„Jo karstas buvo atidarytas, iš jo pavogtos keramikinės baliustros, gėlės, kitos dekoracijos, – pasakojo 45-erių moteris. – Mes buvome šokiruoti. Tai sugrąžino visą skausmą.“
Ji tokia – ne viena. Vagys su kirtikliais ir kūjais per sausį ir vasarį nusiaubė daugiau nei 250 kapų septyniose Fritauno kapinėse.
Kapų plėšimų banga – dar vienas smūgis šaliai. Lapkričio mėnesį Pasaulio sveikatos organizacija (WHO) paskelbė, kad Siera Leonė išsivadavo nuo Ebolos, tačiau šiemet užfiksuoti du nauji atvejai. Viena auka mirė.
Kodėl vagių taikiniais tapo kapai? Daug Siera Leonės gyventojų gyvena skurdžiai, tačiau savo mylimuosius laidoja su brangenybėmis, gražiais drabužiais, kitais vertingais daiktais, o jų amžino poilsio vietą išpuošia kuo brangesnėmis detalėmis.
Kapų plėšimas sukelia ne tik įsiūtį, bet gali sukelti ir naują ligų proveržį. Šiuo metu apie 10 tūkst. žmonių šalyje bando atsigauti, įveikę šį virusą.
Specialistai nemano, kad galima užsikrėsi nuo yrančių kūnų, kurie palaidoti prieš kelis mėnesius. Tačiau nuo jų galima užsikrėsti kitomis ligomis – ypač, kai kapų plėšikai juos palieka atvirus. Kartais plėšikai net pavagia karstus, o kūnus palieka išmestus ant žemės.
Sally Cole pasakojo, kad vagys pavogė jos mirusio tėvo karstą, kuris kainavo apie tūkstantį JAV dolerių. „Labai nuliūdome, nes jis buvo kruopščiai dekoruotas emociškai brangiais daiktais – atvirutėmis, gėlėmis“, – sakė ji.
Jos tėvas mirė natūralia mirtimi, o ne nuo Ebolos viruso, tačiau tai nemažina moters skausmo. „Buvo siurrealu, – akimirką, kai pamatė išdarkytą tėvo amžino atilsio vietą, prisiminė moteris. – Kaip kas nors gali vogti iš žmogaus, kuris mirė prieš dvejus metus?“
Miesto valdžia dėl plėšimų bangos kapinės skyrė ginkluotų apsaugos darbuotojų. Kol kas, panašu, tai veikia. Tačiau nebuvo sulaikytas nė vienas įtariamasis, tyrimai nepajuda iš mirties taško.
Gyventojai įtaria, kad apie vagių tapatybes tikrai žino laidojimo namų darbuotojai, o gal net ir užsako vagystes. Kadangi grobiami karstai – vagys turi mažai variantų, kam juos parduoti.