„Sinn Fein“ sieks laimėti žmonių „širdis ir protus“, kad suvienytų Airijos salą

Partijos „Sinn Fein“ pirmininkė Mary Lou McDonald antradienį pareiškė, kad per ateinantį dešimtmetį turėtų įvykti Airijos Respublikos ir Jungtinės Karalystės kontroliuojamos Šiaurės Airijos provincijos susivienijimas, tačiau pripažino, jog jos partijai dar reikia įtikinti visuomenę.
Mary Lou McDonald
Mary Lou McDonald / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Anksčiau šį mėnesį airių nacionalistai iškovojo istorinę pergalę Šiaurės Airijoje, nugalėję šimtmetį provincijoje dominavusius probritiškus junionistus.

Siekdama laimėti rinkėjų palankumą partija savo kampanijoje kėlė tokias problemas kaip augančios pragyvenimo išlaidos, palikdama salos suvienijimą antrame plane.

Tačiau M.L.McDonald, visos Airijos partijos lyderė, pareiškė, jog besikeičiantis visuomenės požiūris abipus sienos vėl sugrąžino salos regionų susijungimo tikimybę.

„Manome, kad per artimiausią dešimtmetį būsime pasiruošę konstituciniams pokyčiams, Airijos susivienijimui“, – sakė ji žurnalistams Londone.

„Mums reikia tai padaryti taikiai, demokratiškai ir tvarkingai, – pridūrė M.L.McDonal. – Mums visiškai aišku, kad turime laimėti širdis bei protus, ir mūsų dar laukia ilgos diskusijos.“

Šiaurės Airija tapo Jungtinės Karalystės provincija su protestantų daugumos parlamentu Belfaste 1921 metais, kai Airijos Respublika tapo nepriklausoma nuo Jungtinės Karalystės ir jai buvo suteiktos savivaldos teisės.

Praėjusio amžiaus 7-ame dešimtmetyje proairiškos katalikų mažumos pilietinių teisių judėjimas prieš nelygybę ir diskriminaciją išprovokavo didelius neramumus.

Per tris dešimtmečius trukusį smurtą tarpkonfesinį smurtą žuvo daugiau nei 3,5 tūkst. žmonių, kol 1998 metais buvo pasirašytas Didžiojo penktadienio susitarimas.

Pagal šį susitarimą JK vyriausybė gali surengti referendumą dėl salos suvienijimo „jeigu kada nors pasirodys tikėtina, kad ... balsuojančiųjų dauguma išreikš norą, kad Šiaurės Airija nustotų buvusi JK dalimi ir taptų dalimi suvienytos Airijos“.

Abiejose sienos pusėse reguliariai atliekami tyrimai, siekiant įvertinti visuomenės nuomonę šiuo klausimu.

Prekyba po „Brexito“

Pasak M.L.McDonald, partijos „Sinn Fein“ pergalė rinkimuose nėra vienkartinė, ji rodo „tendencijas“ visoje Airijos saloje.

Didžiojo penktadienio susitarime buvo numatyta valdžios pasidalijimo vyriausybė, kurioje dirbtų junionistų ir nacionalistų atstovai.

Dabar partijos vicepirmininkė Michelle O'Neill turėtų tapti Šiaurės Airijos pirmąja ministre – provincijos vykdomosios valdžios institucijos, kurioje „Sinn Fein“ dalytųsi valdžia su probritiška Demokratinė junionistų partija (DUP), vadove.

„Scanpix“/AP nuotr./Riba tarp Airijos ir Šiaurės Airijos
„Scanpix“/AP nuotr./Riba tarp Airijos ir Šiaurės Airijos

Tačiau DUP atsisako suformuoti valdžios pasidalijimo vyriausybę su „Sinn Fein“, reikalaudama atšaukti protokolą dėl prekybos po „Brexito“ tvarkos šioje provincijoje.

DUP turi JK vyriausybės palaikymą. Pastaroji supykdė Briuselį pagrasinusi perrašyti kai kurias vadinamojo Šiaurės Airijos protokolo dalis.

Atskiras prekybos susitarimas, pagal kurį provincijoje galioja daugelis Europos taisyklių, buvo sudarytas todėl, kad Šiaurės Airija turi vienintelę JK sausumos sieną su ES. Jame numatyta į Šiaurės Airiją iš Didžiosios Britanijos keliaujančių prekių patikra.

Tačiau siekiant išlaikyti Didžiojo penktadienio susitarime numatytą atvirą sieną su ES nare Airija, patikrinimai turi būti atliekami kitur.

Junionistai tvirtina, kad šie patikrinimai kelia grėsmę provincijos išlikimui JK ir didina vieningos Airijos tikimybę.

M.L.McDonald perspėjo, kad JK premjeras Borisas Johnsonas „nuolaidžiauja junionizmui... dėl savo paties vidinių tikslų“ ir kelia grėsmę vis dar trapiai taikai.

Dubline viešinti JAV Kongreso delegacija kritiškai įvertino Londono balsavimą ties pavojinga riba šiuo klausimu.

„Ginčas dėl protokolo man atrodo dirbtinai sukurta problema“, – po susitikimo su Airijos užsienio reikalų ministru Simonu Coveney sakė demokratų įstatymų leidėjas Richardas Nealas.

„Šie klausimai prekybos fronte, jeigu jie tikrai kelia nesutarimų, galėtų būti greitai išspręsti“, – sakė jis žurnalistams. R.Nealą citavo transliuotojas RTE.

S.Coveney anksčiau perspėjo JK dėl tarptautinės teisės pažeidimų ir paragino visas šalis susiburti ir aptarti tolesnius žingsnius, o ne veikti vienašališkai.

Veikdama viena JK „sukels daug daugiau problemų nei jų išspręs“, pridūrė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis