2022 07 09 /13:13

Šri Lankos lyderis pabėgo iš savo rezidencijos, ją atakavus protestuotojams

Didelį spaudimą patiriantis Šri Lankos prezidentas Gotabaya Rajapaksa šeštadienį pabėgo iš savo oficialios rezidencijos, o dėl beprecedentės ekonomikos krizės įtūžę protestuotojai, reikalaujantys lyderio atsistatydinti, prezidentūrą šturmavo ir užėmė.
Protestuotojai šturmavo Šri Lankos preidentūrą
Protestuotojai šturmavo Šri Lankos preidentūrą / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Šri Lanka

„Prezidentas buvo išlydėtas į saugią vietą“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas aukšto rango šaltinis gynybos tarnyboje ir pridūrė, kad kariai šaudė į orą, siekdami neleisti įtūžusių žmonių miniai užimti prezidentūros, kol lyderis buvo evakuotas.

G.Rajapaksa „tebėra prezidentas; jis saugomas karinio dalinio“, pridūrė šaltinis.

Ministras pirmininkas Ranilas Wickremesinghe, kuris perimtų prezidento įgaliojimus, jeigu G.Rajapaksa atsistatydintų, skubiai sušaukė ministrų kabineto pasitarimą dėl šios politinės krizės „spartaus išsprendimo“, pranešė jo biuras.

Kai kurie protestuotojai per socialinius tinklus tiesiogiai transliavo vaizdą iš prezidentūros, kurioje buvo matyti vaikštantys šimtai žmonių.

Šis kolonijinių laikų kompleksas yra vienas iš svarbiausių Šri Lankos valdžios simbolių. Pareigūnai sakė, kad G. Rajapaksos išvykimas kelia klausimų, ar jis ketina likti prezidento poste.

„Laukiame nurodymų, – AFP sakė vienas aukšto rango valstybės tarnautojas. – Vis dar nežinome, kur jis, bet žinome, kad jis su Šri Lankos kariniu laivynu ir yra saugus.“

Kolombo pagrindinė ligoninė informavo, kad medicinos pagalbos prireikė 14 žmonių, sužeistų iššautų ašarinių dujų kanistrų.

Beprecedentė krizė

Šri Lankoje neramumus kursto ištisus mėnesius besitęsiantis maisto produktų ir degalų stygius, dažni elektros tiekimo sutrikimai ir didelė infliacija, išsekus užsienio valiutos atsargoms, reikalingoms gyvybiškai svarbių prekių importui.

Į sostinę Kolombą vyko daugybė žmonių, ketinančių dalyvauti naujoje demonstracijoje, salą apėmus beprecedentei ekonomikos krizei.

Policija atšaukė penktadienį paskelbtą įsaką dėl komendanto valandos įvedimo, kai opozicijos partijos, žmogaus teisių aktyvistai ir advokatų asociacija pagrasino paduoti į teismą policijos vadovą.

Tūkstančiai protestuotojų prieš vyriausybę nepaisė nurodymo likti namuose ir netgi privertė geležinkelių tarnybas skirti jiems traukinių nuvažiuoti į Kolombe šeštadienį vyksiantį mitingą, sakė pareigūnai.

„Komendanto valanda netapo atgrasomąja priemone. Iš tikrųjų ji paskatino daugiau žmonių išeiti į gatves reikšti nepaklusnumo, – sakė minėtas gynybos pareigūnas. – Keleiviai užėmė traukinius, kad pasiektų Kolombą.“

Šalies degalų ištekliai yra beveik visiškai išeikvoti, bet protestuotojai, remiami pagrindinių opozicijos partijų, nusisamdė privačių autobusų, kad nuvažiuotų į sostinę.

Šalia G.Rajapaksos biuro ant jūros kranto įsikūrę protestuotojai reikalavo, kad prezidentas atsistatydintų dėl jo vyriausybės netinkamo krizės valdymo.

Penktadienį į Kolombą autobusais taip pat buvo vežami automatais ginkluoti kariai, turintys sustiprinti prezidentūros apsaugą.

Tarnybos nurodė, kad prezidento apsaugos operacijai sutelkta beveik 20 tūkst. karių ir policininkų.

Šri Lanka paskelbė neturinti galimybių grąžinti 51 mlrd. dolerių (50 mlrd. eurų) užsienio skolų ir veda derybas su Tarptautiniu valiutos fondu dėl pagalbos paketo.

G.Rajapaksos šalininkams gegužę užpuolus taikių protestuotojų stovyklą šalia prezidentūros šalyje įsiplieskė dideli neramumai, per kuriuos jau žuvo devyni žmonės ir šimtai buvo sužeisti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis