Slovakijoje prisaikdinta nauja vyriausybė

Slovakijos prezidentė Zuzana Čaputova trečiadienį prisaikdino naują vyriausybę, vadovaujamą populisto buvusio ministro pirmininko, kuris sakė esąs pasirengęs nutraukti šalies karinę pagalbą Ukrainai, kovojančiai su Rusijos invazija.
REUTERS-Scanpix nuotr.
REUTERS-Scanpix nuotr.

Robertas Fico (Robertas Ficas) grįžo į valdžią ir ketvirtą kartą perėmė ministro pirmininko kėdę, kai rugsėjo 30 dieną vykusius Slovakijos parlamento rinkimus laimėjo jo kairioji partija „Smer“.

“Today, you just don't take over power but naturally also responsibility for the republic and its citizens,” President Zuzana Caputova told the new Cabinet.

„Šiandien jūs ne tik perimate valdžią, bet ir atsakomybę už respubliką ir jos piliečius“, – naujajam ministrų kabinetui sakė prezidentė Z. Čaputova.

Ši politinė jėga laimėjo 42 mandatus 150 vietų parlamente.

R. Fico parlamentinę daugumą suformavo pasirašęs koalicijos sutartį su kairiąja partija „Hlas“ ir ultranacionalistine Slovakijos nacionaline partija.

Partija „Hlas“, kuriai vadovauja buvęs R. Fico pavaduotojas „Smer“ Peteris Pellegrini (Peteris Pelegrinis), gavo 27 vietas. P. Pellegrini ir R. Fico keliai išsiskyrė po to, kai skandalų krečiama „Smer“ pralaimėjo ankstesnius 2020 metų rinkimus.

P. Pellegrini pakeitė R. Fico ministro pirmininko poste, kai šis buvo priverstas atsistatydinti po didelių antivyriausybinių gatvės protestų, kilusių dėl 2018 metais įvykdyto žurnalisto Jano Kuciako ir jo sužadėtinės nužudymo.

R. Fico ir P. Pellegrini susivienijimas buvo labai svarbus kuriant naująją vyriausybę. Trečioji partnerė – Slovakijos nacionalinė partija – yra aiškiai prorusiškos krypties; ji gavo 10 vietų parlamente.

„Slovakijos vyriausybės vardu norėčiau pažadėti, kad būsime konstruktyvi vyriausybė, – pareiškė R. Fico. – Iš Slovakijos vyriausybės, iš Slovakijos ministerijų išgirsite suverenų Slovakijos balsą.“

Paramos Ukrainai klausimas

R. Fico sugrįžimas gali reikšti dramatišką posūkį šalies užsienio politikoje ir pakenkti trapiai Europos Sąjungos ir NATO vienybei.

Jis turės pirmąją galimybę išdėstyti savo požiūrį per ketvirtadienį Briuselyje prasidedantį dviejų dienų ES viršūnių susitikimą.

5,5 mln. gyventojų turinti Slovakija nuo praėjusių metų vasario, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, iki šiol buvo ištikima jos rėmėja, dovanojo ginklų ir atvėrė sienas nuo karo bėgantiems pabėgėliams.

2006–2010 metais ir 2012–2018 metais, kai R. Fico buvo premjeras, jo užsienio reikalų ministro pareigas ėjo karjeros diplomatas.

Šį kartą į šį postą jis pasirinko savo lojalistą ir pavaduotoją partijoje „Smer“ Jurajų Blanarą, kuris anksčiau yra dirbęs regioninės vyriausybės vadovu, bet neturi diplomatinės patirties.

R. Fico pažadėjo vykdyti, jo žodžiais, suverenią užsienio politiką.

Jis nepritaria ES sankcijoms Rusijai, abejoja, ar Ukraina gali išstumti įsiveržusius Rusijos karius, ir nori neleisti Ukrainai įstoti į NATO. Jis pasiūlė, kad užuot siuntusios ginklus Kyjivui, ES ir JAV turėtų pasinaudoti savo įtaka ir priversti Rusiją ir Ukrainą sudaryti kompromisinį taikos susitarimą.

R. Fico yra kartojęs Rusijos prezidento Vladimiro Putino teiginius, kad Ukrainos valdžia esą yra neonacistinė ir kad nuo jos neva reikia apsaugoti šalies rytuose gyvenančius etninius rusus.

Kritikų nerimas

Naujoji vyriausybė dar nepaskelbė savo politinės programos, tačiau R. Fico jau užsiminė, kad joje bus griežtai pasisakoma prieš migraciją ir nevyriausybines organizacijas, gaunančias finansavimą iš užsienio.

Keletas naujųjų ministrų, įskaitant Slovakijos nacionalinės partijos paskirtą kultūros ministrę Martiną Šimkovičovą, yra susiję su dezinformacijos kampanijomis arba yra žinomi kaip skleidę melagienas.

Nuo 2020 metų, kai ankstesnė vyriausybė atėjo į valdžią su antikorupcine darbotvarke, dešimtys aukšto rango pareigūnų, policininkų, teisėjų, prokurorų, politikų ir verslininkų, susijusių su „Smer“, buvo apkaltinti ir nuteisti už korupciją ir kitus nusikaltimus.

Pačiam R. Fico ir jo buvusiam vidaus reikalų ministrui Robertui Kalinakui (Robertui Kaliniakui) praėjusiais metais buvo pateikti kaltinimai dėl nusikalstamos grupuotės kūrimo ir piktnaudžiavimo įgaliojimais, bet galiausiai jie buvo panaikinti. R. Kalinakas naujojoje vyriausybėje eina gynybos ministro pareigas.

Savo tiradomis prieš žurnalistus pagarsėjęs R. Fico vykdė kampaniją, nukreiptą prieš imigraciją ir LGBTIQ teises, grasino atleisti Nacionalinės kriminalinės agentūros tyrėjus ir specialųjį prokurorą, kuris užsiima sunkiausių nusikaltimų ir korupcijos tyrimais.

R. Fico kritikai nerimauja, kad dėl jo sugrįžimo į valdžią Slovakija gali atsisakyti savo kurso ir pasekti Vengrijos, kuriai vadovauja ministras pirmininkas Viktoras Orbanas, keliu.

Be premjero posto, R. Fico vadovaujama „Smer“ partija gavo šešis ministrų portfelius, „Hlas“ – septynis, o Slovakijos nacionalinė partija – tris.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų