Eidamas 95-uosius pirmadienį Iževske mirė Michailas Kalašnikovas, legendinio automatinio šautuvo AK-47 autorius, pranešė Udmurtijos prezidentūra.
M.Kalašnikovas sukūrė ginklą, kuris tapo dažnai beatodairiškų žudymų simboliu. Udmurtijoje dirbęs konstruktorius Sovietų Sąjungoje buvo laikomas nacionaliniu didvyriu ir išdidžiosios Maskvos praeities simboliu. Jo sukurtu ginklu, vadinamuoju Kalašnikovo automatu pasaulyje nužudyta daugiau žmonių negu bet kuriuo kitu šaunamuoju ginklu.
M.Kalašnikovas sukūrė ginklą, kuris tapo dažnai beatodairiškų žudymų simboliu. Jo sukurtu ginklu nužudyta daugiau žmonių negu bet kuriuo kitu šaunamuoju ginklu.
„Jis mirė maždaug prieš pusantros valandos“, – sakė agentūrai AFP Udmurtijos prezidento Aleksandro Volkovo atstovas.
Už savo garsiojo ginklo sukonstruavimą pelnęs įvairiausių apdovanojimų M.Kalašnikovas yra sakęs, kad jis niekada nemanęs, jog šis ginklas taps mėgstamiausiu daugybėje konfliktų visame pasaulyje.
„Aš sukūriau ginklą savo tėvynei ginti. Ne mano kaltė, kad jis kartais naudojamas ten, kur neturėtų būti naudojamas. Tai politikų kaltė“, – sakė jis per apdovanojimą Kremliuje 90-ojo gimtadienio proga.
Santrumpos AK-47 reiškia: AK – Avtomat Kalašnikova; 47 – jo sukūrimo metai – 1947. Šiuo ginklu, dažniausiai vadinamu tiesiog „kalašnikovu“, bei jo modifikacijomis apginkluota dešimtys kariuomenių ir sukilėlių grupuočių pasaulyje.
Daugiau kaip 100 mln. kalašnikovų parduota pasaulyje; juos nešioja kovotojai plačiausiose konfliktų zonose – Irake, Afganistane, Somalyje.
Tačiau šio ginklo autorius, Antrojo pasaulinio karo veteranas, iš to finansiškai ne itin pasipelnė; jis kukliai gyveno Iževske, pramoniniame mieste, esančiame už 1300 kilometrų į rytus nuo Maskvos.
Udmurtijos Respublikoje esančiai gamyklai „Izmaš“, kurioje gaminami ginklai, dabar sunkūs laikai – subyrėjus Sovietų Sąjungai, sumažėjo užsakymų; dėl to M.Kalašnikovas asmeniškai kreipėsi į prezidentą Vladimirą Putiną.
Gimęs viename Sibiro kaimų 1919-ųjų lapkričio 10 dieną, jis buvo 17-tas vaikas šeimoje. Vaikystė jo buvo baisi – buože laikytas tėvas 1930 metais Josifo Stalino laikais buvo ištremtas į Tomsko sritį. 1941 metais M.Kalašnikovas buvo sužeistas mūšyje, o 1947 metais sukūrė automatinį šautuvą. Tai padaryti jį paskatino sovietų pralaimėjimai, patirti karo pradžioje nuo gerokai geriau ginkluotų vokiečių.
1941 metais M.Kalašnikovas nuožmiame mūšyje prie Briansko buvo sunkiai sužeistas ir kontūzytas sviediniui sprogus. Jo biografijoje nurodoma, kad gydomas ligoninėje jis jau galvojo apie savo ginklą.
AK-47 greitai tapo populiarus dėl savo patikimumo sunkiomis aplinkos sąlygomis; jo konstruktorius M.Kalašnikovas buvo apdovanotas aukščiausiais sovietiniais apdovanojimais, tarp jų ir tris kartus Lenino ordinu.
Beje, jo kūrinys nebuvo patentuotas tarptautiniu mastu, todėl „Izmaš“ skųsdavosi, kad pelną iš šiko ginklo gamybos smarkiai mažino „piratinė“ gamyba užsienyje.
205 metų „Izmaš“ tebėra viena pagrindinių rusiškų ginklų gamykla.
M.Kalašnikovas apie savo garsųjį išradimą visada kalbėdavo su pasididžiavimu, bet ir tarsi išlaikydamas tam tikrą distanciją. Šveicarijos žiniasklaidai jis yra sakęs, kad didžiuojasi išradimu, bet apgailestauja, kad juo naudojasi ir teroristai. „Gaila, kad neišradau kažko, kas tarnautų žmonėms ir padėtų žemdirbiams darbuose. Pavyzdžiui, dujinės žoliapjovės“, – yra sakęs garsusis rusas.