Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Studija: JAV respublikonai jau primena autokratines partijas Turkijoje ar Vengrijoje

JAV Respublikonų partija per pastaruosius du dešimtmečius elgiasi vis iliberaliau ir dabar labiau primena ne Europos centro dešiniųjų politines jėgas, o valdančiąsias partijas autokratinėse šalyse, rodo nauja švedų Geteborgo universiteto studija.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas / „Scanpix“/AP nuotr.

Teigiama, kad Respublikonų partija nuo 2000 metų vis dažniau demonizuoja oponentus ir skatina smurtą prieš juos, o tokia taktika lygintina su veiksmais, kurių imasi valdančiosios nacionalistinės partijos Vengrijoje, Indijoje, Lenkijoje ir Turkijoje.

Toks poslinkis esą susijęs su Donaldo Trumpo iškilimu į prezidentus, rašoma naujoje didelėje Geteborgo universiteto instituto „V-Dem“ studijoje, kuria siekiama moderniais metodais ištirti pasaulio demokratijų sveikatą.

Demokratų partija savo ruožtu beveik nepasikeitė ir kaip tik vis labiau primena nuosaikias tiek kairės, tiek dešinės partijas Vakarų Europoje. Pagrindinis skirtumas, tiesa, yra požiūris į ekonomiką.

„Respublikonų transformacija tikrai yra dramatiškiausias poslinkis tvirtoje demokratijoje“, – teigia instituto „V-Dem“ direktoriaus pavaduotoja Anna Luhrmann.

Institutas sukūrė vadinamąjį „iliberalizmo indeksą“, kuriuo matuojamas prieš rinkimus vienos ar kitos partijos išreiškiamas įsipareigojimas demokratinėms normoms.

Pagal šį indeksą, tarkime, Viktoro Orbano „Fidesz“, kuri anksčiau buvo liberalus jaunimo judėjimas, virto autoritarine partija. Šiemet Vengrija jau buvo pripažinta pirmąja Europos Sąjunga, kuri nėra demokratija.

Indijos valdančiąją partiją „Bharatiya Janata“ panašiai pakeitė Narendra Modi, Teisingumo ir plėtros partiją Turkijoje – Recepas Tayyipas Erdoganas, Teisės ir teisingumo partiją Lenkijoje – Jaroslawo Kaczynskio manevrai.

„Scanpix“ nuotr./Jaroslawas Kaczynskis
„Scanpix“ nuotr./Jaroslawas Kaczynskis

Sutapimas tai ar ne, bet D.Trumpo administracija palaiko glaudžius lyderius su visų šių šalių vyriausybėmis.

Tyrimo autoriai, tiesa, pastebi, kad JAV Respublikonų partija teoriškai nėra nusisukusi nuo pliuralizmo, tačiau kur kas noriau nei anksčiau demonstruoja nepagarbą kitoms demokratinėms normoms – pavyzdžiui, skatina smurtą prieš oponentus.

„Panašių pasikeitimų matėme partijose šalyse, kur demokratijos kokybė pastaraisiais metais blogėjo. Tai, kas vyksta, yra bendros tendencijos dalis.

Pirmą kartą šiame amžiuje autokratinės šalys pasaulyje sudaro daugumą – jos valdo 92 valstybėse, kuriose gyvena 54 proc. visų pasaulio gyventojų.

Oponentų demonizavimas, politinio smurto skatinimas. Trumpas ir pats kelis kartus ragino savo rėmėjus naudoti smurtą prieš žurnalistus ar oponentus“, – teigė A.Luhrmann.

Vakarų Europoje tokios centristinės partijos kaip Krikščionių demokratų sąjunga Vokietija ar Liaudies partija Ispanijoje toliau ryžtingai paiso demokratinių normų. Bet, tarkime, britų konservatoriai pakrypo iliberalumo link – tik ne tiek, kiek respublikonai Amerikoje.

„Duomenys rodo, kad Respublikonų partija kur kas iliberalesnė nei beveik visos kitos valdančiosios partijos demokratinėse valstybėse“, – rašoma tyrimo išvadose.

Mokslininkai taip pat nustatė, kad pirmą kartą šiame amžiuje autokratinės šalys pasaulyje sudaro daugumą – jos valdo 92 valstybėse, kuriose gyvena 54 proc. visų pasaulio gyventojų.

Beveik 35 proc. žmonių, apie 2,6 mlrd., gyvena valstybėse, kuriose stiprėja autoritarinės tendencijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?