„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 10 20 /15:58

Liz Truss paskelbė apie atsistatydinimą

Sunkioje padėtyje atsidūrusi britų ministrė pirmininkė Liz Truss paskelbė atsistatydinanti, ketvirtadienį informavo britų transliuotojas BBC.
Liz Truss
Liz Truss / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Dešimčių žurnalistų akivaizdoje ji pareiškė, kad pradėjo eiti pareigas „didelio ekonominio ir tarptautinio nestabilumo“ metu.

L.Truss sako, kad negali įgyvendinti mandato, dėl kurio ją išrinko torių nariai, ir atsistatydina.

L.Truss anksčiau ketvirtadienį susitiko su įtakingo konservatorių parlamentarų 1922-ųjų komiteto pirmininku Grahamu Brady.

Jie sutarė, kad per kitą savaitę bus surengti lyderio rinkimai, ir pridūrė, kad ji liks ministre pirmininke, kol bus išrinktas jos įpėdinis.

L.Truss pareigas ėjo vos 45 dienas – trumpiausiai iš visų JK ministrų pirmininkų. Antrasis trumpiausiai JK premjeru dirbęs asmuo buvo George'as Canningas, dirbęs 119 dienų, bet 1827-aisiais miręs.

Įstatymų leidėjų maištas prieš L.Truss, pradėjusią dirbti vos prieš pusantro mėnesio, kilo po to, kai ji buvo priversta atšaukti katastrofiškus mokesčių mažinimo planus, sukėlusius chaosą rinkose, šaliai ir taip išgyvenant sunkią pragyvenimo krizę.

Dešiniojo sparno laikraštis „The Times“ rašė, kad ministrė pirmininkė „laikosi įsikibusi valdžios“, ir citavo vieno L.Truss šalininko ministrų kabinete žodžius: „Tai galas.“

Bulvarinis laikraštis „The Sun“ pirmajame puslapyje išspausdino antraštę „Sužlugdyta“ ir teigė, kad L.Truss „autoritetas po neeilinio chaoso dienos yra žlugęs“.

Konservatorių politikas Edas Vaizey sakė, kad „vienintelis kelias iš šios maišaties yra Liz Truss atsistatydinti, o konservatorių parlamentarams paskirti ministru pirmininku kokį nors kitą žmogų“.

Nauji raginimai trauktis pasigirdo kitą dieną po L.Truss vidaus reikalų sekretorės Suellos Braverman pasitraukimo. Dingstis buvo tai, kad ji panaudojo savo asmeninį elektroninį paštą oficialiam dokumentui išsiųsti, tačiau pasitraukdama ji sukritikavo L.Truss.

Pusantro mėnesio dirbusi S.Braverman yra antras šį mėnesį pasitraukęs vyriausybės narys. Anksčiau, kilus triukšmui dėl mokesčių mažinimo, L.Truss atleido iždo kanclerį, savo artimą sąjungininką Kwasi Kwartengą ir pakeitė jį Jeremy Huntu. Šis iškart atšaukė beveik visus planus dėl mokestinių priemonių.

Laikraštis „The Daily Telegraph“ pranešė, kad S.Braverman pasitraukė po „pikto ginčo akis į akį“ su L.Truss ir J.Huntu „dėl jų reikalavimų švelninti jos poziciją imigracijos klausimu“.

L.Truss naujuoju vidaus reikalų sekretoriumi paskyrė Grantą Shappsą, kurį atėjusi į valdžią atleido iš susisiekimo sekretoriaus posto. Partijos lyderio rinkimuose G.Shappsas rėmė L.Truss varžovą Rishi Sunaką.

S.Braverman, laikoma griežtos pozicijos imigracijos klausimu šalininke, sakė atsistatydinusi dėl vyriausybės taisyklių „techninio pažeidimo“.

„Padariau klaidą, prisiimu atsakomybę, atsistatydinu“, – rašė ji savo atsistatydinimo laiške. Tačiau ji išreiškė „didelį susirūpinimą“ tuo, kad L.Truss laužo programos pažadus.

L.Truss sulaukia daug kritikos dėl to, kad neatsistatydina, privertusi K.Kwartengą prisiimti kaltę už rugsėjo 23 dieną pristatytą ir nepalankiai įvertintą biudžetą.

„Apsimesti, kad nepadarėme klaidų, dirbti toliau, tarsi niekas nematytų, kad mes jų padarėme, ir tikėtis, kad viskas stebuklingai susitvarkys, nėra rimta politika“, – rašė S.Braverman, aiškiai užsimindama apie L.Truss elgesį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs