Smolensko katastrofą tyrusi komisija: jei ne Lenkijos institucijose tvyrojęs chaosas, Lecho Kaczynskio lėktuvas apskritai neturėjo pakilti

Penktadienį Lenkijoje buvo paviešinta tyrimo dėl Smolensko tragedijos ataskaita. Jos priežastis tyrusi komisija padarė išvadą, kad jeigu lenkų žinybos būtų tinkamai bendradarbiavusios ir atlikusios savo pareigas, lėktuvui nebūtų leista pakilti, nes Smolensko šiaurinio oro uosto apskritai nebuvo oficialiame veikiančių oro uostų registre.
L.Kaczynskio ir jo žmonos nuotrauka
Lecho Kaczynskio ir jo žmonos nuotrauka tragedijos vietoje / „Scanpix“ nuotr.

Kaip rašo newsru.com, ataskaitos autoriai po 2010 metų balandį įvykusios katastrofos, kurios metu žuvo Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis ir dar 95 žmonės, analizavo įvairių institucijų veiksmus. Į jų akiratį pateko daugelis žinybų – nuo Gynybos ministerijos iki Vadovybės apsaugos biuro.

Jeigu būtų buvę išpildytos visos numatytos procedūros, lemtingą dieną prezidentas į Smolenską būtų buvęs atskraidintas iš artimiausio oro uosto, pirma patikrinus Smolensko šiaurinio oro uosto būklę.

Pagrindinė ekspertų išvada: tarnybos, atsakingos už aukščiausių šalies pareigūnų skrydžius, nekoordinavo veiksmų.

Pavyzdžiui, Lenkijos Užsienio reikalų ministerija nepasirūpindavo gauti diplomatinių leidimų valstybės vadovams skristi per kitų valstybių teritorijas. Ministerija nesidomėjo, ar yra atliekami būtini patikrinimai prieš pareigūnų keliones. Gynybos ministerijos vadovai nesidomėjo, kaip parengti pilotai, kokia 36-ajam pulkui, kuris anksčiau buvo atsakingas už aukščiausių Lenkijos vadovų keliones, priklausančios technikos būklė.

Patikrinimo metu paaiškėjo, kad šio pulko pilotų parengimo programa buvo parašyta dar 1970 metais, taigi, jau gerokai pasenusi. Vadovybės apsaugos biuras neanalizavo, kokios grėsmės kyla užsienyje keliaujantiems vadovams.

Šią ataskaitą svarstys Lenkijos parlamentas.

V.Putino šešėlis

Tuo metu, kai Lenkija aptarinėja ekspertų išvadas, Italų leidinys „L`Espresso“ kelia versiją, kad už Smolensko tragedijos slypi naujai išrinktas Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Leidinys rašo apie mįslingą Rusijos Išorės žvalgybos tarnybos pulkininko Sergejaus Tretjakovo, perėjusio į amerikiečių pusę, mirtį. Anot „L`Espresso“, netrukus po katastrofos jis papasakojo, kad V.Putinas turi  „panašius kitų šalių lyderių pašalinimo scenarijus“. Jis mirė po dviejų mėnesių. 

„S.Tretjakovas vadovavo visoms žvalgybos operacijoms, kurios buvo vykdomos Niujorke nuo 1995 iki 2000 metų. Tačiau vėliau jis perėjo į amerikiečių pusę ir taip sudavė didelį smūgį Rusijos spectarnyboms. Gali būti, kad tai buvo didžiausias smūgis per visą istoriją“, – pažymi laikraštis. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai