„Raginame nutraukti Mugabe režimo vykdomas brutalias represijas prieš esmines laisves ir suformuoti teisėtą vyriausybę, kuri atspindėtų žmonių valią, pareikštą 2008 kovą vykusiuose rinkimuose“, – sakoma G.W.Busho pareiškime, kurį jis paskelbė dalyvaudamas Peru vykstančiame Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalių viršūnių susitikime.
Zimbabvės opozicijos lyderis Morganas Tsvangirai, vadovaujantis Judėjimui už demokratines permainas, kovą vykusiuose prezidento rinkimuose surinko daugumą balsų, tačiau nesugebėjo užsitikrinti triuškinamos daugumos.
M.Tsvangirai varžovas buvo R.Mugabe, kuris Zimbabvę valdė nuo pat 1980 metų, kai šalis paskelbė nepriklausomybę nuo Didžiosios Britanijos. Opozicijos lyderis kaltino 84 metų prezidentą organizavus išpuolius prieš jo judėjimo šalininkus.
„Zimbabvės žmonės už naująjį prezidentą balsavo beveik prieš aštuonis mėnesius, tačiau juos iki šiol valdo neteisėtas režimas, kuris tebeslopina demokratiškus balsus ir esmines žmogaus teises“, – sakė G.W.Bushas.
„Mugabe režimas ne vien vykdė pragaištingą ekonominę politiką, dėl kurios beveik pusė šalies gyventojų tapo priklausomi nuo humanitarinės pagalbos maisto siuntų, bet ir persekiojo gydytojus bei slauges, atėmė piliečiams galimybę naudotis reikalingiausiomis medicinos paslaugomis ir grobstė šalių donorių sergantiems ŽIV/AIDS skirtas lėšas“, – kaltino JAV vadovas.
G.W.Bushas sakė, kad vien per spalį nepriklausomos organizacijos užfiksavo apie 1 300 politinio smurto ir režimo organizuoto persekiojimo atvejų.
Pasak prezidento, Vašingtonas vykdys savo įsipareigojimus teikti būtinąją humanitarinę pagalbą, kuri 2008 metais pasiekė 186 mln. (507,8 mln. litų), taip pat „yra pasirengęs suteikti kitokią pagalbą formuojant teisėtą vyriausybę, kuri atspindėtų Zimbabvės žmonių valią“.
Per R.Mugabe ir M.Tsvangirai derybas dėl valdžios iki šiol nesusitarta dėl vienybės vyriausybės, o regiono lyderių mėginimai įgyvendinti tai numatantį rugsėjo 15 dieną pasirašytą susitarimą nebuvo sėkmingi.