Atrodo, kad pastarasis balistinės raketos bandymas chaoso sukūrė būtent tiek, kiek norėjo Šiaurės Korėja. Tokio žingsnio pakanka, kad Kim Jong Unas įrodytų nebijantis D.Trumpo grasinimų į Pchenjano provokacijas reaguoti „ugnimi ir įniršiu“.
Ankstų antradienio rytą įvykdytas raketos paleidimas – pirmasis tokio sudėtingo ginklo panaudojimas virš JAV sąjungininkės žemyninės teritorijos. Tai – akivaizdus įspėjimas JAV, kad Šiaurės Korėja gali nusitaikyti į JAV karines bazes Guame ar bet kurioje kitoje Ramiojo vandenyno regiono vietoje.
Pchenjanas balistinę raketą virš Japonijos paleido tuo metu, kai JAV ir Pietų Korėja vykdo bendras karines pratybas, o JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas dar neseniai siūlė Šiaurės Korėjai derėtis.
Audringa reakcija
„Pasaulis priėmė garsią ir aiškią paskutinę Šiaurės Korėjos žinutę. Režimas pademonstravo panieką savo kaimynėms, visoms Jungtinių Tautų (JT) narėms, minimaliems priimtino tarptautinio elgesio standartams“, – teigiama D.Trumpo pranešime, išplatintame po Pchenjano raketos bandymo.
„Grasinantys ir destabilizuojantys veiksmai tik padidins Šiaurės Korėjos izoliaciją regione ir tarp pasaulio valstybių. Svarstomos visos galimybės“, – rašoma prezidento pranešime.
N.Haley: „Balistinės raketos neturėtų skristi virš nė vienos šalies taip, kaip skrido virš 130 mln. žmonių turinčios Japonijos. Tai – nepriimtina.“
Tuomet JAV pareikalavo sušaukti neeilinį Jungtinių Tautų (JT) Saugumo tarybos susitikimą, kuriame buvo pasmerktas šis Pchenjano žingsnis.
Kiek anksčiau šį mėnesį taryba patvirtino griežčiausias, ligi šiol egzistavusias ekonomines sankcijas Šiaurės Korėjai – šaliai, kuriai ir taip yra skirta daugiausia sankcijų pasaulyje.
„Balistinės raketos neturėtų skristi virš nė vienos šalies taip, kaip skrido virš 130 mln. gyventojų turinčios Japonijos. Tai – nepriimtina“, – sakė JAV ambasadorė JT Nikki Haley.
„Šiaurės Korėja pažeidė kiekvieną JT Saugumo tarybos rezoliuciją, todėl manau, kad nutiks kažkas rimto. Gana yra gana“, – pridūrė N.Haley.
Nors D.Trumpas ir visas likęs pasaulis į šį Pchenjano žingsnį sureagavo audringai, nepanašu, kad toks Baltųjų rūmų atsakas išgąsdino Kim Jong Uną.
Valstybinė Korėjos centrinė naujienų agentūra trečiadienį ryte pranešė, kad Šiaurės Korėjos lyderis dalyvavo balistinės raketos paleidimo procese ir jį pavadino „prasminga įžangą į Guamo paėmimą“.
Anot agentūros, Kim Jong Unas sakė inicijavęs raketos paleidimą todėl, kad JAV tęsė „agresyvias karines pratybas“ su Pietų Korėja.
Daugiau sankcijų?
Dėl paskutinio Šiaurės Korėjos balistinės raketos bandymo įsiuto ne tik Vašingtonas. Po incidento praėjus keletui valandų, D.Trumpas telefonu kalbėjosi su Japonijos premjeru Shinzo Abe.
Baltųjų rūmų pranešime teigiama, kad abu lyderiai „įsipareigojo didinti spaudimą Šiaurės Korėjai, padaryti viską, ką gali, jog įtikintų tarptautinę bendruomenę daryti tą patį“.
Baltųjų rūmų pranešime teigiama, kad abu lyderiai „įsipareigojo didinti spaudimą Šiaurės Korėjai, padaryti viską, ką gali, jog įtikintų tarptautinę bendruomenę daryti tą patį“.
Tai – aliuzija į ir taip griežtas tarptautines sankcijas, ligi šiol nesustabdžiusias Šiaurės Korėjos nuo branduolinių ginklų ir tarpžemyninių balistinių raketų tobulinimo.
JAV tikina, kad Šiaurės Korėja nukentės nuo sankcijų tik tuo atveju, jei jas sugriežtins ir kitos šalys, įskaitant Kiniją.
Nors panašu, kad sankcijos nėra labai efektyvios, o tarptautinis pasmerkimas Pchenjanui nerūpi, Jungtinės Karalystės JT įgaliotinio pavaduotojas Jonathanas Allenas teigė, kad šios priemonės vis tiek yra svarbios.
„Jos (priemonės) siunčia svarbią žinutę, kad visas pasaulis yra vieningas, jos daro įtaką Šiaurės Korėjai“, – JT būstinėje žurnalistams kalbėjo J.Allenas.
Šiaurės Korėja antradienį paleido vidutinio nuotolio balistinę raketą „Hwasong-12“. Būtent tokią raketą Pchenjanas grasino paleisti į JAV vandenis netoli Guamo salos.
S.Haggardas: „Pastarasis raketos paleidimas rodo, kad Kim Jong Unas yra keistai konservatyvus. Jis atlieka bandymus, kuriuos sunku atremti, kurie tik šiek tiek peržengia ribą, reikalaujančią atsakomųjų veiksmų.“
Tačiau Šiaurės Korėja raketą paleido ne į pietryčius – ten, kur plyti Guamas. Raketa skriejo šiaurės rytų kryptimi – virš Japonijos į Ramųjį vandenyną.
Šiaurės Korėjos ekspertas ir politikos mokslininkas iš Kalifornijos universiteto San Diege Stephanas Haggardas apibūdino paleidimą kaip „tobulai suprojektuotą tam, kad sukurtų politinę piktadarystę“.
„Pastarasis raketos paleidimas rodo, kad Kim Jong Unas yra keistai konservatyvus. Jis atlieka bandymus, kuriuos sunku atremti, kurie tik šiek tiek peržengia ribą, reikalaujančią atsakomųjų veiksmų“, – tikino S.Haggardas.
Japonijos užsienio reikalų ministras Taro Kono mąsto panašiai. „Jei Šiaurės Korėja būtų paleidusi raketą į Pietus, JAV būtų galėjusios tai palaikyti didele provokacija ir atitinkamai atsakyti“, – sakė T.Kono.
Tikslas – supriešinti kaimynes
Panašu, kad Šiaurės Korėja tokiais veiksmais siekia supriešinti kaimynes.
Shinzo Abe pavadino raketos paleidimą „precedento neturinčia, mirtina ir rimta grėsme“. Premjeras siekia sustiprinti Japonijos kariuomenę, o tokie Pchenjano veiksmai už šį prieštaringą pasiūlymą pasisakančiųjų argumentams suteikia svarumo.
Liberalus Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-inas, anksčiau skatinęs dialogą su Pchenjanu, nedelsdamas pasmerkė raketos paleidimą ir įsakė netoli sienos su Šiaurės Korėja numesti aštuonias bombas.
Akivaizdu, kad tokia Pietų Korėjos ir Japonijos reakcija suerzino Kiniją, kurios pareigūnai paragino visas puses elgtis santūriai. Kinijos užsienio reikalų ministro atstovė spaudai Hua Chunying teigė, kad dabartinė situacija „yra ties lūžio tašku ir artėja krizės link“ bei dar kartą paragino Šiaurės Korėją ir JAV derėtis.
Sekmadienį R.Tillersonas pabrėžė, kad pasiūlymas derėtis vis dar galioja, ragino Kim Jong Uną rinktis „kitą kelią“. Pastarosiomis savaitėmis JAV pareigūnai bandė įtikinti Šiaurės Korėjos lyderį, kad Vašingtonas nenori jo nuversti ar okupuoti jo vadovaujamos šalies.
Panašu, kad ši žinutė buvo skirta ir Šiaurės Korėjos gynėjai Kinijai.
Praeitą savaitę D.Trumpas sakė, kad Šiaurės Korėja „galiausiai pradeda mus gerbti“. Tiesa, prezidentas pridūrė, kad jo pažadas atsakyti į Šiaurės Korėjos provokacijas „ugnimi ir įniršiu“ nebuvo pakankamai griežtas.
R.Tillersonas taip pat viešai pagyrė Šiaurės Korėją už tai, kad ji po JT Saugumo tarnybos balsavimo ir vykstant karinėms pratyboms demonstravo „susilaikymą“.
R.Tillersonas taip pat viešai pagyrė Šiaurės Korėją už tai, kad ji po JT Saugumo tarnybos balsavimo ir vykstant karinėms pratyboms demonstravo „susilaikymą“.
Šiaurės Korėja virš Japonijos žemyninės dalies raketas buvo paleidusi 1998-aisiais ir 2009-aisiais. Pirmą kartą raketos bandymą Pchenjanas pavadino palydovo paleidimu, antrą kartą tai buvo įspėjimas Japonijai.
O antradienio raketos paleidimo tikslas buvo visiškai karinis ir „pademonstravęs tiesioginę grėsmę“, mano Korėjos pusiasalio saugumo klausimų ekspertas Narushige Michishita.
„Vertinant iš karinio požiūrio taško, jie pademonstravo sugebėjimą panaudoti labai mobilią ir judrią balistinę raketą prieš taikinius, esančius bet kurioje Japonijos dalyje“, – teigė N.Michishita.
Gynybos sekretorius Jamesas Mattisas yra sakęs, kad JAV numuš bet kokią raketą, kurią Pchenjanas paleis į Guamą ar kurią nors JAV sąjungininkę.