Jam ilgai nesirodant pasipylė spėlionės, kad branduolinių ginklų turinčios valstybės vadovas sunkiai serga arba net mirė.
Šiaurės Korėja pranešė, kad Kim Jong Unas dalyvavo vienos trąšų gamyklos atidaryme, ir paskelbė nuotraukų, kuriose matyti, kaip jis perkerpa juostą per penktadienį vykusią ceremoniją Sunčone, į šiaurę nuo Pchenjano. Vis dėlto šie pranešimai negalėjo būti patvirtinti kitų šaltinių.
Gandai ir nepatvirtinti pranešimai apie Kim Jong Uno sveikatą sklido nuo balandžio 15-osios, kai jis nepasirodė per savo senelio, Šiaurės Korėjos įkūrėjo Kim Il Sungo gimimo metinių iškilmes, vieną svarbiausių datų šios šalies politiniame kalendoriuje.
Vis dėlto Jungtinės Valstijos tvirtino neturinčios jokios informacijos, leidžiančios manyti, kad prielaidos apie Šiaurės Korėjos lyderio pašlijusią sveikatą ar mirtį yra pagrįstos.
Suvienijimo ministerija Seule pakomentavo šeštadienį paskelbtą Šiaurės Korėjos pranešimą, pareiškusi, kad „neturinčios pagrindo“ spėlionės apie Kim Jong Uną sukėlė „nereikalingą sumaištį“ ir paragino ateityje elgtis labiau apgalvotai.
Kim Jong Uno staigi mirtis būtų nulėmusi pirmąjį neplanuotą valdžiose perėmimą per šalies istoriją. Pastarasis incidentas iškėlė neatsakytų klausimų, kas galėtų ateiti į valdžią po dabartinio lyderio ir perimtų Šiaurės Korėjos branduolinio arsenalo kontrolę.
Korėjos centrinė naujienų agentūros (KCNA) pranešime sakoma, kad žiūrovai „prapliupo audringais šūksniais „valio!“, kai pasirodė Kim Jong Unas.
Valstybinio dienraščio „Rodong Sinmun“ paskelbtose nuotraukose matyti įprastą juodą kostiumą vilkintis Kim Jong Unas, plačiai besišypsantis ir apžiūrėjantis gamyklą.
Jį lydėjo aukšto rango pareigūnai, įskaitant lyderio seserį ir svarbią patarėją Kim Yo Jong. Iš pažiūros Kim Jong Unas atrodė gerai besijaučiantis.
Kaip ir ankstesnėse nuo koronaviruso pandemijos pradžios Šiaurės Korėjos paskelbtose nuotraukose Kim Jong Unas matomas nedėvinti apsauginės kaukės – kitaip negu aplink jį buvę šimtai darbininkų, džiūgavusių ir leidusių balionus.
Analitikai spėlioja, kad Kim Jong Unas vengia rodytis viešumoje dėvėdamas kaukę, nes Šiaurės Korėjos žmonėms atrodytų pažeidžiamas.
Šiaurės Korėja tvirtina, kad šalyje iki šio nebuvo nė vieno koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejo, nors ekspertai sako, kad tai mažai tikėtina.
Kadangi Kim Jong Unas daug kartų pasirodė nedėvėdamas kaukės, buvo keliama prielaida, kad jis galbūt užsikrėtė naujuoju virusu.
Nepriklausomų šaltinių informacijos iš izoliuotos Šiaurės Korėjos itin sunku gauti, ypač jeigu ji susijusi su šalies lyderiais.
Gandai apie pašlijusią sveikatą
Šiaurės Korėjos lyderis viešumoje nebuvo matomas nuo balandžio 11-osios, kai jis pirmininkavo valdančiosios Darbininkų partijos Politinio biuro posėdžiui. Kitą dieną valstybinė žiniasklaida pranešė, kad Kim Jong Unas apžiūrėjo karinių oro pajėgų naikintuvus.
Internetinis dienraštis NK, leidžiamas daugiausiai perbėgėlių ir Šiaurės Korėjos, praeitą mėnesį pranešė, kad Kim Jong Unas gydomas po jam neva atliktos širdies ir kraujagyslių operacijos.
Leidinys citavo neįvardytus šaltinius Šiaurės Korėjoje, sakiusius, kad Kim Jong Unui, kurio amžius, kaip spėjama, yra 36–38 metai, prireikė skubaus gydymo dėl intensyvaus rūkymo, nutukimo ir nuovargio.
Tuojau po šio pranešimo televizija CNN, remdamasi neįvardytu JAV pareigūnu, paskelbė, kad Vašingtonas „stebi žvalgybos duomenis“, jog Kim Jong Unui iškilęs „mirtinas pavojus“ po atliktos operacijos.
Tuo metu Seulo pareigūnai kaskart pažymėdavo nesureikšminantys šių pranešimų, o vienas prezidento saugumo patarėjas sakė, kad Kim Jong Unas yra „gyvas ir sveikas“ ir kad jis yra apsistojęs kurorte rytiniame Vonsano mieste.
Seule įsikūrusio universiteto „Ewha“ profesorius Leifas-Ericas Easley sakė, kad Kim Jong Uno dingimas aiškiai pademonstravo, jog pasaulis „beveik nepasiruošęs nestabilumui Šiaurės Korėjoje“.
„Vašingtonui, Seului ir Tokijui reikia glaudžiau koordinuoti planus nenumatytiems atvejams“, – pabrėžė jis.
Buvusi JAV vyriausybės Šiaurės Korėjos reikalų analitikė Rachel Lee sakė naujienų agentūrai AFP, kad pastarosios savaitės taip pat pademonstravo „nepasotinamą troškimą gauti žinių apie Šiaurės Korėjos vadovybę“.
Ji atkreipė dėmesį į „potencialią regioninę ir tarptautinę riziką, susijusią su Kim Jong Uno sveikata“, taip pat reiškė apgailestavimą dėl „prastos Šiaurės Korėjos analizės, grindžiamos įsivaizdavimais ir prielaidomis, o ne tvirtais duomenimis“.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas anksčiau šią savaitę užsiminė, kad Vašingtonas yra įsitikinęs, jog Kim Jong Unas yra gyvas ir sveikas. Jis kol kas atsisakė komentuoti Kim Jong Uno naujausią pasirodymą viešumoje.
D.Trumpas ir Kim Jong Unas yra triskart susitikę, bet pastaruoju metu derybos dėl Šiaurės Korėjos branduolinių pajėgumų buvo įstrigusios, ir nesimatė jokių ženklų, kad jos galėtų būti atnaujintos.
Anksčiau taip pat yra buvę atvejų, kai Kim Jong Unas ilgokai nesirodydavo viešumoje ir pasklisdavo gandų apie jo sveikatos būklę.
Apie Kim Jong Uno tėvo ir pirmininko Kim Jong Ilo mirtį pirmoji žinia pasaulį pasiekė tik praėjus dviem dienoms, o iki tol tai buvo žinoma tik patiems svarbiausiems šalies vadovybės nariams.
2014 metais Kim Jong Uno viešumoje nebuvo beveik šešias savaites, o vėliau jis pasirodė ramsčiuodamasis lazda. Keliomis dienomis vėliau Pietų Korėjos žvalgybos agentūra pranešė, kad jam buvo atlikta kojos operacija, per kurią buvo pašalinta cista.