„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 10 01 /15:08

Situacija kaista: Honkongo policija pirmą kartą panaudojo šaunamuosius ginklus

Pranešama, kad Honkonge policija nutarė ar gavo nurodymus elgtis agresyviau ir antradienį protestus malšino ne tik ašarinėmis dujomis ir lazdomis, bet ir šaunamaisiais ginklais. Vienas protestuotojas buvo pašautas į krūtinę revolveriu, skelbia „The Guardian“.

Honkonge protestai ypač aktyvūs, nes Kinijoje antradienį prasidėjo Komunistų partijos valdymo 70-ųjų metinių iškilmės. Demokratijos siekiantys protestuotojai vėl išėjo į gatves, taip minėdami „Sielvarto dieną“.

Tarp demonstrantų ir vėl buvo gana radikaliai besielgusių protestuotojų, kurie svaidė į policiją padegamąsias bombas. O pareigūnai antradienį pirmą kartą atsakė ne ašarinėmis dujomis, o šūviais.

Kaip skelbiama, į krūtinę revolveriu pašautas protestuotojas kraujavo tiesiog gatvėje ir maldavo jam padėti: „Vežkite mane į ligoninę, man skauda krūtinę. Man reikia į ligoninę!“

Honkongo policija, kuriai jau seniai nesiseka suvaldyti situacijos, anksčiau yra naudojusi gumines kulkas, sužeidusi žurnalistą, taip pat vieną protestuotoją. Bet iki šiol tikromis kulkomis šaudyta tik norint įspėti demonstrantus.

„Šiandien Cuen Vano priemiestyje užpultas pareigūnas panaudojo tarnybinį ginklą – iš jo buvo pataikyta į krūtinę protestuotojui“, – pranešė vienas šaltinis policijoje, pageidavęs likti anonimas.

Sužeistam protestuotojui pirmąją pagalbą suteikė pareigūnai, o paskui jį į ligoninę nugabeno atvykę greitosios pagalbos medikai, pridūrė šaltinis.

Skelbiama ir dar apie vieną rimtą incidentą. Pareigūnai parvertė moterį ant žemės ir aptalžė jai veidą. Protestuotojai bando slėptis parduotuvėse, prekybos centruose – antradienį jau sužeista mažiausiai 15 žmonių.

VIDEO: Demokratijos siekiantys protestuotojai išėjo į gatves – policija juos malšina agresyviau

Kiti toliau svaido Molotovo kokteilius, padeginėja padangas. Vieną demonstrantą partrenkė pro užtvaras policijos praleistas automobilis.

Policija mažiausiai keturiose šios pusiau autonominės Kinijos teritorijos vietose panaudojo ašarines dujas, gatvėms virtus mūšių laukais. Dešimtys policininkų suformavo saugumo užtvarą su vandens patranka, kad protestuotojai neprisiartintų prie Pekino ryšių biuro.

Pasak organizatorių, mažiausiai 100 tūkst. žmonių nepaisydami policijos draudimo žygiavo vienu miesto prospektu skanduodami antikiniškus šūkius. Kai kas nešė Kinijos vėliavas su užpieštais juodais kryžiais. Policija dalyvių skaičiaus nenurodė.

„Jie gniaužia mums gerkles, kad neįkvėptume laisvės oro“, – sakė 57 metų namų šeimininkė King Chan, atėjusi protestuoti su savo vyru.

Daug demonstrantų į orą mėtė netikrus banknotus, paprastai naudojamus per laidotuves. „Tai lyderiams, kurie nesiklauso mūsų balso“, – sakė demonstrantas Ray Lukas.

Daugelis susirėmimų mieste buvo itin įnirtingi: viename rajone policininkai buvo apipilti rūgštimi, o kitame pareigūnams teko slėptis savivaldybės pastate nuo sunkius daiktus svaidžiusių minių.

Įsiliepsnojus barikadoms virš šio tarptautinio finansų centro, kur veikia daugelis pasaulio didžiausių bankų, pakilo juodų dūmų debesis.

Protestai kilo birželio pradžioje dėl dabar jau atšaukto ekstradicijos įstatymo, kuris, pasak aktyvistų, parodo, kaip varžomos Honkongo laisvės ir piliečių teisės.

Vėliau judėjimas virto kampanija prieš Kiniją su reikalavimais leisti tiesiogiai rinkti miesto lyderius.

ES prašo ramybės

Europos Sąjunga antradienį paragino mažinti įtampą Honkonge ir elgtis santūriai, kai šiame mieste įsiplieskus smurtiniams susirėmimas policija pašovė demokratijos šalininkų demonstracijoje dalyvavusį aktyvistą.

„Atsižvelgiant į besitęsiančius neramumus ir smurtą Honkonge, Europos Sąjunga ir toliau pabrėžia, kad dialogas, deeskalacija ir santūrumas yra vienintelis kelias judėti pirmyn“, – pareiškė ES atstovė Maja Kocijančič žurnalistams.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestai Honkonge
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestai Honkonge

„Nors jau imtasi pirmųjų teigiamų žingsnių į dialogą įtraukti visuomenės narius ir įvairius visuomenės sluoksnius, dabar reikia dėti daugiau pastangų pasitikėjimui atkurti“, – kalbėjo M.Kocijančič.

„Nuo protestų pradžios praėjus daugiau nei trims mėnesiams, privaloma ir toliau išsaugoti teisę burtis į susirinkimus ir teisę rengti taikius protestus, laikantis Honkongo pagrindinių įstatymų ir tarptautinių įsipareigojimų“, – nurodė ji.

Smurto protrūkis Honkonge užtemdė Kinijos Komunistų partijos valdymo 70-ųjų metinių minėjimą, tarp kurio renginių buvo didžiulis karinis paradas Pekine.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs