimo meno spindinčią pergalę“.

Jo kalba labai skyrėsi nuo retorikos per praeitų metų iškilmes, kai valstybinė žiniasklaida nuolat minėjo „JAV imperialistinius agresorius“, o laikraščiai skelbė, kad Šiaurės Korėja neišvengiamai triumfuos prieš savo seną priešininkę.

„Vis dar neatsikvošėjusios Jungtinės Valstijos tęsia beviltišką konfrontaciją su KLDR, vis giliau gramzdindamos save į griuvėsių bedugnę“, – sakoma pernai liepos 27-ąją daugelio žiniasklaidos priemonių paskelbtame pareiškime.

Kitą dieną Pchenjanas antrąkart išbandė tarpžemyninę balistinę raketą „Hwasong 14“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai
Reklama
Namuose drėgna, kaupiasi kondensatas ant langų. Kaip apsaugoti savo namus nuo pelėsio?
Reklama
Advento kalendoriai – nuo paprastos tradicijos iki prabangos segmento
Reklama
Kaip išvengti peršalimo komplikacijos – sinusito