Idlibo provincija ir aplinkiniai kaimo rajonai sudaro didžiąją dalį teritorijos, vis dar kontroliuojamos Sirijos sukilėlių, pastaraisiais mėnesiais patyrusių virtinę skaudžių pralaimėjimų vyriausybės pajėgoms.
Prezidentas Basharas al Assadas sutelkė dėmesį į paskutinį sukilėlių bastioną, o jo pajėgos nuo šio mėnesio pradžios suintensyvino tankiai gyvenamos provincijos bombardavimą.
Dėl to nuo rugsėjo 1 dienos iki 9-osios 30 452 žmonės paliko savo namus ir persikėlė į kitus Idlibo rajonus bei kaimyninę Chamos provinciją, pirmadienį nurodė JT Humanitarinių reikalų koordinavimo biuras (OCHA).
„Mums didžiulį susirūpinimą kelia pastarasis smurto paaštrėjimas, dėl kurio savo namus tame rajone teko palikti daugiau kaip 30 tūkst. žmonių. Labai atidžiai tai stebime“, – naujienų agentūrai AFP sakė OCHA atstovas spaudai Davidas Swansonas.
Daugelis šių žmonių plūstelėjo prie Sirijos šiaurinės sienos su Turkija, kiek mažiau nei pusė rado prieglobstį perkeltųjų asmenų stovyklose, o kiti apsistojo pas vietos gyventojus ar išnuomotuose būstuose.
JT skelbia, kad jei režimo pajėgos puls Idlibą ir aplinkinius rajonus, savo namus gali palikti apie 800 tūkst. žmonių.
Dabar toje zonoje gyvena maždaug 3 mln. žmonių, pusė jų – jau anksčiau išvaryti iš savo namų brutalaus septynerius metus trunkančio konflikto, o kiti – smarkiai priklausomi nuo humanitarinės pagalbos.
Daug savaičių Rusijos ir Irano palaikomas Damasko režimas telkė pajėgas aplink Idlibą vykdydamas pražūtingus antskrydžius ir apšaudymą iš artilerijos pabūklų. Pastarosiomis dienomis čia taip pat buvo intensyviai iš lėktuvų mėtomos sprogmenų prikrautos statinės.
Rusija vėliau antradienį ketina informuoti JT Saugumo Tarybą apie Teherane įvykusio jos viršūnių susitikimo su Iranu ir Turkija rezultatus. Tame susitikime buvo kalbama apie Sirijos Idlibo provincijos likimą.
Tuo tarpu provincijoje toliau krenta bombos.
Sekmadienį Idlibo pietuose per antskrydį, kurio metu ant vieno iš kaimų buvo mėtomos statinės su sprogmenimis, žuvo du vaikai. Diena anksčiau dešimt civilių žuvo per sukilėlių kontroliuojamos teritorijos apšaudymą iš artilerijos pabūklų, nurodė padėtį šalyje stebinti nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).
Sirijos konfliktas jau nusinešė daugiau nei 350 tūkst. gyvybių ir milijonus žmonių privertė palikti savo namus. Tačiau JT įspėjo, kad didžiulio masto Idlibo puolimas gali sukelti beprecedentę humanitarinę katastrofą.
Pirmadienį JT generalinio sekretoriaus pavaduotojas humanitariniams reikalams Markas Lowcockas paragino imtis priemonių užkirsti tam kelią.
„Turi būti būdų šiai problemai spręsti, kad keli ateinantys mėnesiai Idlibe nevirstų didžiausia XXI amžiaus humanitarine katastrofa su didžiausiu aukų skaičiumi“, – sakė jis žurnalistams Ženevoje.