Kaip ir kasmet Rusijoje minint Antrojo pasaulinio karo pabaigą, ketvirtadienį vyko tradicinė ceremonija, kuri yra svarbi milijonams rusų ir kuri atspindi prezidento Vladimiro Putino bandymus sukurti normalumo iliuziją gyventojams bandant susitaikyti su užsitęsusiu karu.
Pernai per Pergalės dienos šventę, kai Rusija kovojo mūšio lauke, V.Putinas sakė, kad šalis dalyvauja „tikrame kare“ dėl išlikimo, ir apkaltino Vakarų elitą, kad šis neva siekia „Rusijos dezintegracijos ir sunaikinimo“. Ketvirtadienį jis tik kartą užsiminė apie karą Ukrainoje, pavartodamas savo pirminį invazijos eufemizmą „specialioji karinė operacija“, pastebi dienraštis „The New York Times“.
Rusijos vadovas daugiau laiko skyrė tradicinėms pastaboms apie sovietų piliečių aukas Antrajame pasauliniame kare, o ne šiuolaikinių priešininkų peikimui.
Vis dėlto jis neignoravo tų priešininkų visiškai, atgaivindamas gerai pažįstamą kritiką ir nuoskaudas dėl, jo teigimu, bandymų pakenkti Rusijai ir kaltindamas Vakarus „veidmainyste ir melu“.
Šalčiausia diena nuo 1945 m.
Sningant Raudonojoje aikštėje žygiavo devyni tūkstančiai kariškių, tūkstančiu daugiau nei pernai. Buvo demonstruojama keliomis dešimtimis daugiau karinės technikos vienetų ir dalyvavo dar keli užsienio šalių aukšti pareigūnai.
Miesto centrą, paprastai pilną šventę švenčiančių linksmuolių, daugiausia blokavo saugumo tarnybos. Nacionalinės meteorologijos tarnybos duomenimis, temperatūra Maskvoje buvo šalčiausia, užfiksuota šią dieną nuo 1945 m.
Sulaukė tik buvusių SSRS valstybių ir Kubos, Laoso bei Bisau Gvinėjos dėmesio
Praėjusiais metais V.Putinas priėmė tik buvusių sovietinių respublikų, kurios kartu su Rusija Antrojo pasaulinio karo metais kovojo prieš nacistinę Vokietiją, prezidentus. Šiemet tarp užsienio valstybių vadovų buvo Kubos, Laoso ir Bisau Gvinėjos prezidentai, o Vakarų šalių lyderiai ceremoniją ignoravo.
V.Putino artimiausias sąjungininkas užsienyje, Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka, taip pat dalyvavo ir stebėjo paradą kartu su savo šuniuku, špicu Umka, kuris buvo matomas pirmoje parado tribūnos eilėje.
Paaiškino, kodėl paradas Raudonojoje aikštėje buvo toks kuklus
Du pagrindiniai šio Pergalės parado Maskvoje skirtumai nuo praėjusių metų parado – karo Ukrainoje dalyvių pėstininkų kolona ir pirmą kartą nuo 2021 m. surengta parado dalis ore. Kaip ir praėjusiais metais, žygiuojančiųjų parade nebuvo daugelio dalinių, kurie dalyvavo 2022 m. Daug kare dalyvaujančių technikos vienetų neišriedėjo į paradą. Oro dalies metu praskrido tik 15 lėktuvų, pastebi nepriklausomas portalas „Agentstvo“.
Pasak vedėjo, šiemet parade dalyvavo daugiau nei tūkstantis karo Ukrainoje dalyvių. Tai yra dvigubai daugiau nei 2023 m. Ir skirtingai nei pernai, šįkart šie kariai Raudonosios aikštės grindiniu žygiavo atskira kolona.
Kaip ir praėjusiais metais, šį kartą Raudonojoje aikštėje nepasirodė kelios karinės formuotės, kurios buvo pristatytos 2022 m. Nebuvo 4-osios gvardijos tankų Kantemirovo divizijos, 2-osios gvardijos motorizuotosios šaulių Tamanų divizijos, 27-osios gvardijos atskirosios motorizuotosios šaulių Sevastopolio brigados ir 45-osios atskirosios inžinerinės brigados karių.
Dalyvavo tik vienas tankas – T-34
Kaip ir praėjusiais metais, mechanizuotoje parado dalyje dalyvavo tik vienas tankas – T-34. Po jo ant grindinio pasirodė tie patys technikos pavyzdžiai kaip ir pernai: universalūs šarvuočiai „Tiger-M“, „VPK URAL“, „Kamaz“ pagrindu pagamintas apsaugotas automobilis, „Iskander-M“, S-400 „Triumf“, viena balistinė raketa „Jars“ ir šarvuotieji transporteriai ant platformos „Bumerang“.
Pirmą kartą Raudonojoje aikštėje buvo parodytos sanitarinės transporto priemonės „Linza“. Jos buvo pristatytos dar 2018 m., o eksploatuoti pradėtos 2020 m.
Oro dalyje virš Raudonosios aikštės praskrido devyni akrobatinių grupių lėktuvai Su-30SM ir Mig-29, taip pat šeši Su25VM, kurie dangų nuspalvino vėliavos spalvomis. Kai paskutinį kartą aviacijos parado dalis buvo surengta 2021 m., virš aikštės praskrido 18 sraigtasparnių ir daugiau kaip 50 lėktuvų. 2022 m. aviacinė parado dalis buvo atšaukta dėl blogų oro sąlygų, o 2023 m. ji neįvyko be jokių paaiškinimų.
Toks paradas Raudonojoje aikštėje gali reikšti, kad visi kovinės parengties Rusijos kariuomenės daliniai vis dar dalyvauja kare Ukrainoje, tvirtina portalas „Agentstvo“.
Milijardas rublių – už tokį kyšį Rusijos gynybos ministro pavaduotojas paaukojo postą
Balandžio pabaigoje dėl įtarimo kyšio paėmimu buvo suimtas Rusijos gynybos ministro Sergejaus Šoigu pavaduotojas Timūras Ivanovas. Rusijos žiniasklaida teigia, kad aukšto rango pareigūnas paėmė 1,125 mlrd. rublių (11,317 mln. eurų) kyšį.
Tokius skaičius Rusijos valstybinei naujienų agentūrai „Tass“ pateikė T.Ivanovo advokatas Muradas Musajevas.
„Jis pasirodo kaip darbų ir jiems išleistų medžiagų pavidalu. Baudžiamoji byla susijusi su statybomis. Tariamai tam tikri Gynybos ministerijos rangovai statė T.Ivanovui tam tikrus objektus“, – patikslino teisininkas.