Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 08 24 /08:38

Šiaurės Korėjos atsakas JAV ir Pietų Korėjos karinėms pratyboms: paleido balistinę raketą

Šiaurės Korėja trečiadienį iš povandeninio laivo sėkmingai paleido balistinę raketą, o ši nukrito Japonijos oro erdvės gynybos zonoje, todėl dar labiau paaštrėjo įtampa, jau anksčiau pavojingai padidėjusi dėl šiuo metu vykstančių Pietų Korėjos ir JAV karinių pratybų.
Šiaurės Korėja paleido raketą
Šiaurės Korėja paleido raketą / „Scanpix“/AP nuotr.

Pietų Korėjos kariuomenės Jungtinio štabų vadų komiteto pranešime sakoma, kad anksti ryte raketa buvo paleista iš povandeninio laivo, plaukiojančio Japonijos jūroje.

Ji nuskriejo apie 500 km – gerokai toliau, negu raketos, paleistos per panašius ankstesnius bandymus.

Japonijos premjeras Shinzo Abe nurodė, kad raketa įskriejo į šalies oro erdvės gynybos atpažinimo zoną.

Jis pasmerkė šį „neatleistiną, beatodairišką aktą“, sukėlusį didelę grėsmę Japonijos saugumui.

Anksčiau šį mėnesį Šiaurės Korėja pirmąkart paleido balistinę raketą į Japonijos kontroliuojamus vandenis ir sukėlė įtūžį Tokijui.

Naujausias raketos bandymas buvo įvykdytas, kai Šiaurės Korėja keliomis dienomis anksčiau pagrasino prevenciniu branduoliniu smūgiu Pietų Korėjos ir JAV pajėgoms, pirmadienį pradėjusioms kasmetines pratybas „Ulchi Freedom“.

Seulas ir Vašingtonas tvirtina, kad jų pratybos – yra grynai gynybinio pobūdžio, bet Pchenjanas jas laiko sąmoningai provokuojamomis.

Jungtinio štabų vadų komiteto pranešime sakoma, kad raketą paleidusi Šiaurė aiškiai nusiteikusi eskaluoti įtampą ir kelia „rimtą iššūkį“ Korėjos pusiasalio saugumui, taip pat pažeidžia Jungtinių Tautų rezoliucijas.

„Tvirtai ir griežtai reaguosime į bet kokias Šiaurės provokacijas“, – pabrėžė kariškiai.

JAV smerkia Pchenjaną

Vašingtonas irgi pasmerkė šį bandymą ir perspėjo Pchenjaną susilaikyti nuo bet kokių tolesnių provokacijų.

„Mūsų įsipareigojimai iškilus tokioms grėsmėms ginti sąjungininkus, tarp jų Korėjos Respubliką ir Japoniją, yra nesvyruojantys“, – sakė Pentagono atstovas Gary Rossas.

Pratybos „Ulchi Freedom“ pagrįstos branduolinį ginklą turinčios Šiaurės Korėjos didelio masto karinės invazijos scenarijumi. Dauguma veiksmų yra imituojami kompiuteriais, bet aktyviuose manevruose dalyvauja apie 50 tūkst. Pietų Korėjos ir 25 tūkst. JAV karių.

Vašingtonas irgi pasmerkė šį bandymą ir perspėjo Pchenjaną susilaikyti nuo bet kokių tolesnių provokacijų.

Šios pratybos visada padidina įtampą padalytame pusiasalyje, o šiemet abiejų Korėjų santykiai ypač įtempti dėl kelių incidentų, kai iš Šiaurės Korėjos pabėgdavo aukšto rango pareigūnai.

Praeitą savaitę Šiaurės Korėjos ambasadoriaus Didžiojoje Britanijoje pavaduotojas Thae Yong Ho pasitraukė į Pietų Korėją. Šis aukšto rango diplomato žingsnis buvo skaudus smūgis Pchenjanui ir didelė Seulo viešųjų ryšių pergalė.

Pietų Korėjos prezidentė Park Geun-hye ironiškai pareiškė, kad aukšto rango perbėgėliai rodo, jog Šiaurės Korėjos aukščiausiojo lyderio Kim Jong Uno režimas „smarkiai skeldėja“.

Ji perspėjo, kad Šiaurės Korėja gali įvykdyti „įvairių teroro atakų ir provokacijų“, mėgindama pademonstruoti savo galią, sustiprinti nacionalinę vienybę ir užtikrinti lojalumą Kim Jong Unui.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėja paleido raketą
AFP/„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėja paleido raketą

Sėkmingesnis bandymas

Šiaurės Korėja pastaruoju metu – balandį ir liepą – išbandė kelias iš povandeninių laivų paleidžiamas balistines raketas (SLBM), bet rezultatų buvo įvairių.

Anksčiau raketos nuskriedavo ne toliau negu 30 km, o Jungtinio štabų vadų komiteto pranešime pripažįstama, kad trečiadienį atliktas bandymas žymi aiškią pažangą.

Pietų Korėjos gynybos ministerija nurodė, kad Šiaurės Korėja gali per 3–4 metus pasigaminti visiškai veikiančių SLBM.

Jeigu Pchenjanas susikurtų šiuos pajėgumus, Šiaurės Korėjos branduolinių smūgių grėsmė taptų visiškai kito lygio. Stalinistinė valstybė įgytų galimybę smogti toli nuo Korėjos pusiasalio ir potencialiai atsakyti į prieš ją nukreiptą branduolinę ataką.

Dabartinės JT rezoliucijos draudžia Šiaurės Korėjai bet kokius balistinių raketų technologijų bandymus. Vis dėlto Pchenjanas sausį susprogdino jau ketvirtą branduolinį užtaisą ir toliau leido įvairių tipų raketas.

Pietų Korėja savo ruožtu sutiko, kad Jungtinės Valstijose jos teritorijoje dislokuotų modernias priešraketinės gynybos sistemas. Šis žingsnis labai padidino įtampą su Šiaurės Korėjos pagrindine diplomatine sąjungininke Kinija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų