„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

„SpaceX“ išskraidino į TKS naują NASA įgulą

Į pusmečio  misiją Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) sekmadienio vakarą iš kosmoso centro Floridoje išskrido trys amerikiečių astronautai ir rusų kosmonautas.
Joe Skipper / REUTERS
Joe Skipper / REUTERS

22 val. 53 min. sekmadienį vietos (pirmadienį 5 val. 53 min. Lietuvos) laiku iš Kennedy (Kenedžio) kosmoso centro pakilusi raketa „SpaceX Falcon 9“ naktinį dangų nušvietė ilgu ir ryškiu oranžinių liepsnų pliūpsniu.

Kapsulei prireikė maždaug devynių minučių, kol ji ėmė skrieti orbita, ruošdamasi prisijungti prie TKS, kad būtų galima pakeisti kitus keturis įgulos narius.

Pirmasis bandymas pradėti misiją šeštadienį buvo atšauktas dėl stipraus vėjo.

Kapsulę „Endeavour“, kuri į orbitą nugabeno tris vyrus ir vieną moterį, Elono Musko (Ilono Masko) įmonė „SpaceX“ jau keturis kartus iškėlė į orbitą.

Įmonė nuo 2020 metų skraidina NASA astronautus pagal JAV kosmoso agentūros komercinę įgulų programą, o konkuruojanti rangovė „Boeing“ dar nebaigė sertifikavimo proceso.

„Crew-8“ misijos vadovas Matthew Dominickas (Metjus Dominikas), kaip ir jo kolegė amerikietė Jeanette Epps (Žanet Eps), pirmą kartą skrenda į kosmosą. Pirmą kartą į kosmosą taip pat pakils rusas Aleksandras Grebionkinas.

Gydytojas Michaelas Barrattas (Maiklas Baratas) TKS lankysis jau trečią kartą. Pirmuosius du kartus jis skrido daugkartiniais erdvėlaiviais, naudotais iki 2011 metų. 

Nuo 2022-ųjų, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, kosmosas yra reta Jungtinių Valstijų ir Rusijos bendradarbiavimo sritis.

Šiuo metu TKS yra septyni žmonės. Po kelių dienų keturi dabartinės TKS įgulos nariai – amerikietis, danas, japonas ir rusas – grįš į Žemę savo kapsulėmis.

Atsinaujinusi įgula atliks eksperimentų, įskaitant kamieninių ląstelių panaudojimą organoidams (dirbtinai išaugintoms ląstelių masėms, panašioms į organus) kurti, kad būtų galima tirti degeneracines ligas, pasinaudojant mikrogravitacijos aplinkos privalumais, sudarančiais sąlygas trimačiam ląstelių augimui, kuris Žemėje neįmanomas.

Praėjusią savaitę NASA TKS programos vadovas Joelis Montalbano (Džoelis Montalbanas) žurnalistams sakė, kad Jungtinės Valstijos atidžiai stebi nedidelį nuotėkį TKS Rusijos pusėje.

Šiuo metu yra uždarytas vienas liukas, kad nuotėkis būtų atskirtas nuo likusios TKS dalies.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs