Su korupcija kovojantis naujasis Armėnijos premjeras nusitaikė į buvusį šalies elitą

Praėjus beveik dviem mėnesiams po masinių protestų prieš vyriausybę, atvėrusių jam kelią į valdžią, naujasis Armėnijos premjeras Nikolas Pašinianas pradėjo intensyvią kovą su korupcija, įsišaknijusia šioje buvusioje sovietinėje valstybėje.
Nikolas Pašinianas
Nikolas Pašinianas / „Scanpix“/AP nuotr.

Armėnai neturėjo jokių iliuzijų apie savo valdančiuosius, bet kaltinimai, jog vienas karo didvyris pasinaudojo humanitarine parama, kad pamaitintų savo privataus zoologijos sodo gyvūnus, pribloškė visuomenę.

N.Pašinianas premjeru buvo išrinktas gegužę po kelias savaites trukusių protestų ir pilietinio nepaklusnumo kampanijų, privertusių atsistatydinti nepopuliarų veteraną vyriausybės lyderį Seržą Sargsianą.

Nedidelei opozicijos partijai vadovavęs parlamentaras N.Pašinianas išpopuliarėjo pažadėjęs atsikratyti plačiai šalyje paplitusio kyšininkavimo, jau seniai tapusio pasipiktinimo armėnų lyderiais priežastimi.

Praėjusį mėnesį tyrėjai ėmė aiškintis įtariamus nusikaltimus vyriausybėje bei suėmė du aukšto rango pareigūnus. Tyrimai taip vyksta ir šalies kariuomenėje bei muitinėje.

Be to, S.Sargsiano brolio ir sūnėno namuose buvo atliktos kratos. Tyrėjų teigimu, buvusio premjero giminaičių kompanija nesumokėjo apie 600 tūkst. dolerių (514 tūkst. eurų) mokesčių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Seržas Sargsianas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Seržas Sargsianas

Tačiau didžiausias sukrėtimas įvyko birželio viduryje, policijai suėmus į atsargą išėjusį kariuomenės generolą Manvelą Grigorjaną, buvusį S.Sargsiano Respublikonų partijos parlamentarą.

61-erių karo, 10-ajame dešimtmetyje vykusio tarp Armėnijos ir Azerbaidžano dėl atsiskyrusio Kalnų Karabacho, didvyris yra kaltinamas stambaus masto valstybės lėšų švaistymu ir neteisėtu ginklų laikymu.

Ginklai ir prabangūs automobiliai

Iš pradžių respublikonai pasmerkė savo partiečio areštą kaip „neteisėtą ir politiškai motyvuotą“, tačiau prokurorams paviešinus įrodymų, jie išplatino pareiškimą, kuriame pranešė šalinantys M.Grigorjaną iš partijos.

Tuo tarpu visuomeninis transliuotojas parodė filmuotą medžiagą iš kratos, atliktos M.Grigorjano sodyboje, kur policija aptiko ginklų saugyklą bei prabangių automobilių kolekciją, kurioje buvo ir mašinų, skirtų kariuomenei, bet užregistruotų jo giminaičių vardu.

„Twitter“ nuotr./Manvelas Grigorianas
„Twitter“ nuotr./Manvelas Grigorianas

Pasak tyrėjų, M.Grigorjanas, vadovavęs kariuomenės veteranų sąjungai ir buvęs atsakingas už humanitarinę pagalbą kariuomenei, moksleivių atsiųstą maistą, skirtą armėnų kariams, sumaitino savo zoologijos sodo gyvūnams.

Parlamentui panaikinus jo teisinę neliečiamybę, M.Grigorjanui buvo paskirtas kardomasis kalinimas.

„Susiduriame su didžiausiu korupcijos demaskavimu šalies istorijoje“, – ministrams sakė N.Pašinianas.

Vykdant kovos su korupcija kampaniją taip pat paaiškėjo, kad kelios stambios kompanijos, susijusios su Respublikonų partija, sukčiavo mokesčių srityje.

Sąmokslas nužudyti premjerą

Analitikų teigimu, N.Pašinianui atėjus į valdžią atskleistas korupcijos lygis respublikonams tapo mirtinu smūgiu.

„Korupcija Armėnijoje yra sovietinis palikimas, bet netgi Sovietų Sąjungos laikais ji nebuvo tokia bjauri ir plačiai paplitusi“, – naujienų agentūrai AFP sakė nepriklausomas analitikas Chakobas Badalianas.

Vyrauja nuomonė, kad „tokie nusikaltimai būtų neįmanomi be buvusios vyriausybės bendrininkavimo“, pridūrė jis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Nikolas Pašinianas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Nikolas Pašinianas

Kitas analitikas Vigenas Chakobianas sakė, kad M.Grigorjano areštas buvo „skaudus smūgis respublikonams; jiems priklauso moralinė atsakomybė. Šansai, kad jie laimės kitus rinkimus, dabar yra lygūs nuliui“.

N.Pašinianas, premjeru tapęs protestų lyderis, jau pakeitė šalies politinę padėtį ir nuvertė senąjį elitą iš valdžios, tačiau analitikai perspėja apie galimą „korumpuotų pareigūnų, jaučiančių, kad priėjo liepto galą, pasipriešinimą“.

„Pašinianas ir jo vyriausybė siekia vykdyti antikorupcines pastangas žingsnis po žingsnio, atsargiai, nes supranta, kad kokios nors įtakingos galios gali bandyti priešintis“, – teigė V.Chakobianas.

Praėjusią savaitę N.Pašiniano artimiausias sąjungininkas Arturas Vanecianas, Nacionalinės saugumo tarnybos vadovas, žurnalistams sakė gavęs žvalgybinės informacijos, kad „tam tikros grupės“ planuoja nužudyti jį ir šalies premjerą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų