Sibire intensyvėjančių miškų gaisrų skleidžiami dūmai pasiekė Šiaurės ašigalį

Rusijos orų stebėtojai pirmadienį pranešė, jog Sibirą siaubiantys miškų gaisrai intensyvėja, o NASA palydoviniai vaizdai rodo, kad skleidžiami dūmai pasiekė Šiaurės ašigalį.
Gaisrai Sibire
Gaisrai Sibire / „Scanpix“/AP nuotr.

Sibirą pastaraisiais metais vis dažniau apima katastrofiški miškų gaisrai, kuriuos Rusijos meteorologai ir aplinkosaugininkai sieja su klimato kaita ir nepakankamu šalies miškininkystės tarnybos finansavimu.

JT klimato ekspertai pirmadienį paskelbė ataskaitą, vienareikšmiškai parodančią, kad visuotinis atšilimas vyksta greičiau, nei buvo būgštauta, ir kad kone visa kaltė tenka žmonijai.

Šiemet vienas labiausiai paveiktų Sibiro regionų yra amžinojo įšalo dengiama Jakutija – didžiausias ir šalčiausias Rusijos regionas, kur fiksuojamos rekordiškai aukštos temperatūros ir tvyro sausra.

Rusų orų stebėjimo institutas „Rosgidromet“ pirmadienį informavo, kad padėtis regione, dar vadinamame Sacha, „toliau prastėja“.

„Rosgidromet“ duomenimis, šiuo metu šioje Rusijos dalyje dega beveik 3,4 mln. ha plotas, įskaitant „sunkiai pasiekiamas ir atokias teritorijas“.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Gaisrai Jakutijoje
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Gaisrai Jakutijoje

Šeštadienį JAV kosmoso agentūra NASA pranešė, kad jos padarytuose palydoviniuose vaizduose matyti gaisro dūmai, keliaujantys „daugiau nei 3 tūkst. km nuo Jakutijos iki Šiaurės ašigalio“. Anot agentūros, toks reiškinys stebimas „pirmąkart [orų] registravimo istorijoje“.

NASA pridūrė, jog rugpjūčio 6 dieną dūmai dengė „didžiąją dalį Rusijos“.

Aplinkosaugininkai kaltina valdžią leidžiant gaisrams kasmet naikinti didžiulius plotus pagal įstatymą, kuriuo remdamosi tarnybos gali nesikišti, jei gaisro gesinimo išlaidos yra didesnės už daromą žalą arba jeigu liepsnos neturi įtakos gyvenamosioms vietovėms.

Rusijos miškininkystės agentūros duomenimis, šiemet gaisrai apėmę daugiau nei 14 mln. ha teritorijos – taigi, dabartinis miškų gaisrų sezonas yra antras pagal mastą nuo šio amžiaus pradžios.

Aplinkosaugos organizacijos „Greenpeace“ Rusijos miškų programos vadovas Aleksejus Jarošenka susiejo šalyje besiplečiančius miškų gaisrus su klimato kaitos padariniais ir su „nuolat prastėjančiu valstybinių miškų valdymu“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų