Sirijos kurdai paliks strateginį miestą, dėl kurio įsiplieskė ginčas tarp JAV ir Turkijos

Viena Sirijos kurdų grupuotė antradienį paskelbė, kad pasitrauks iš strategiškai svarbaus Manbidžo miesto Sirijos šiaurėje.
JAV karinė bazė netoli Mandžibo
JAV karinė bazė netoli Manbidžo / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Šis žingsnis gali pagerinti itin įtemptus dviejų NATO sąjungininkių, Turkijos ir Jungtinių Valstijų, santykius.

Pirmadienį Ankara pranešė pasiekusi susitarimą su Vašingtonu dėl Manbidžo – ginčijamo miesto, esančio prie Sirijos ir Turkijos sienos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sirijos kurdų kovotojų vadinamieji Liaudies apsaugos daliniai (YPG)
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sirijos kurdų kovotojų vadinamieji Liaudies apsaugos daliniai (YPG)

Miestą kontroliuojantys kurdų Liaudies apsaugos daliniai (YPG) pareiškime sakė, kad grupuotės patarėjai sėkmingai apmokė vietos pajėgas – Manbidžo karinę tarybą – ginti gyvenvietę.

JAV palaiko tiek YPG, tiek minėtas pajėgas, tačiau Ankara laiko YPG teroristine organizacija, siejama su kurdų sukilimu Turkijoje.

Ankara reikalavo, kad kovotojai pasitrauktų iš Manbidžo, kurį jie 2016-aisiais po intensyvaus puolimo atkovojo iš džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) bei grasino atsiimti miestelį ir užimti kitas kurdų kontroliuojamas teritorijas, esančias prie pasienio, tačiau to neįvyko, nes Manbidže yra dislokuota JAV karių.

Kovotojų pasitraukimas sumažins tikimybę, kad tarp YPG ir Turkijos remiamų Sirijos sukilėlių kils konfrontacija, nes miesto užėmimas tapo opia problema NATO sąjungininkių santykiuose bei galvos skausmu JAV vadovaujamai koalicijai, siekiančiai Sirijoje nugalėti IS radikalus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Islamo valstybės“ vėliava
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Islamo valstybės“ vėliava

Pirmadienį JAV ir Turkija išplatino bendrą pareiškimą, kuriame sakoma, kad šalys „patvirtino veiksmų planą“, siekdamos „užtikrinti Manbidžo saugumą ir stabilumą“. Tai yra ženklas, kad Ankara ir Baltieji rūmai ieško bendros pozicijos dėl ateities planų šiaurės Sirijai.

Su JAV valstybės sekretoriumi Mike'u Pompeo neseniai susitikęs Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu pareiškė, kad kurdų kovotojai paliks Manbidžą pagal planą, kuris bus įgyvendintas per šešis mėnesius.

Ministras pridūrė, kad Turkija ir JAV pareigūnai laikinai užtikrins saugumą miestelyje, tačiau JAV Valstybės departamentas šių M.Cavusoglu komentarų nepatvirtino.

Jungtinės Valstijos dislokavo Manbidže savo karių, siekdamos atgrasyti potencialią Turkijos ir Ankaros remiamų pajėgų ataką, tačiau įtampa išaugo kitur, pavyzdžiui, 2017-aisiais Turkijai subombardavus JAV remiamų kovotojų pozicijas kitose kurdų autonominio regiono dalyse.

„Scanpix“/AP nuotr./Mehmetas Cavusoglu
„Scanpix“/AP nuotr./Mehmetas Cavusoglu

Remiantis kai kuriais skaičiavimais, Vašingtonas dislokavo šiaurės Sirijoje 2 tūkst. karių ir turi aerodromų bei avanpostų kurdų autonomijoje, esančioje Sirijos šiaurinėje dalyje ir į rytus nuo Eufrato upės. Manbidžas yra į vakarus nuo Eufrato.

Kol kas neaišku, ar JAV remiama Manbidžo karinė taryba pasiliks mieste ir kas jį valdys.

Tačiau abejonių nekelia faktas, kad Manbidžas liks nepasiekiamas Sirijos prezidento Basharo al Assado vyriausybei, kuri buvo priversta atiduoti didžiąją dalį šiaurės Sirijos teritorijos Turkijai ir Sirijos kurdų grupuotėms, nes Damaskas šiuo metu kitur kovoja su sukilėliais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai