Kaip primena „The Moscow Times“, prokremliška partija „Vieningoji Rusija“ oficialiai užtikrintai laimėjo Valstybės Dūmos rinkimus. Žemuosiuose parlamento rūmuose ši politinė jėga užsitikrino 324 iš 450 vietų ir išlaikė superdaugumą, kuri leidžia inicijuoti svarbiausius įstatymus ir jų pataisas.
Opozicija nuo pat savaitgalio kalba apie masišką sukčiavimą ir balsų klastojimą, o socialiniuose tinkluose netrūksta įrašų, kuriuose užfiksuota, kaip į balsadėžes grūdami balsalapiai.
Be to, pirmadienį smarkiai susivėlinta paskelbti elektroninio balsavimo Maskvoje rezultatus.
Kai tai galiausiai buvo padaryta, opozicijos kandidatai staiga neteko per realų balsavimą sukauptos persvaros ir pralaimėjo Kremliaus favoritams vienmandatėse apygardose.
Nepaisant pranešimų apie masinį balsų klastojimą „Vieningoji Rusija“ šįkart surinko 49,8 proc. balsų, lyginant su 2016 metų rinkimuose turėtais 54,2 procento. Tuo metu parama Komunistų partijai išaugo nuo 13,3 proc. iki 18,9 procento.
Bet nepriklausomi duomenų analitikai antradienį pareiškė, kad apie pusę visų „Vieningajai Rusijai“ atiduotų balsų buvo suklastoti. Kitaip tariant, sukčiavimo mastai buvo rekordiniai.
A.Kuprianovas: analizė rodo, kad klastojimo lygis 2021-aisiais buvo didžiulis. Akivaizdu, kad parama „Vieningajai Rusijai“ silpsta, o Komunistų partijai – auga.
Tyrimais apie rinkimus Rusijoje pagarsėjęs fizikas Sergejus Špilkinas teigė paskaičiavęs, kad iš tiesų už „Vieningąją Rusiją“ balsavo tik 31-33 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų. Pastarųjų aktyvumas, negana to, siekė ne 52 proc., o 38 roc.
Tokias išvadas S.Špilkinas padarė išanalizavęs balsavimo rezultatus visose 97 tūkst. Rusijos rinkimų apylinkių – analitikas ieškojo anomalijų ir statistinių nuokrypių, kurie jam tapo signalais apie galimą klastojimą.
Tiek jis, tiek kiti statistikai ypatingą dėmesį skyrė apylinkėms, kuriose fiksuotas ir išskirtinai didelis rinkėjų aktyvumas, ir didelis „Vieningosios Rusijos“ populiarumas. Tokia koreliacija – irgi ženklas, kad klastojami biuleteniai.
Nepriklausomų ekspertų vertinimu, sukčiaujama ne kiekvienoje rinkimų apylinkėje. Jie lygina numanomą „sąžiningą“ paramą valdantiesiems ir keistus rezultatus tam tikrose apylinkėse.
Visuomenės nuomonės apklausos prieš rinkimus rodė, kad „Vieningosios Rusijos“ reitingai nesiekė nė 30 proc.
Panašias išvadas padarė ir kiti nepriklausomi statistikai bei rinkimų stebėtojai. Duomenų analitikas ir biologas Aleksejus Kuprianovas mano, kad iš tikrųjų už valdančiąją partiją balsavo ne apie 50 proc., o tik 30 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.
„Analizė rodo, kad klastojimo lygis 2021-aisiais buvo didžiulis. Akivaizdu, kad parama „Vieningajai Rusijai“ silpsta, o Komunistų partijai – auga“, – tvirtino A.Kuprianovas.
Dar vienas duomenų mokslininkas Borisas Ovčinikovas apskritai įsitikinęs, kad „Vieningajai Rusijai“ buvo pridėta ne pusė, o dar daugiau oficialiai atiduotų balsų.
O nepriklausoma rinkimų stebėjimo organizacija „Golos“, kuriai nebuvo leista dirbti per Valstybės Dūmos rinkimus, skaičiuoja, kad buvo suklastota maždaug trečdalis visų balsų.
Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas po balsavimo kalbėjo apie „konkurencingus, atvirus ir sąžiningus“ rinkimus.